sobota 3. 6. 2023
Již v sanskrtském termínu HATHA(JÓGA) je zakódováno magické spojení jógy a vesmíru. Ha totiž znamená Slunce a tha Měsíc. Věřte, nebo ne, ale lidské tělo je již odpradávna napojeno na koloběh Slunce i Měsíce.
Když se po ránu za oknem objeví slunce, hned se nám lépe vstává, a vstaneme-li s úsměvem, pozitivně naladěni, máme hned větší elán pustit se do pravidelné denní rutiny a možná i nových výzev.
Kosmatice se tradičně smaží před začátkem léta v období plného květu černého bezu. Z černého bezu můžete také připravit skvělý sirup. Květ bezu je mimořádně zdravý, obsahuje hodně vitamínu C a je mimořádně prospěšný hlavně i jako usušený pro přípravu podzimních čajů proti nachlazení.
My, dospělí, vytváříme dětem vzory, které ony napodobují. Jelikož si potomci vytvořené stravovací návyky a chutě nesou více méně celý život, je důležité v tomto období jednak jít příkladem a jednak být opravdu trpěliví.
Alergií, tedy přecitlivělostí imunitního systému na nějaký podnět, trpí již každý třetí Čech. A prý bude hůř, během deseti let mají alergici tvořit polovinu obyvatel Evropy. Alergie se přitom může poprvé objevit až v dospělosti, nebo i na prahu stáří...
Krekry jsou vhodnou náhradou běžného pšeničného pečiva – obsahují semínka, bohatá na zdraví prospěšné tuky, a pokud si je připravíte doma, tak jsou i prostá aditiv, palmového tuku či kypřidel. Vyzkoušejte a už je budete péci pořád.
Hned první den v červnu se oslavuje významný svátek vzdávající hold těm nejmenším z nás. Mezinárodní den dětí připomíná jejich práva a potřeby, a ačkoliv se oficiálně slaví až od roku 1950, podněty k němu byly vznášeny již v roce 1925. Příčinou byly válečné křivdy, které se mnohdy dotýkaly právě těch nejčistších a nejbezbrannějších – dětí.
Zapečené těstoviny jsou rychlé, ale vydatné jídlo, které oceníte ideálně na víkendový oběd někde na chalupě. Dozdobte je čerstvými bylinkami a všichni budou spokojeni.
Plody kustovnice čínské se u nás v posledních letech díky svému složení staly žádanou a lépe dostupnou potravinou. Ve východních kulturách si svůj hluboký význam uchovávají již po tisíciletí, a to zejména pro své účinky, jimiž tradiční čínská medicína od pradávna napravuje mnohé zdravotní problémy.
Podle jógy je snadné udržet si zdraví a podává k tomu jasný a jednoduchý návod: stačí změnit nesprávné návyky, jichž se běžně dopouštíme a které jsou častou příčinou chorob fyzických i duševních a rovněž předčasných úmrtí.