Symboly a rituály 01. 01. 2023 PDF Tisk

Sankalpa směřuje mysl

Zasej myšlenku a sklidíš čin. Zasej čin a sklidíš zvyk. Zasej zvyk a sklidíš charakter. Zasej charakter a sklidíš osud. 

(indický filosof Svámi Šivananda) 

 Sankalpa směřuje mysl

Žijeme v pragmatickém světě, ve kterém rozhoduje a směr určuje majetek, hmota a materiální statky. Vše okolo nás má nějaký hmotný projev a málokdo přisuzuje stejnou hodnotu fyzicky neuchopitelným složkám našeho života, jako jsou energie a myšlenky. Přitom uchopí-li člověk posledně jmenované správně „do rukou“, věnuje-li jim svou pozornost, tvoří realitu okolního světa.

Svět okolo nás je proměnný a jeho základním projevem je změna. Je to opět energie, která je snad jedinou jistotou existence. Neustále se vše proměňuje a spolehnout se na stabilitu je téměř nemožné. Naše mysl podléhá každodenní změně. Pocity, emoce a myšlenkové procesy vznikají, zanikají a neustále se proměňují v závislosti na vnějších podnětech. Nebylo by tedy dobré věnovat se mysli více, aby nezaznamenávala tolik výkyvů? Pěstovat a tvarovat ji podle svých cílů a záměrů? 

V józe existuje technika nazývaná sankalpa, která pracuje s vědomou myslí, směřováním pozornosti a proměňováním myšlenek do reality. Jako byste se naprogramovali na pozitivní řeč, a jejím pravidelným opakováním vaše podvědomí uvěřilo, že tento program nyní prožíváte. Ano, sankalpa je pozitivní afirmace, kterou vytváříte dění okolo i uvnitř sebe

Pravidlem sankalpy je jasná formulace cíle, přání, nebo záměru. Je nutné ji vyslovit v pozitivním významu vůči sobě tak, aby její součástí nebyl zápor (ne, nechci, nebudu, nesmím), manipulace s prospěchem nebo podmínkou (budu zdravý, když...) a aby vše, kromě přání, probíhalo v přítomném čase. Sílu sankalpy umocňuje opakování a pravidelnost, stejně jako prožití emocí souvisejících s již uskutečněným cílem.


Sankalpu je vhodné vkládat po relaxaci, když je tělo uvolněné a mysl klidná. Mysl je v tuto chvíli schopna přijímat a vytvářet v podvědomí program, který se postupně stane realitou života. 

  1. Jasně formulujte přání, cíl, záměr.
  2. Vyjádřete ho pozitivně a v přítomném čase.
  3. Zapojte emoce a představy, které podpoří plnění cíle.
  4. Opakujte pravidelně každý večer před spaním a sankalpu neměňte, dokud se nestane realitou.
  5. Opakujte sankalpu po relaxaci. 

Vesmír nám pomáhá prožívat realitu života. Myšlenku, kterou vyšlete, energie vesmíru vezme a ztvární. Vyplatí se ovládat svou mysl a korigovat ji směrem, který zušlechťuje naše životy, více než uvíznout ve spárech negativismu. Díky mysli si tvoříme každý všední den. Tak pracujte na sobě a ochočte ji ve svůj prospěch. Je-li přání, záměr, nebo cíl prospěšný pro vás, bude mít pozitivní dopad i na vaše okolí. 

  • autor: Václav Krejčík
  • www.vaclavkrejcik.cz
  • foto: shuterstock.com

Objednat předplatné