Roční období 05. 03. 2022 PDF Tisk

Březen: měsíc ve znamení žlučníku, hněvu a uklidnění

A máme tu březen, měsíc v elementu dřeva a v jangové energii, který značí růst, pevnost a nese s sebou nádech jara naplněného optimismem a novými cíli. Jenomže až tak růžové nebo spíše zelenkavé, ať zůstaneme u energie jara, to mnohdy nebývá. Jaro obecně přináší čas pouštění, rozpouštění a detoxu. Pokud se vám nedaří odpouštět a emoce máte jako na houpačce, tak je tento článek právě pro vás.

Březen: měsíc ve znamení žlučníku, hněvu a uklidnění

Hlavní téma – žlučník
Ke žlučníku přiřazujeme prvek dřeva, jenž je spojený s játry, pod nimiž se nachází. Játra vyrábí žluč, kterou následně posílají do žlučníku. Ten ji směřuje přes žlučovody dál do tenkého střeva, které nám pomáhá s procesem trávení tuků. Čas, kdy žlučník funguje nejsilněji, je mezi 23. a 1. hodinou ranní. V tuto dobu bychom se již měli oddávat slastnému spánku, ale může se stát, že se právě v tomto čase budíte a pociťujete jemné bolesti v oblasti břicha napravo. Už to může být signál k tomu zaměřit se na svůj žlučník. Při jeho oslabení se mohou objevovat otoky, častá ospalost, bolesti hlavy, ramen a krku nebo ztuhlost různých částí těla.

Žlučník – psychosomatika
Učíme se zpracovávat a zdravě vyjadřovat své emoce. Většinou se lidé, kteří mají problémy se žlučníkem, potýkají také s agresí a jejím zvládáním. Jistě znáte přísloví: „To mi zvedlo žluč.“ Žlučník je propojený se čtyřmi důležitými emocemi a těmi jsou agrese, zlost, hněv a vztek. Jestliže je neumíme správně vyjádřit, případně si nalháváme, že takoví přeci nejsme, tak je stlačujeme do svého žlučníku, kde po čase může vzniknout bolest, kameny, nádor nebo vředy. 

Žlučník může být spojený také s pýchou, přerostlým egem, zahořklostí, strachem, pocitem sevření, lpěním na věcech či tvrdošíjností. Nachází se zde rovněž prudký vztek vůči sobě ve chvílích, kdy se nám něco nedaří nebo se s někým porovnáváme. Tehdy se k němu může připojit i sebelítost, následná neláska k sobě a emoční ubližování si.

Tyto emoce většinou nemíváme celý den ani každý den, ovšem typickým znakem „žlučníkové zlosti“ je, že přijde prudce a náhle a my si dopad slov a činů v zápalu těchto emocí uvědomíme až pozdě, kdy už možná litujeme toho, co jsme řekli nebo učinili.

Může se zdát, že operací žlučníku se vyřeší nejen jeho bolest, ale i emoční nestabilita. Ovšem pokud jsou emoce dále nezpracované a „užírají“ nás, tak se bolesti mohou přesunout do jiné části těla.

Jak s emocemi pracovat
Pokud jste si uvědomili, že jste příliš výbušní, máte tyto emoce ve svém životě a neumíte je zpracovávat a ovládat, doporučuji začít s meditací. Tedy v první řadě s uvědomováním si sebe a svých emocí. Proč vznikají? Kde je jejich původ? Kdy pociťuji zlost? Má to souvislost s minulostí? S dřívějším ublížením? Co mohu udělat pro to, abych se uklidnila?

Ovšem tady pozor, chcete se uklidnit a emoci zpracovat, tedy ji přijmout a uvolnit, ne potlačit. 

Někdy se může stát, že jsme natolik nabuzení danou emocí, že už jenom myšlenka na to si sednout do meditace nás rozpálí doběla. Jsou to velmi silné energie a možnost jejich uvolnění máme i ve formě pohybu, například boxování, běh, tanec či intenzivní cvičení (HIIT). Ovšem po tomto „vypuštění páry“ doporučuji zařadit praxi koncentračních a dechových technik. Malými krůčky začínat s meditací. Dejte si čas, budete ho potřebovat. Netlačte na sebe a nehněvejte se, když to hned nepůjde. Až pravidelná praxe z nás činí mistry.

Pokud jsme více agresivní, nahněvaní a zlostní, tak je dobré začít v sobě pěstovat klid, uvolnění a přijetí. Naučit se žít a vnímat okamžik teď a tady, neutíkat do budoucnosti, kde si někdy zbytečně vytváříme domněnky, nad kterými se rozčílíme, aniž by se doopravdy poté staly. Ani se nevracíme do minulosti, kde v sobě živíme zlost a touhu po pomstě. Sledujte, do kterého času utíkáte nejvíce, učte se být teď a tady, vnímat sebe v přítomném okamžiku. Od-pustit minulost a nežít v iluzích budoucnosti.

Prvek dřeva
Dřevo je symbolem jara, kdy začíná cyklus narození a nových počátků. Přináší s sebou růst, svěžest, nové lístky a květy, barvy, radost. Je to období optimismu a naděje, které nás probouzí ze zimních dní a volá nás k novým výzvám a dobrodružstvím. Orgány prvku dřeva jsou játra a žlučník. Přináší energii růstu, změny a rozmachu. Jsme si sami sebou jistí, jsme odvážní a přijímáme změny. Pokud je tato energie blokována, tak přichází neschopnost vyjádřit se, prosadit se, zdravé sebevědomí se mění na egoismus a ambice směřují k aroganci. 

Otázky ke zpracování

 • Trpím stavy neustálé nespokojenosti?
 • Přepadá mě náhlý vztek, jednám impulzivně a pak toho lituji?
 • Znám příčinu emoce, která mě přepadá?
 • Kde je původ jejího vzniku?
 • Co mi pomáhá nalézt klid?
 • Jsem schopná sebereflexe?
 • Dokážu svůj vztek, zlost či agresi zvládat, uvědomovat si je?
 • Umím od-pouštět?
 • Neživím v sobě staré křivdy, záště a myšlenky na pomsty?
 • Nejsem příliš tvrdohlavá?
 • Dokážu přijmout a respektovat názory druhých?
 • Co v sobě dusím a hromadím?
 • Dokážu vnímat své jednání v přítomném okamžiku a pracovat na něm?
 • Jsem spokojená teď a tady s tím, co mám?

Strava pro žlučník
Žlučník má rád hořké a kyselé potraviny, jako je rukola, tmavá listová zelenina, hořké byliny, červená řepa, citróny, švestky, grep, artyčok, květák, fenykl, hořčičné listy, sladké brambory, kyselé zelí, nakládaná zelenina, zelené fazolky, hrách, mrkev, ředkev, petržel, ořechy, mungo fazole, ghí, med. Zvýšit bychom měli příjem vlákniny, klidně formou psyllia, a vypít alespoň 2 litry vody denně. 

Psyllium zvýší rozpustnost žlučových solí, usnadní vyloučení žluči a cholesterolu.

Co vynechat
Pozor bychom si měli dávat na vysokou hladinu cholesterolu v krvi, neboť se kvůli ní mohou tvořit žlučové kameny. Vynecháváme alkohol a snažíme se jíst pravidelně. Omezujeme nezdravé tuky a nahrazujeme je těmi kvalitními – ořechy, oleji v rozumné míře. Vynecháváme cibuli, česnek, papriky, rajčata, černý čaj a velké množství kávy.

Bylinky a čaje
Pampeliška, ostropestřec mariánský, zázvor, kurkumin – dokážou stimulovat tok žluči, kurkuma pomůže při zánětu. Anýz, zeměžluč, majoránka, bazalka, skořice, kardamom, šafrán, fenykl, heřmánek, kopřiva, řeřicha potoční, čaj tulsi. 

Aromaterapie

 • Levandule – odvádí horkost z potlačovaného hněvu, pomáhá při nespavosti, depresích a hysterii
 • Heřmánek – mírní nenávist a depresi, uvolňuje nervozitu a podráždění
 • Hořký pomeranč – uvolňuje úzkosti a podráždění, podporuje vylučování žluči
 • Bergamot – zmírňuje napětí, úzkost a zažívací problémy, vhodný na premenstruační syndrom
 • Máta – uvolňuje svalové křeče, posiluje nervy
 • Rozmarýn – podporuje optimismus, sebeúctu a zlepšuje krevní oběh

Ásany 

 • Andžanéjásana – nízký lunge
 • Ánanda balásana – šťastné dítě
 • Džánu šíršásana v úklonu stranou
 • Břišní zkrut – leh na zádech, zvednuté nohy pokrčené na 90 stupňů položíme na jednu stranu a poté vystřídáme
 • Upavišta kónásana v úklonu stranou – roznožení
 • Ležící půlměsíc – vleže na zádech, protažené ruce a nohy stočíme na jednu stranu, poté vyměníme
 • Deer pose – pozice jelena

Pár slov závěrem
Od Popeleční středy, která tento rok přichází 2. března, začíná čtyřicetidenní postní období, jež pomůže očistit naše tělo od „zimních tuků“ a zbystřit naše smysly. To, jak jíme, se odráží na našem těle a následně i na naší psychice. Pokud je tělo zatížené nezdravou a těžkou stravou, tak i mysl bude malátná. Mohou nás více potrápit jarní únavy a mrzuté změny nálad. Jaro je obdobím obnovy, půstů, očisty, jasné mysli, svěžesti, radosti, lehkosti a optimismu. Podpořte sami sebe v tento čas. Odpouštějte staré křivdy, uvolňujte napětí v těle i v mysli, očišťujte svá těla a své domovy. Možná to na začátku bude náročné, ovšem na konci to bude stát za to.

S láskou a přáním šťastných dní

 • autor: Lenka Eliška Petrikovičová
 • www.lp-angel.com 
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné