Ásany 29. 12. 2019 PDF Tisk

Pozice mostu (setu bandhásana) a kruhu

Pozice mostu účinně protáhne celou přední energetickou dráhu a podpoří funkci ledvin a nadledvinek. Rozvinete-li pozici vznikne pozice kruhu, nebo-li úplného mostu a explozivní síla energie nastává. 

Pozice mostu (setu bandhásana) a kruhu

Pozice mostu - setu bandhásana

Provedení

Položte se na záda a pokrčte nohy. Paže srovnejte podél těla. Paty přisuňte co nejblíže k hýždím (pokud nemáte problémy s koleny), chodidla dejte na šířku boků. S nádechem zvedněte pánev, vsuňte natažené paže pod tělo, spojte a propleťte prsty rukou. Pažemi, chodidly a rameny zatlačte do podložky. Odtlačte tělo do výšky, avšak nestahujte hýždě.

Kontraindikace

Problémy se štítnou žlázou, se spodní oblastí zad a krční páteří, vysokým krevním tlakem.


Tip!

Dříve, než začnete cvičit, srovnejte postavení brady směrem k hrudníku a v případě, že máte vlasy svázané pod hlavou, dejte je stranou nebo rozpusťte.

Pozice kruhu (úplná pozice mostu) - čakrásana
(varianta pro pokročilé)

Provedení

Stejné jako u polovičního mostu + opřete dlaně vedle uší, prsty směřují k ramenům. Zatlačte do dlaní a chodidel, lokty stáhněte k sobě a nadzvedněte tělo od země. Při povádění se v první fázi lehce opřete o temeno hlavy. Připravte se a s dalším nádechem napněte paže, protáhněte nohy. Hlavu nechte volně viset.

Kontraindikace

Stejné jako u polovičního mostu - mimo kontraindikace štítná žláza, navíc problémy s hlavou, očima.

Pozor!

Při zvednutí nedovolte loktům, aby se rozestoupily do stran. Stále je stahujte k sobě a udržujte v šířce dlaní a ramen. Ramena stále zůstávají stažená od uší dolů.

Tip!

Zkuste na závěr lekce opakovat pozici kruhu několikrát za sebou v dynamicky a pak ulehněte do šavásany.

Silně rozproudíte energii.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné