pondělí 29. 5. 2023
Praktikujeme stejnou sestavu pozic v ten samý čas každý den. Někdo znalecky přikyvuje: „Jo, jo, to je tapas (disciplína), to je dobré, to já znám.“ Jenomže časem začneme zjišťovat, že při ranní praxi mysl utíká k vaření večeře a povinnostem života. Přestáváme vnímat tady a teď a vlastně se tak trochu začínáme nudit. A právě nyní přichází čas na kreativitu.
Jóga je známá pro celou řadu výhod. Pokud ale trávíme hodiny v sedě za monitorem počítače, namáháme krk při zírání do telefonu, hrbíme se při tahání těžkých nákupů nebo za volantem našich vozidel, skutečně nám dokáže pomoci napravit pochroumané držení těla?
Chodidla hrají nejen v józe, ale v celém našem životě nezastupitelnou roli. Jejich špatný stav se odráží na celkovém držení těla, může se projevit kdekoliv na těle různými nesrovnalostmi, bolestmi a asymetriemi, může dokonce zapříčinit bolesti hlavy nebo i beder. Proč jsou vlastně chodidla tak důležitá?
Počátkem života hledáme cesty a učíme se pracovat se všemi svaly, které v těle máme. Postupem času na tyto kroky zapomínáme a spolu s nimi i na to, co jsme dříve uměli. Stáváme se sami sobě cizí a trpíme psychickými i fyzickými problémy. Jednou z takových svalových skupin jsou i svaly pánevního dna. Jak s jejich opětovným uvědoměním pomůže jóga?
Pro název tohoto článku mě inspiroval jeden můj kamarád. V „civilu“ byl velmi pokorný a o józe byl schopen zasvěceně hovořit dlouhé hodiny. Ve svých jógových promluvách neopomínal ani ahimsu jako základ jógového přístupu. Co bylo ale zvláštní, v okamžiku, kdy se postavil na podložku, jako by se přeladil do módu „berserk“.
Pravidelná jógová praxe prokazatelně prospívá našemu tělu i mysli. Existuje ovšem mnoho rušivých vlivů, které její pozitivní dopady mohou hatit. Stejně tak existují určité zásady, které nám pomohou je eliminovat.
Zdá se, že jóga a její moderní propagace je dokonalost sama. Celý život směrujeme k dokonalosti, jdeme cestou necestou a snažíme se neustále něco dokázat, jako bychom chtěli něco vyhrát. Co chceme vyhrát? Sázku do loterie? Vytvoří nám to úsměv? Možná ano, ale štěstí si za to nekoupíme.
29. srpen se stal nejen dnem, kdy se konala svatba jedné z mých nejlepších kamarádek, ale rovněž dnem, kdy se mi konečně podařila vykonat královská ásana – šíršásana. Stoj na hlavě. Cesta, která k ní vedla, byla velmi dlouhá a já jsem se toho během ní spoustu naučila. Nejen o sobě, ale o přístupu k životu celkově.
Podzim dorazil v poryvech větru a s přívaly padajícího listí. Na první pohled hezký obrázek plný barev, který však není po teplém a prosvětleném létu vždy vítaným společníkem. Chlad, zkracující se dny, neustále se měnící počasí, to všechno je spíše důvodem uvařit si hrnec horké polévky a zůstat pod dekou.
Většina z vás pravděpodobně již zaslechla pojem „mindfulness“. Jde o uvědomění si myšlenek, které ale nijak dále nerozvíjíme, neanalyzujeme, necháme je jen tak projít a snažíme se vrátit zpět do přítomnosti. Často tento název nacházíme ve spojení s meditací, kdy zavřeme oči a na nějakou dobu se odpoutáme od okolního světa, vnímáme, co se děje uvnitř nás.