Symboly a rituály 12. 11. 2022 PDF Tisk

Rituály v rytmu podzimu

Podzim započatý podzimní rovnodenností je čas, kdy máme tak trochu bilancovat nad tím, co je třeba nechat odejít, čemu se dále věnovat a co změnit…

 

Rituály v rytmu podzimu

Ubývající sluneční světlo zahajuje znatelný posun v našem pozemském prostředí, když se začíná ztrácet sladkost léta a horní polovina naší planety ustupuje ze slunečního žáru. Země, stejně jako naše tělo, dýchá v nepřekonatelném rytmu a není lepší čas pozorovat tuto božskou pravdu než během změny ročních období, kdy lze dechovou vlnu naší planety prožít všemi smysly.

Je čas napodobit mnohaletou moudrost planety tím, že pustíme, co nepotřebujeme, zpomalíme a věnujeme čas regeneračním praktikám.

Nebojte se objevit stín uvnitř sebe

Světlo bere každý jako pozitivní a kladnou část dne, ale stín, a to i ten uvnitř nás, je často interpretován přesně opačně. Pravda je však taková, že stinná stránka v nás zahrnuje všechny věci mimo světlo vědomí, a to dobré i špatné. Jedná se tedy o vše skryté uvnitř nás. Což v praxi znamená nejen to neviditelné a skryté před vědomím, ale také naše nejjasnější atributy, jako je stud či nedostatek sebeúcty.

Práce s našimi stíny je pak velice důležitá pro odhalení světla v nás i pro uvolnění naší temnoty. Podzim je ten pravý čas na toto odhalení. Čas vyzvat skryté emoce a myšlenky, aby jemně povstaly a rozpustily se. Jako vodítko lze použít otázky, které nám naše emoce pomohou správně analyzovat. Tyto otázky lze pak jako rituál opakovat tak dlouho, dokud nám nepomohou odstranit to, co už pro nás nemá význam.

Jaká byla letos moje osobní sklizeň? Co mi udělalo radost? Co chci znovu „zasadit“ v příští sezóně? Pokud by moje tělo mohlo mluvit, co by mi řeklo. 

Podzim: období ajurvédské váty

Váta řídí veškerý pohyb a oběh. Při nadměrné pohyblivosti může v těle dojít k suchu, bolesti kloubů, nespavosti a celkovému pocitu úzkosti. Výsledkem je, že pozitivní energie spojená s vyváženou vátou (dóšou), energií, která inspiruje kreativitu, intelekt a aktivitu, se může rychle změnit na strach, úzkost a podrážděnost. Chcete-li v nadcházející sezóně uklidnit vátu, zaměřte se na vyrovnávací vlastnosti země, ohně a vody.

Uzemněte se

Podzim je období, kdy je dobré zpomalit. Konec roku se stává časem spěchu a přepracování. Místo toho využijte každou příležitost ke snížení vašich závazků, uchovávejte pouze to, co je naprosto nezbytné ve vašem osobním, profesním a společenském životě. Zkuste odpočívat i tím, že odlehčíte svému zažívání a váš spánek bude dostatečný. Udělejte z toho rituální rutinu. Ať už je to cvičení, výživa nebo péče o sebe, váta je uklidněna stabilitou a důsledností.

Pečujte o svůj vnitřní oheň

Se snižujícím se teplem dostupným ze slunce vynakládejte veškeré úsilí na minimalizaci ztráty svého vnitřního tepla. Oblečte se, zakryjte si hlavu, uši, ruce a chodidla, když je přítomen chladný vítr. Dávejte přednost teplým vařeným jídlům před syrovými a nechte si čas na jídlo, protože trávicí funkce regulované vátou jsou náchylné k nevyváženosti, když jíme ve spěchu. Vyhněte se pití studené vody nebo džusů a místo toho pijte vše pokojové teploty či horké nápoje.

Nasyťte smysly

Po sprchování použijte sezamový nebo olivový olej, protože horká voda má tendenci dehydratovat pokožku. Při mazání kloubů a svalů vyvíjejte jemný tlak rukama a prsty k provádění automasáže (abhyanga, která ukládá vzhůru pohybující se energii, aby stabilizovala vátu). Vařte s kořením, jako je kmín, zázvor a fenykl, abyste udrželi stabilní trávicí oheň, a rozptylujte teplé, zemité vůně, jako je pelargonie, pačule a růže. Poslouchejte pomalou rytmickou hudbu s těžkými drumbeaty a hlubokým melodickým zpěvem s vibracemi rezonujícími v dolních čakrách, přibližující energii blíže k zemi. Minimalizujte nadměrnou stimulaci očí a během meditace si vizualizujte tmavě červenou a hnědou barvu.

Regenerujte za pomoci jógy

Když se léto mění na podzim, ajurvéda předepisuje postupný přechod od ochlazovacího dechu a posturálních praktik, které uklidňují pittu, k těm, které vnitřně zahřívají, aby posílily ohnivý prvek při přípravě na chladnější klima. Váta také těží z pozic, které nás udržují blízko země, zejména z těch, které odebírají energii z horních částí těla, včetně hlavy, krku a srdce, a přesunují ji do dolní poloviny, jako je břicho, křížové kosti a boky.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné