čtvrtek 2. 2. 2023
V roce 2021 nastává zimní slunovrat 21. 12. v 17:00. A přichází čas, kdy je den nejkratší a noc nejdelší. Od tohoto okamžiku se budou dny prodlužovat a světla bude přibývat. Slunovrat nám přináší sílu, naději, požehnání, znovuzrození, obnovu a odvahu. Pojďme se podívat na to, jak ho slavili naši předci a jak můžeme tyto rituály přenést do dnešní doby.
Přichází k nám poslední úplněk roku, a to těsně před zimním slunovratem. Bude to magická úplňková noc v posledním adventním víkendu. Pojďme se podívat, co nám Blíženci přinášejí, a poznat duchovní sílu umocněnou poslední adventní nocí. Úplněk ve znamení Blíženců nastává přesně 19. 12. 2021 v 5:35 hodin.
V díle listopadovém jsme si tlusté střevo již zmiňovali, a to v souvislosti s plícemi. Plíce podobně jako tlusté střevo jsou detoxikačním orgánem a jdou spolu ruku v ruce. O plicích se více dočteme v listopadovém díle, dneska se chci zaměřit právě na tlusté střevo, které je v prosinci nejvíce ohrožené. Jak ho podpořit a čemu se vyhnout? Tak jdeme na to!
Úplněk ve znamení Býka nastává 19. listopadu v 9:57 hodin a na obloze se též objeví polostínové zatmění měsíce.
Listopad je měsícem, kdy se nám nejvíce vyplatí starat se o své plíce. S nimi nedílně přichází prvek kovu a položení si otázek: „Co nemohu rozdýchat? Kde jsem na sebe moc přísný?“ A tak se pojďme společně podívat na to, čím můžeme své tělo podpořit, jaké bylinky a jídlo zvolit a jakou praxi do měsíce listopadu zařadit.
Co nám přináší říjnové období? Na jaký orgán má říjen největší vliv a jak podpoříme své zdraví a duševní pohodu? Dnešní díl je věnovaný měsíci říjnu a povíme si, jaká strava je pro nás vhodná, jaké bylinky podpoří pohodu našeho těla i duše a jaké aroma oleje a jógové pozice nám v tomto období nejlépe prospějí.
Máme tu období babího nebo také indiánského léta. Listy se začínají barvit a ve vzduchu je cítit energie, která nám našeptává, že podzimní dny jsou již za dveřmi. Mabon je časem vděčnosti, kdy děkujeme zemi, bohům a předkům za vše, co máme. Den i noc mají stejnou délku a nastává rovnováha. Ovšem ne nadlouho.
První podzimní měsíc, který ale jednou nohou stále vězí v létě, s sebou nese radost ze sklízení plodů úsilí, které jsme v předchozích měsících vynakládali na zahrádkách i ve vlastních nitrech. Pro generace před námi bylo září časem vděčnosti, kdy se odměňovaly vyšší moci za štědrost, kterou jim poskytují. Proč a jak si z nich vzít příklad?
Léto je v plném proudu a pomalu, ale jistě dosahuje svého vrcholu. Dny začínají být kratší a tma z nich pomalu ukusuje svůj díl. V druhé polovině září se příroda začíná uklidňovat a vybízí nás učinit to samé. Dle čínské medicíny jsou v zářijových dnech nejvíce oslabeny dva orgány a jsou jimi slezina a slinivka břišní. Jakou úlohu hrají v našem těle a co je dobré udělat pro jejich posílení?
Světlo, teplo, dovolená – to všechno každoročně nabízí léto a s tím vším se každoročně s přechodem do podzimu musíme rozloučit. Často proto prožíváme splín podobný tomu, kdy končí vánoční období plné pohody a nastává nový rok, od kterého nevíme, co čekat. Jak uchovat energii z letního slunce a udržet ji v sobě pokud možno napořád?