Symboly a rituály 07. 09. 2022 PDF Tisk

Podzimní rituály tvoří energii a usnadňují přechod mezi ročními obdobími

Podzim je obdobím sklizně, zářivých teplých barev, také ubývajícího světla, častějšího deště a přicházejícího ochlazení. Je proto potřeba sklidit úrodu, zahřát se a připravit na zimu.

Podzimní rituály tvoří energii a usnadňují přechod mezi ročními obdobími

Psychologové označují za rituál každé naše jednání, které je založené na stereotypním opakování a které se řídí předem danými pravidly. Je to tedy něco, s čím se denně setkáváme. Což takhle oblíbená ranní káva? Vlastně i obyčejné čištění zubů patří mezi činnosti, které můžeme označit za rituál. Rituály mohou mít charakter celospolečenský, což jsou všelijaké slavnosti, náboženské obřady, svatby, zahajovací ceremoniály různých akcí… nebo jde o rituály zcela osobní, o drobnosti, které mohou mít význam pouze pro nás osobně. A těch je náš život plný.

Naše rituály se mění a střídají v souladu s pravidelně se měnícími a střídajícími ročními obdobími, v souladu s tváří přírody. A podzim je obdobím sklizně, zářivých teplých barev, také ubývajícího světla, častějšího deště a přicházejícího ochlazení. Je proto potřeba sklidit úrodu, zahřát se a připravit na zimu. Provedu vás svými podzimními rituály, které se nenápadně vloudili do mého života.

„Rituál podzimního hnízdění“

Pojem, se kterým se nikde nesetkáte, pochází čistě z mé hlavy a já si tím označuji svou každoroční potřebu něco změnit nebo lépe doladit si ve svém bytě. Přes léto jsem doma moc nepobyla. Hezké počasí a dlouhé letní dny sváděly spíše k činnostem venku, ale teď se chystám trávit doma více času. A tak, jakmile se venku začíná příroda barvit do červena, oranžova, žluta, tak já si domů nosím okrasné dýně, větvičky s barevnými listy, nakupuji svíčky a nové povlaky na polštáře a „zabarvuji si“ byt do podzimu.

„Rituál polévkování“

Jsem polévková a mám polévky moc ráda, ale nikdy jich nesním tolik jako na podzim. Důvodů je hned několik. Začíná se ochlazovat a teplá polévka je přirozeně lepší volba než studený salát. Nastává sklizeň dýní, cuket, květáků a jiné vhodné zeleniny, kterou mě příbuzní a známí s vlastní zahrádkou dostatečně zásobují. A protože mám ráda nejen rituál, ale i změnu, stalo se již takovým mým malým rituálem vyzkoušet každý rok jednu novou „podzimní“ polévku. Letos je to sytá rajčatová polévka se sušenými rajčaty. Můžete vymyslet i vlastní recepty a nebojte se při svých experimentech použít kousek zázvoru nebo špetku čili papriček, k podzimnímu zahřívacímu „polévkování“ se výborně hodí.

„Podzimní jógový rituál“

A jsme zase u zahřívání. Pravidelně se mi stává, že s ubývajícími teplotami se má jógová praxe stává dynamičtější. Přes léto jsme nabírali fyzičku i energii ze slunce a nyní je čas sklidit „plody“ našeho úsilí. Ověřme si tedy své schopnosti a náročnější polohy, o které jsme se během léta jednotlivě pokoušeli, vložme zcela přirozeně do své lekce. Rozvíjíme svou sílu a dynamiku. Síla a dynamika, tak se nazývají mandaly, které mám doma na svém oblíbeném místě. Obě mají barvy podzimu – teplá červená, žluto-oranžová. Během praktikování se mi vybavují a já si opakuji mantry s nimi spojené: „Jsem ochoten měnit se a růst.“ „Mám sílu se měnit.“ A opravdu věřím, že s tzv. podzimní únavou se dá pomocí energie, kterou mi jóga dává, úspěšně bojovat.

„Rituál meditace“

Ubývající světlo má na naši psychiku špatný vliv. Rozsviťme si tedy ve svém nitru své vlastní světlo. Meditace znamená vystoupit z ruchu okolního světa a vrátit se zpět k sobě samému. Při meditaci se zastavíme a podíváme se tváří v tvář realitě. Otevřeně a upřímně prozkoumáváme svou mysl, aniž bychom cokoli popírali a hodnotili. Učíme se porozumět svým pocitům i sami sobě. Že je to opak dynamiky a síly? Samozřejmě, život se skládá z protikladů. Proto také po dynamické části lekce zhasínám velké světlo, za okny je již tma, a tak rozsvěcuji jen malou lampičku. Počkám, až se všichni pohodlně uloží do své šavásany, a stávám se nenápadným průvodcem do nitra každého z vás.

 

Objednat předplatné