pondělí 29. 5. 2023
Psaní deníku je pro mě jistým druhem meditace. Je to můj každodenní rituál, který mi pomáhá spojit se se svým já a trošku lépe se poznat. Nepíšu si deník proto, abych si zaznamenala, co se během dne stalo, ale proto, abych našla více sebereflexe, uspořádala si myšlenky a podívala se na věci z jiné perspektivy.
Domov je místo, kde je vše ze mě. Rozhlédla jsem se kolem sebe a uviděla, že jsem vším: rozkvetlá orchidej na parapetu. Neumytá vidlička ve dřezu. Napůl vytlačená pasta v koupelně. Pohozený ovladač na sedačce. Klíče u vchodu. Černé lodičky v botníku. Vůně parfému na chodbě. Nedopitá studená káva v hrnečku. Kelímek od jogurtu v koši. Sklenice medu na lince. Pravá bílá teniska na levé.
Jóga a dechová cvičení mají pozitivní vliv na děti s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD). Díky speciálně upraveným lekcím jógy se zlepšuje schopnost jejich koncentrace, snižuje se hyperaktivita, pociťují méně únavy, a tak se mohou déle věnovat složitým činnostem.
Jógová tradice je nesmírně bohatá na různé texty, které obsahují moudrost jogínů minulosti. Jsou studovány stovky a některé i tisíce let a v tradičních liniích se bez jejich studia neobejdeme. Mnohé nám poskytují nejen pochopení širšího kontextu jógové praxe, ale i pochopení života jako takového. V této sérii článků se podíváme alespoň na ty nejpodstatnější.
Chcete si pochutnat na neobvyklém svěžím salátu? Hodí se konzumovat samostatně i jako lehká příloha. Zkuste ho!
Sezóna kedlubny začíná v květnu a končí na podzim. Možná jste si již všimli, že na trzích se spolu s ředkvičkami vypíná na prvních místech. Tato zelenina je na první pohled obyčejnou košťálovou zeleninou, schovává v sobě ale mnoho dobrého.
Zaujmout pozice bojovníka není zas tak těžké, ale nalézt svého vnitřního bojovníka, tj. odnést si svůj jógový „skill“ i mimo podložku, je to podstatné a důležité. A o tom právě jógová praxe je.
Lekce jógy, kapely, lidé převlečení do různých masek, to vše najdete v očkovacích místech Mexico City, která připravila takovýto doprovodný program, aby cesta nejstarších obyvatel k vakcinaci proti covid-19 byla co nejsnazší. A hlavně aby lidé neměli strach.
Obývák je rodinný pokoj a vše, co si sem dáte, vás ovlivňuje. Je opravdu důležité, co si do tohoto prostoru umístíte. Tento pokoj má velmi aktivní energii, a tak vše, co je zde, vlastně aktivujete. Dobře zvažte, jaké umělecké předměty (obrazy, sošky apod.) či suvenýry sem vyberete. Zásadou by mělo být, že v obývacím pokoji máte pouze to, co chcete, aby se vám v životě právě teď aktivně projevovalo. Vše, čemu se chcete naopak vyhnout, dejte z obývacího pokoje pryč. Zdi vymalujte barvami, které ve vás budou vyvolávat pocit štěstí. Každý může mít odlišný vkus, ale volte spíše barvy pastelové a takové, které vás uklidňují. Když se vrátíte domů do uklidňujícího prostředí, budete se díky tomu cítit radostně.
Je to jedna ze stavebních pozic nejen jógy. Pro svou univerzálnost je oblíbeným posilovacím cvikem všech lektorů a trenérů. V různých formách se s prknem setkáte na velmi odlišných lekcích, dokonce i někteří vyložení nesportovci se uchylují k tomuto cviku, který ač na první pohled vypadá jednoduše, dokáže posílit veškeré svaly těla, a rozhodnete-li se zůstat jen u něj, určitě vám nezabere mnoho času. V této pozici je tělo silné a rovné jako prkno. Posilujete paže, zápěstí a také břišní a zádové svaly. Horní část zad se rozpíná, dochází k hojnějšímu okysličování svalové tkáně a uvolnění napětí v oblasti mezi lopatkami.