úterý 25. 3. 2025
V mnoha kulturách, například řecké, egyptské nebo čínské, se objevuje mýtus o tajemném ptákovi, který umírá v ohnivých plamenech a znovu se rodí z vlastního popela. Je symbolem smrti, transformace a znovuzrození a jako silný duchovní totem reprezentuje sílu a obnovu.
Díky popularizaci jógy a meditace se zdá, že skoro každý ví, co je to mantra. Ale opravdu víte, co vlastně slovo mantra znamená, jak funguje a proč ji používat? Proč nás meditace s mantrou přitahuje a proč se k tomuto rituálu vracíme? Proč máme po meditaci s mantrou pocit uklidnění a vyčištěnou hlavu?
Zasej myšlenku a sklidíš čin. Zasej čin a sklidíš zvyk. Zasej zvyk a sklidíš charakter. Zasej charakter a sklidíš osud.
(indický filosof Svámi Šivananda)
„Když jsme ve shodě s přírodními cykly vesmíru, ctíme rytmy přírody a tím žijeme ve větší harmonii.“
Symbolem je samotná jóga, která nám připomíná, že vše odehrávající se v mikrokosmu se odehrává i v makrokosmu. Hathajóga nás učí rovnováze. Slovo ha znamená slunce, slovo tha znamená měsíc.
První měsíce nového roku nabízejí spoustu prostoru pro bilancování, zhodnocování toho, jak si v našich životech vedeme, ale i k novým začátkům. Nemusíte se hned tísnit v přeplněných fitness centrech jen proto, že začal nový kalendářní rok. Důležité je vědět, proč jste se vydali právě touto cestou a kam až chcete dojít. Zdá se to být jako docela jasná věc, mnoho z nás ale vlastně ten pravý záměr za svými činy nevidí. Mít jasnou vizi je pro naplnění cíle mnohem důležitější, než bychom si na první dobrou mohli myslet.
Květina lotosu je s jógou nedílně spjata. Nese v sobě silnou symboliku. Jóga totiž ke květině lotosu přirovnává celé lidské tělo. Zvenku i zevnitř.
Vyznejte se v 108 (sto osmičkových) rituálech. Cvičte pozdrav slunci, meditujte s málou a nebo zkoumejte, kde všude se posvátné číslo hinduismus nachází.
Možná, že je denně činíme nevědomky. A přitom právě ony se velkou měrou podílejí na tom, že je nám uvnitř dobře. Protože v onu danou chvíli je činíme vědomě – prožíváme je, koncentrujeme se na ně, jsme v nich plně ponořeni. Dávají nám pocit bezpečí, jistoty, představují přístav, do něhož se můžeme z rozbouřených vod každodenního života vracet. Čím by byla každodennost bez rituálů?
Filosofie jógy se opírá o důležitý ideový pilíř nebo tezi, která říká: Vše je energie. Energie nepodléhá zániku, neustále se mění. Má různé formy a kvality projevu či latence (nezjevného působení). Platí to pro energii těla, dechu, mysli i „esence“ (átman)....