Symboly a rituály 31. 10. 2022 PDF Tisk

Halloween, Dušičky a Samhain

V tomto článku si povíme, jak – a jestli vůbec – se od sebe liší podzimní svátky Samhain, Dušičky a Halloween. Zjistíme, který z nich byl tím prvním a jak se každý svátek slavil v minulosti a slaví nyní.

Halloween, Dušičky a Samhain

Samhain
Samhain se v mnohém velmi podobá Halloweenu a slaví se též v noci z 31. října na 1. listopadu. Jaký je v nich rozdíl? Ze svátku Samhain vycházejí jak naše Dušičky, tak Halloween a právě Samhain je jejich předchůdce. Každý si vzal to své, přidal a ubral, co se hodilo, zvláště udělala změnu římskokatolická církev, když pohanský Samhain „přetvořila“ na nám známé Dušičky. Pro Kelty byl Samhain začátkem nového roku a věřilo se, že právě v tento čas se na povrch země vracejí duše zemřelých a ti, co žijí, mohou navštívit podsvětí. U večeře se prostíralo i pro zesnulé příbuzné a vařila se jejich oblíbená jídla či se za okno dávala zapálená svíčka. Zpět do podsvětí je žijící příbuzní vodili svítilnami z vydlabaných řep. Je vhodné své předky uctít a poděkovat jim za to, že jste, a za vše, co vás naučili. 

Je zajímavé, že právě Nový rok Keltů začíná tmou. Možná je to spojení toho, že jsme se také narodili ze tmy, a možná je to myšleno tak, že aby se z nás mohli stát upřímní, pravdiví a sebevědomí lidé, musíme umět pracovat se svými stíny a špatnými návyky.

Je čas sestoupit do podsvětí své duše a přijmout stíny, které se zde nacházejí. Poučit se ze současných chyb a kráčet vstříc světlu. Pohlédněte sami sobě do očí a nalezněte pravdu. Jedině tak může být váš život opravdový. Povídejte si se svými bližními, požádejte babičky, dědečky, maminky i tety o příběhy – ty životní i povídkové. Načerpejte od nich moudrost, kterou oni s věkem nabrali, a věřte, že ji rádi předají dál.

Západní strana je prý stranou podsvětí, a proto naši předkové vždy nechávali okna i dveře v tento čas dobře zavřené, aby zlé síly nemohly vstoupit.

Věnujme tichou modlitbu a vzpomínku zesnulým.

Jak zahnat zlé duchy a kde nepřespávat
Když prý zapálíte diviznový stonek, tak jeho kouř dokáže zahnat zlé duchy a negativní energie. Též se praví, že není dobré meditovat či přespávat v blízkosti tisu. Člověka se pak mohou zmocnit duše z podsvětí.

Halloween – 31. října
Jak jsme si již řekli, Halloween byl keltským lidovým svátkem a slavil se den před křesťanským svátkem Všech svatých. Nejvíce se zachoval a zpopulárnil ve Velké Británii, Irsku či USA. Název vznikl z anglického spojení „All Hallows Eve“, v překladu „předvečer všech svatých“. Keltové věřili, že čas 31. října je hranicí mezi světy živých a mrtvých a také mezi létem a zimou. Na keltských oltářích bychom nalezli zvířecí lebky, ptačí pera a zapálené ohně. Dnes postačí, když si vydlabeme dýni a zapálíme oblíbenou svíčku.

Podstata se podobá
Halloween je svou podstatou Samhainu nejvíce podobný. Určitě znáte mnohé americké seriály, kde se děti i rodiče převléknou do strašidelných kostýmů a chodí koledovat od domu k domu o sladkosti. Nejznámějšími symboly tu jsou – vydlabaná dýně, černá kočka, čarodějnice, kostlivci a barvy oranžová a černá. 

Dušičky – Svátek všech zemřelých
Tento svátek připadá na 2. listopadu a v římskokatolické církvi je významným dnem, kdy se církev a věřící modlí za duše v očistci. Věřilo se, že v předvečer Dušiček vystupují duše z těžkého očistce, aby si na malou chvilku odpočinuly od útrap, kterých se jim v očistci za žití na zemi dostává. Rodina či příbuzní mají naplnit olejovou lampu máslem, aby si duše mohla potřít spáleniny a rány z očistce. Křesťané, ale i nevěřící slaví tento svátek uctěním mrtvých a ozdobou jejich hrobů. Hroby se zdobí kyticemi jiřin, chryzantém, gladiol, hortenzií či aster.

Kolo života, kolo roku 
A není to jen o tom zvelebit hroby zesnulých, nebojte se tématu smrti. Stejně jako je přirozené narození nového života, tak je přirozenou a nedílnou součástí smrt. Ovšem nenechte se vtáhnout do chmurných nálad. Tak jako příroda se na začátku jara rodí a na konci podzimu „umírá“, ani člověku není dán čas nekonečný. Starejte se o své blízké teď a tady, dejte jim čas, pozornost a péči, protože i když poté vyšperkujete jejich místo posledního odpočinku sebekrásněji, tak promrhaný čas již nikdy zpět nedostanete. Pěstujte smíření, žijte život láskyplně a pomáhejte druhým, rozvíjejte se a hlavně – žijte svou vlastní cestu. Cestu srdce, cestu opravdovosti.

S láskou a přáním krásných magických dní

  • autorka: Lenka Eliška Petrikovičová
  • @lp_angel_soul
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné