Symboly a rituály 22. 09. 2022 PDF Tisk

Proč se cvičí 108 kol pozdravu slunci?

Súrja namaskár neboli pozdrav slunci je základní jógovou sekvencí, která má tolik podob, kolik existuje různých jógových škol, z nichž mu každá dodává na specifičnosti.

Proč se cvičí 108 kol pozdravu slunci?

Proč se při některých příležitostech v souvislosti s ním hovoří o magickém čísle 108 a co vás tolikeré opakování súrja namaskáru může naučit?

Jak vypovídá sám název „pozdrav slunci“, tradičně se praktikoval na úvod praxe v počátku dne a měl sloužit k pozdravení slunce jako symbolu světla, síly, života, naděje. Některé jógové školy označují způsob spojení dechu s pohybem praktikovaný v pozdravu slunci termínem „vinjása“, což lze ze sanskrtu přeložit jako spojení dechu s pohybem v nepřetržitém proudu. Pozdravy slunci jsou tedy fyzicky náročné, a to i když je cvičíte pomalu, a fungují jako skvělé kardiovaskulární cvičení. Jejich výhody ale dalece přesahují benefity, jež poskytují fyzickému tělu.

Proč zrovna 108

Číslovka 108 je posvátná v mnoha ohledech a to nejen v józe, ale v mnoha dalších oborech. Jakými různými významy oplývá?

  • Objevuje se ve starověkých posvátných textech – existuje například 108 upanišad nebo 108 tanter.
  • V numerologii se rovná číslu 9, což symbolizuje univerzální lásku, věčnost a probuzení.
  • Podle ajurvédy se na těle nachází 108 posvátných bodů (marma).
  • Astronomové se domnívají, že vzdálenost mezi Sluncem a Zemí je zhruba 108násobkem průměru Slunce.
  • Tradiční pomůcka sloužící k počítání manter při meditacích, náhrdelník mála, sestává ze 108 korálků.

Kdy se praktikuje 108 kol pozdravu slunci

Ačkoliv se tradičně provádí v ranních hodinách, aby praktikující pozdravil slunce, lze surya namaskár cvičit v podstatě v kteroukoliv denní dobu. V magických 108 opakováních se pak zpravidla praktikuje při změně ročních období, přesněji řečeno při zimním a letním slunovratu a jarní a podzimní rovnodennosti. K tomu existuje několik specifických důvodů, které má magických 108 opakování podpořit.

Během rovnodennosti nabírají den a noc stejné délky. Jarní rovnodennost představuje čas znovuzrození a nových začátků, což poskytuje prostor pro detoxikaci těla i mysli. Podzimní rovnodennost zase nabízí příležitost koncentrovat se před příchodem zimy dovnitř, uchovat v sobě energii z teplých měsíců, zklidnit se a připravit se na nadcházející chladné období.
Letní a zimní slunovraty jsou vnímány jako čas oslav. Mnoho kultur oslavuje návrat slunce a jeho životadárné energie pořádáním festivalů. Léto je obdobím, kdy je vše v plném květu. Zimní slunovrat symbolizuje smrt a znovuzrození – něco starého končí a něco nového začíná.

Někteří jogíni 108 pozdravů slunci praktikují také při dalších pro ně významných událostech, jak je například konec starého a začátek nového roku, svatba, narození dítěte v rodině nebo třeba Den jógy. Jinými slovy přesná doba, kdy se 108 pozdravů smí nebo má praktikovat, není dána. Můžete tak oslavit cokoliv, co je pro vás něčím výjimečné a specifické.

K čemu praxe vlastně slouží

Předpokládá se, že oheň (vnitřní teplo), jejž během praxe vytváříte, čistí, detoxikuje a prohlubuje spojení se sebou samým. Pozdravy slunci zahřívají tělo a aktivují pránu neboli životní energii, současně s ní se uvedou do pohybu také uvízlé emoce, které budete moci vypustit a zbavit se jich. V určitém okamžiku praxe vás nejspíš pod vlivem únavy napadne, proč jste se do něčeho takového vlastně pustili. Pokračování vás celkově posílí, nejen fyzicky, ale i vnitřně, najdete stav lehkosti a pocit plynutí. Odevzdáte-li se procesu transformace, přijmete-li to, co dává i bere, necháte-li jít to, co má odejít, budete se na konci cítit celkově lehčí, uvolněnější a spokojenější.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné