čtvrtek 3. 10. 2024
A je to tady. První měsíc nového roku, který jde ruku v ruce s elementem vody a funkcí močového měchýře, jemuž budeme v tomto díle věnovat pozornost. Leden je jinovým časem, kdy se všechna energie uchovává a pohyb směřuje dolů. Dáváte-li si na Nový rok předsevzetí, že se o sebe budete lépe starat a věnovat vyšší pozornost svému zdraví, tak je tato série dílů pro vás ta pravá. Jdeme na to.
V lednu vládne element vody a hlavním orgánem je močový měchýř
Na začátek je důležité zmínit, že močový měchýř je úzce spjat s ledvinami, močovodem a močovou trubicí a společně spadají pod označení „močový systém“. Hlavní funkcí močové soustavy je odvádět z těla přebytečnou tekutinu a toxiny. Ledviny zachycují odpadní látky, které přetvářejí na močovinu, a ta se následně přesouvá do močového měchýře a trubicí odchází z těla ven. Ledviny samotné jsou hlavním orgánem v měsíci únoru, takže se nimi nyní zabýváme opravdu pouze okrajově. Plnou pozornost bychom měli upnout na močový měchýř.
Močový měchýř nemá rád chlad a prostydnutí, které je nejčastěji způsobeno studenými chodidly (meridián ledvin začíná na chodidle) či sezením na chladném povrchu. Takové prochladnutí pro nás může končit nepříjemně, a to zejména pálením a bolestí při močení. Ženy, myslím, znají nepříjemné problémy spojené se zánětem močového měchýře. Není třeba podbřišek nijak přehřívat, spíše ho udržovat v přirozeném a příjemném teple.
Dejte si pozor i na profouknutí uší, právě uši jsou smyslovým orgánem močového měchýře, a proto si nezapomínejte brát vhodnou pokrývku hlavy.
Co je důležité pro zdraví našeho močového měchýře?
Důležité je dodržovat pitný režim a vyhýbat se slazeným nápojům. Pokud potřebujete jít „na malou“, jděte, přílišné zadržování moči našemu měchýři dobře nedělá. Dbáme na správnou intimní hygienu. Vyhýbáme se parfémovaným mýdlům. Volíme spodní prádlo z přírodních materiálů. A pokud navštěvujeme bazény, tak nezůstáváme dlouhou dobu v mokrých plavkách.
Močový měchýř – psychosomatika
Močový měchýř může ovlivňovat náš psychický stav a může ním být i ovlivňován. Nejčastější projevy spojené s močovým měchýřem jsou úzkosti, lpění na starých názorech, životech a časech, zlost, naštvání, vina a obviňování ostatních, ale i sebe sama. A pozor také na přílišné strachy, lítost a sebelítost.
Pokládáme si otázky:
Strava, která našemu měchýři udělá dobře
Do jídelníčku zařazujeme fazole, pohanku, hrách, datle, dýňová semínka, vlašské, ořechy, kustovnici, zázvor, skořici, borůvky, červenou řepu, brusinky, polévky s velkým podílem kořenové zeleniny.
Volíme stravu teplou a vyhýbáme se potravinám, které ochlazují. Nejlepší volbou jsou vývary a celkově polévky všeho druhu, které s láskou uvaříme doma z kvalitních ingrediencí. Vyvarujeme se polotovarů.
Čemu se raději vyhnout:
Ostrému koření, čokoládě, sladkostem, slazeným nápojům, cukru obecně, pozor na proslazené potraviny tvářící se jako zdravé. A pozor si dáme i na alkohol, který močový měchýř zbytečně zatěžuje a působí toxicky. Vyhýbáme se též potravinám, které překyselují náš organismus.
Vhodné bylinky:
Lichořeřišnice (působí antibioticky, posiluje močový měchýř), třezalka, medvědice lékařská (protizánětlivá), řimbaba (uklidňující), rozmarýn (uklidňující), levandule (uklidňující), meduňka (uklidňující), řebříček (močopudný, dezinfekční), přeslička, černý bez, brusinky, bříza, kopřiva, zlatobýl.
Aromaterapie:
Ásany pro podporu močového měchýře:
Svátky v lednu:
Pár slov závěrem
Leden je měsícem odpočinku. Tři králové jsou dvanáctým dnem Vánoc, které nám definitivně končí, a začíná období masopustní, jež bude trvat až do Velikonoc. Je čas, kdy jsme s čistými štíty vykročili vstříc novému roku. Stále ještě svou pozornost upínáme více do vnitřního světa a sbíráme síly do následujících měsíců. Jíme výživná a teplá jídla, scházíme se s rodinou, meditujeme, plánujeme a začínáme pěstovat tapas neboli disciplínu, kterou budeme potřebovat na všechna předsevzetí, jež jsme s Novým rokem vyslovili.
Přeji vám klidné a pohodové dny plné nových snů a cílů.