Technika cvičení 28. 08. 2022 PDF Tisk

Lehkost vybalancovaného těla i mysli

Každodenně řešíme nejrůznější situace, které nás více či méně zatěžují – fyzicky i vnitřně. Jak úlevné je potom uvolnit se, vše vypustit a jednoduše být. Právě takové stavy zažíváme při józe, zejména pak při balančních polohách, kde najdeme tzv. nultý, neutrální bod a ze zaujaté pozice se stane vědomá poloha – ásana v pravém smyslu slova.

Lehkost vybalancovaného těla i mysli

André van Lysebeth, známý belgický učitel jógy a její významný propagátor v západním světě, hovoří o nutnosti nalezení tzv. nultého, neutrálního bodu. Mluví o něm v souvislosti s výukou širšásany, královny ásan, v knize Učím se jógu. Lysebeth zde tvrdí, že jakmile se v širšásaně dostanete nahoru, je třeba začít hledat neutrální bod, po jehož nalezení je možné se absolutně uvolnit a jen být v ásaně. Může to znít nelogicky, snad i trochu děsivě – stojíte na hlavě a najednou se úplně uvolníte. Co když spadnete a ublížíte si? To by se stalo, kdybyste se uvolnili bez nalezení nultého bodu. Poté, co jej naleznete, se již podle Lysebetha pádu bát nemusíte. A co je to vlastně ten nultý bod?

Přednastavená vnitřní rovnováha, která existuje

Leslie Kaminoff a Amy Matthews v knize Jóga – anatomie píší, zjednodušeně řečeno, o jakési vnitřní rovnováze, která se v těle přirozeně nachází. Svou vlastní rovnováhu má páteř, která by držela, i kdyby se od ní odpojily všechny svaly. Podobně je na tom i hrudník a pánev. Páteř, hrudník i pánev u sebe drží mechanickým tlakem. A potom je tady opora středu těla. Vlivem gravitace se každičký náš pohyb vyznačuje větším či menším svalovým úsilím. Mnohdy, třeba když jsme ve stresu nebo se moc snažíme vykonat nějaký pohyb či se udržet v nějaké pozici, je toto úsilí tak křečovité, že tělu znemožňuje, aby se chovalo přirozeně a tak, jak je od přírody nastaveno. A když se potom podaří se úplně uvolnit, cítíme se najednou tak skvěle, že máme pocit, že dokážeme všechno. Uvolní se totiž všechna energie, která je po většinu našich dní vynakládána na ono téměř setrvalé svalové úsilí. K uvolnění energie je třeba jednoho předpokladu – nalezení nultého bodu, o němž hovoří Lysebeth.

Úleva, svoboda a volnost

Úleva, svoboda a volnost – takové pocity doprovází nalezení nultého bodu. Jistě jste to již také zažili – ať už v širšásaně či jiné balanční poloze. Snažíte se silou mysli i svalstva udržet a stále se to nedaří. A potom ejhle – najednou je vše snadné a jasné, jako kdyby do sebe zapadly jednotlivé dílky puzzle. Nalezli jste neutrální bod a můžete plně prožívat neopakovatelnost přítomného okamžiku v klidu, míru a pohodě. Jasně vnímat plynutí a zastavení se. Čas na hledání neutrálního bodu dává jóga a je třeba jej respektovat a neuspěchat. Protože spěch, to je zabiják všech úspěchů – přináší sevření vnitřní i svalové, které znemožňuje konat přirozeně a plně rozvinout to, co nám bylo dáno do vínku. Když se vám nedaří, odpočiňte si, položte se na záda, zklidněte mysl i tělo a jen dýchejte. Potom to zkuste znovu. Nebo to nezkoušejte a dejte si na čas, odložte cvičení těla i mysli klidně na další den.

Hledání neutrálního bodu

Zahajte praxi v poloze sedu se založenýma nohama tak, jak je vám pohodlné, zavřete oči, vnímejte dech a sledujte dráhu, kterou v těle vykonává. Vnímejte sedací kosti, hráz, dotyk těla se zemí. Protáhněte se několika koly pozdravu slunci, uvolněte kyčle, hrudník a celá záda v poloze jezdce a záklonových variacích, odpočiňte si v rotacích vleže na zádech, kde máte kolena vždy na jedné či na druhé straně, zatímco hlava se dívá na opačnou stranu, než leží nohy. Poté přejděte do tadásany, polohy hory, a odtud přejděte pravou nohou do polohy tančícího bojovníka. Hledejte nultý bod, sledujte dech. Jakmile se cítíte jistě, přejděte do polohy Nataradžásany, krále tanečníků, a hledejte nultý bod znovu. Přitáhněte poté vestoje koleno pravé nohy k hrudníku, abyste uvolnili spodní část páteře, a protáhněte nohu do rotace, do variace polohy utthita hasta padangušthásana. Zopakujte na druhou nohu. V poloze dítěte si odpočiňte. Přejděte do polohy svíčky, kde hledejte nultý bod. Spusťte nohy do pluhu, prodýchejte a kompenzujte polohou rybky. Na závěr si dejte na čas a hledejte nultý bod v širšásaně. Zakončete praxi odpočinkem v poloze šavásany.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné