BLESKOVĚ
Zdraví 09. 03. 2022 PDF Tisk

Zdravé hubnutí: Čeho si všímat a proč se nestresovat

První dva měsíce nového roku máme za sebou a mnozí možná cítí zklamání nad tím, že číslo na váze se od poslední kontroly příliš nezměnilo. Jak je to možné, když jste ubrali na jídle a přidali na pohybu? Ve skutečnosti ale můžete hubnout, aniž by se hmotnost nějak rapidně snížila. Jen je třeba přenastavit myšlení a začít si všímat jiných věcí než jen váhy.

Zdravé hubnutí: Čeho si všímat a proč se nestresovat

Pokud jste s počátkem nového roku najeli na zdravý životní styl, hlídáte se v jídle a přidáváte na pohybu, je pochopitelné, že cítíte zklamání, když výsledky vašeho úsilí nejsou takové, jak jste očekávali. Jenže podle jógové filozofie není dobré očekávat.

Proč neočekávat a neupínat se
S očekáváními totiž přichází zklamání. Stejně tak není dobré se upínat k jednomu cíli jako styčnému bodu naší momentální existence. To neznamená nesměřovat k růstu, ale neupínat se k plodům práce jako spíše k práci samotné. Přijmout fakt, že už sama cesta je cílem, protože právě ona cesta nás formuje a dostává tam, kam se chceme dostat. Nebo dostávat?

V čem nás odhození berliček osvobodí
Ulpívání na vytyčených cílech a očekávání toho, co jsme si vysnili, jsou ve skutečnosti jen berličky, které nás oslabují a znemožňují naplno si užívat přítomnosti, která se rázem mění v budoucnost a stejně tak rázem přechází do minulosti. Je škoda plýtvat cennou životní energií, jíž má podle jógové filozofie každý vyměřeno určité množství, žehráním na věci, které nemůžeme ovlivnit, a vůbec stýskáním si nad čímkoli.

Co s tím uděláme
Je v naší moci cítit se dobře a být šťastní. Jakmile si to uvědomíme, budeme hned o mnoho silnější. Aneb jak řekl Winston Churchill, nezáleží na tom, zda se nám líbí nebo nelíbí, jak se věci mají, záleží na tom, co s tím uděláme. Nelíbí se nám, že hubnutí nejde tak rychle, jak jsme zamýšleli. Co s tím tedy uděláme? V první řadě bychom se v duchu jógy měli oprostit od šablony, že něco musí jít přesně tak a tak. Nemusí. Dovolme si jít vlastní cestou, nechme život plynout a sledujme, co se kolem nás a v nás děje. Zjistíme, že se jedná o úžasné dobrodružství.

Jak si hubnutí užít
Jakmile se oprostíme od svazujících berliček, začneme si rázem zdravého životního stylu zahrnujícího dobrou stravu i pravidelný pohyb více užívat. Vždyť kdo s chutí dělá něco jen proto, že musí? Máme-li pocit, že něco musíme, děláme to proto, že předpokládáme, že nám to časem přinese výsledek. Ale dělat něco jen tak, prostě z radosti, pro zdraví, aby nám bylo dobře? Hned nás bude více bavit hledání zdravých receptů, ráno budeme kvůli józe, běhu nebo procházce vstávat o hodinu dříve s větší chutí a elánem. Nejde nám o něco, co možná přijde, a pokud ne, bude všechno špatně. Jde nám o to se cítit dobře. Teď. Tak si to udělejme hezké.

Výsledky pro cestu, ne pro cíl
Pravděpodobně zjistíme, že když se přestaneme upínat na jedno číslo na váze, když přestaneme sveřepě hlídat vše, co strčíme do úst, a křečovitě počítat každý krok navíc, když se uvolníme a vložíme do života přirozenost, začneme si všímat jiných věcí, hezčích a pohodovějších. Najednou nás nejspíš překvapí, že oblékneme rifle, do nichž se chceme už kolik let dostat, nebo nám na břiše začínají vystupovat svaly, o nichž jsme netušili, že je tam máme.

Co (ne)přináší uvolnění
S uvolněním přichází radost, s radostí přirozenost a to všechno s sebou nese dobré výsledky. Ty by ale nikdy nebyly tak dobré, kdybychom konali jen pro ně. Cestou bychom se nic nenaučili. Protože bychom sveřepě hleděli jen před sebe, zakopávali, zpomalovali se a možná, že bychom ani nedošli. Protože bychom upadli a neměli bychom sílu pokračovat dál. Znechucení sebou, životem, zmarem. Zabřednutí v tamasu.

Jaký je život v jednoduchosti a pravdě
Zkrátka a dobře: Vnesme do života trochu více jednoduchosti a méně strojenosti. Řiďme se tím, co a jak cítíme, jednejme tak, abychom se cítili po všech stránkách dobře. Nesledujme čísla, sledujme kontexty. A když se nám něco nelíbí nebo se necítíme dobře, hledejme cestu, jak to změnit. Hledat ale vždy začněme u sebe. Za naše štěstí a spokojenost totiž neseme zodpovědnost jen my sami. A už toto vědomí je samo o sobě osvobozující.

TIP
Vyzkoušejte dynamickou lekci jógy s lektorkou Veronikou Ševčíkovou na JÓGA VIRTUAL!

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné