Ásany 03. 09. 2017 PDF Tisk

Maričiásana 1 (pozice boha Maričji)

Překlonová pozice vyjadřuje pokoru a schopnost přijímat. Na ohebnosti zad a kyčelních kloubů lze rozpoznat pružnost naší mysli. V rámci pozice se rozvíjí klid a obrácení pozornosti dovnitř. 

Maričiásana 1 (pozice boha Maričji)

Provádění pozice
Posaďte se do pozice hole. Pokrčte levou dolní končetinu a její patu přibližte co nejvíce k rozkroku. Postavte ji na plné chodidlo. Vyrovnejte se v zádech, zvedněte s nádechem levou paži a s výdechem se předkloňte paží na vnitřní stranu levého kolene. Levou paží obkružte levou holeň, pravou paží přes záda. Obě dlaně zkuste spojit tak, že uchopíte levou rukou pravé zápěstí. Pohled míří vpřed. Nadechněte se a s výdechem se zkuste přitáhnout k napnuté pravé dolní končetině. Nezvládáte-li takto provedenou pozici, použijte pásek pro spojení paží za zády, nebo dejte levou dlaň mírně šikmo, vedle levého chodidla a druhou vedle pravé nohy, nebo se oběma rukama chytněte pravého chodidla.

Pozor!
Neoddalujte pokrčenou dolní končetinu od trupu. Cítíte-li napětí v kolenu, chodidlo pokrčené dolní končetiny nepřitahujte k rozkroku.

Účinky pozice
Uvolňuje kyčle, dodává pružnost nohám a zádům, uvolňuje ramena, podporuje správné držení těla. Prokrvuje břišní dutinu, zbavuje stagnující krve, podporuje metabolismus. Může být přípravou pro zkrut v pozici Matsjendrově. Odstraňuje toxiny a napětí z těla.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné