Zdravá strava 26. 02. 2022 PDF Tisk

Intuitivní vaření

Vařit intuitivně znamená tvořit svobodně, bez následování přesných instrukcí a pravidel. Vy sami nejlépe víte, co máte rádi a co vám chutná. Když budete poslouchat své tělo, řekne vám, co právě potřebuje a co mu chybí.

Intuitivní vaření

Co je intuice?
Intuice je schopnost získávat poznatky bez nutnosti používat logické myšlení. Častokrát je označována jako šestý smysl, vnitřní hlas či pocit, který vás nabádá jednat určitým způsobem bez racionálního vysvětlení. Je to hlas vašeho podvědomí, který vám našeptává, jak se máte rozhodovat a co máte dělat v různých životních situacích – ať už v oblasti vztahů, práce, volného času nebo každodenního života. Intuitivně můžete cestovat, nakupovat, tvořit, ale i stravovat se. Říká se, že skutečná intuice se nikdy nemýlí, a tak jídlo připravené tímto způsobem bude vždy zdravé a v souladu se skutečnými potřebami vašeho těla. Zde je však velmi důležité naučit se rozpoznat, která volba opravdu pochází z vašeho nitra a která je jen povrchní touhou po uspokojení různých chutí, například na sladkosti či jiné ne právě nejzdravější dobroty.

Intuice je úzce spojena s kreativitou. Když v sobě budete tyto schopnosti ve spojitosti s přípravou jídla rozvíjet, postupně zjistíte, že nepotřebujete recepty. Vaše smysly se zjemní, takže budete přesně vědět, co a kdy máte do jídla přidat, aby bylo chutné. A nejen to, začnete také přirozeně vyhledávat zdravé věci a ty nezdravé vám přestanou chutnat.

Intuitivní příprava jídla
Intuitivní vaření vychází z konceptu intuitivního nebo vědomého stravování (mindful eating), které je založeno na předpokladu, že naladění se na přirozené signály těla je nejúčinnější způsob, jako dosáhnout celkového zdraví a přiměřené hmotnosti. Není to však žádný revoluční přístup. Příprava jídla je již po tisíciletí jednou z nejpřirozenějších lidských činností. Naši předkové vždy vařili z toho, co měli k dispozici, a zkombinovali to podle svých aktuálních možností, potřeb a chuti. Protože pro ně bylo přirozené používat vlastní intuici, nepotřebovali na přípravu pokrmů žádné recepty.

Mnozí lidé se tímto způsobem stravují i ​​dnes a ani o tom nevědí. Princip je jednoduchý – poslouchejte signály svého těla a připravte si to, na co máte skutečně chuť, ze surovin, které máte k dispozici. Důležité je, abyste byli při tomto procesu plně přítomni – tělem, myslí i duchem.

Vaření jako meditace
Meditace není jen to, když sedíte se zavřenýma očima v lotosovém sedu a snažíte se nemyslet na nic. Meditací může být jakákoli činnost, při které jste ve stavu bdělé přítomnosti a vaše vědomí je zaměřeno na to, co právě děláte. Když připravujete jídlo, buďte při tom naplno a soustřeďte se na každý krok. Tak se vaše energie koncentruje do jídla a to bude pak mnohem chutnější a léčivější pro tělo i duši. Tento způsob vaření pomůže zjemnit vaše smysly – stanete se mnohem vnímavější k různým chutím a vůním a začnete rozlišovat takové aspekty jídla, o kterých jste předtím nevěděli. Jídlo už nebude jen tím, co živí vaše tělo či uspokojí vaše chutě, ale stane se zdrojem energie pro vaši duši a podpoří vaši tvořivost.

Stravujte se doma
Domácí strava má mnoho výhod – vždy víte, jaké suroviny a v jaké kvalitě jste použili, můžete si jídlo upravit a ochutit podle svého gusta a také si ho nabít pozitivní a léčivou energií. Vaše tělo se vám za takovou láskyplnou péči odvděčí zdravím a vitalitou.

Dalším velkým plusem domácího stravování je, že je mnohem ekonomičtější. Pokud se naučíte nakupovat s rozumem a využívat různé výhodné akce, můžete takto ušetřit poměrně dost peněz. Pokud navíc máte vlastní zahrádku, případně v okolí nějaký dobrý zdroj domácí sezonní zeleniny, ovoce, mléčných výrobků či vajíček, máte velké štěstí. Byla by škoda toho nevyužít!

Pokud bydlíte sami, možná si řeknete, že je škoda vařit jen pro jednoho. Případně pokud zbytek rodiny nad vašimi zdravými pokusy ohrnuje nos. Nedejte se odradit! Neberte vaření jako ztrátu času, ale přistupujte k němu s láskou a radostí, nabijete tak jídlo pozitivními vibracemi.

Jak na to?

  1. Začněte od toho, co znáte

I když to možná zní paradoxně, na začátku vaší intuitivní kuchařské cesty vám mohou pomoci právě recepty. Neberte je však jako striktní návody, ale spíše jako inspiraci. Prolistujte si různé kuchařské knihy, časopisy a webstránky a určitě najdete spoustu zajímavých nápadů, které stojí za to vyzkoušet. Zamyslete se také nad tím, co vám nejvíce chutná, která jídla jsou vaše oblíbená a jak se po nich cítíte. Jsou zdravá a prospívají vašemu tělu, nebo vám je po nich naopak těžko a jste unavení?

  1. Vyzkoušejte něco nového

Buďte otevření novým možnostem a chutím a nebojte se experimentovat. Kupte si potraviny, ze kterých jste ještě nikdy nevařili, nebo vyzkoušejte nové zajímavé koření, které neznáte. Zjistěte si, jak se používají a co se z nich dá připravit. Zapojte své vlastní smysly a zkoušejte různé chutě a vůně, pozorujte strukturu a barvy. Popřemýšlejte nad tím, s čím byste rádi tuto chuť zkombinovali, co k ní tělo „žádá“. Možná se vám některé kombinace budou zdát trochu zvláštní, ale tím si trénujete smysly a vnímavost.

  1. První pokusy

Když jste se s novými chutěmi a vůněmi už dostatečně seznámili, můžete začít s pokusy v praxi. Vyberte si nějaký jednoduchý recept, v němž se nedá mnoho pokazit. Přečtěte si ho celý a dříve, než se pustíte do vaření, zavřete oči a vizualizujte si jednotlivé kroky a výsledek. Máte nějaký nápad, co byste na něm chtěli změnit? Možná byste mohli některou surovinu nahradit jinou, případně přidat něco navíc. Na co máte dnes chuť?

  1. Buďte hraví a kreativní

Neberte přípravu jídla jako nudný stereotyp, který vás jen obírá o čas. Naopak, užívejte si ji! Pusťte si oblíbenou hudbu, vyhrňte si rukávy a naplno se vžijte do role kuchaře. Ze začátku se můžete držet konkrétního receptu, ale postupně v něm zkoušejte malé změny – něčeho dejte více, něčeho méně nebo přidejte něco jiného, na co máte právě chuť. Pohrajte si s chutěmi a barvami, buďte jako umělec, který tvoří své dílo. Vychutnávejte si kreativní proces a soustřeďte se na každý krok. Pozorujte a vnímejte – sledujte, jak se jídlo na pánvi mění, ciťte jeho vůni, ochutnávejte ho. Vaření je velmi senzuální zážitek, a pokud se při něm dokážete zcela uvolnit, vaše kreativita se bude moci naplno projevit.

  1. I oči jedí

V každé dobré restauraci je jídlo na talíři vždy pěkně naaranžované tak, aby bylo zážitkem pro všechny smysly. S trochou fantazie se i každé jídlo připravené doma může stát malým uměleckým dílem, které bude nejen skvěle chutnat, ale potěší i na pohled. Zapojte intuici, kombinujte různé chutě, tvary a barvy podle nálady a nebojte se zkoušet netradiční varianty! Jídlo můžete ozdobit kousky nakrájené zeleniny, bylinkami či semínky. Zkuste například přidat na proužky nakrájenou mrkev spolu s kolečky ředkvičky, které pravidelně rozložíte na okraji talíře, jako byste malovali mandalu. Rýži můžete posypat čerstvou petrželkou, salát dýňovými nebo slunečnicovými semínky. Snídaňovou kaši či koláč můžete ozdobit kousky ovoce nebo lístky máty.

  1. Vaření je zábava

Při každé tvůrčí činnosti platí, že důležitý je nejen výsledek, ale i samotná cesta, která k němu vede. Jinak tomu není ani v kuchyni, kde se odehrává alchymistický proces energetické transformace. To, co do jídla vložíte, se v něm zachová a předá tomu, kdo ho sní. Když bude pro vás vaření pouze nudnou rutinou, připravené jídlo bude stejně nudné a bude mu chybět „šťáva“.

Vaření však nemusí být nuda, právě naopak! Když něco děláte s radostí, dáváte tomu pozitivní energii, kousek ze sebe. Vy jste umělec, který tvoří dílo – a tvoření je přece zábava! Vzpomeňte si na chvíle, kdy jste v dětství pomáhali mámě v kuchyni a vše bylo pro vás nové. Fascinovaly vás rozmanité pomůcky, zkoumali jste tvary, barvy a strukturu jednotlivých druhů potravin.

Objednat předplatné