pátek 27. 5. 2022
Léto je v plném proudu a pomalu, ale jistě dosahuje svého vrcholu. Dny začínají být kratší a tma z nich pomalu ukusuje svůj díl. V druhé polovině září se příroda začíná uklidňovat a vybízí nás učinit to samé. Dle čínské medicíny jsou v zářijových dnech nejvíce oslabeny dva orgány a jsou jimi slezina a slinivka břišní. Jakou úlohu hrají v našem těle a co je dobré udělat pro jejich posílení?
Světlo, teplo, dovolená – to všechno každoročně nabízí léto a s tím vším se každoročně s přechodem do podzimu musíme rozloučit. Často proto prožíváme splín podobný tomu, kdy končí vánoční období plné pohody a nastává nový rok, od kterého nevíme, co čekat. Jak uchovat energii z letního slunce a udržet ji v sobě pokud možno napořád?
Letní dny nám nabízí nemálo výhod a požitků – můžeme se vykoupat v osvěžující vodě, vynést modely lehčí než vánek a samozřejmě sejít se s přáteli někde venku, mimo náš domov, mimo naše čtyři stěny. Možná se to zdá být jako maličkost, ale setkání s lidmi ve volném prostoru, na čerstvém vzduchu je neskutečně osvobozující a dle nejnovějších studií se jedná také o zážitek, který se nám vryje do paměti mnohem silněji než jakékoliv akce uvnitř.
Měsíc srpen vládne tělesnému teplu a termoregulaci uvnitř našich těl. O jaké orgány je dobré se více zajímat a co udělat pro jejich posílení? A jaké ásany či aromaterapii zařadit do své praxe?
Víme, že má na náš život vliv mnoho věcí. Od postavení Slunce, Měsíce, planet až po náladu našeho šéfa. Pojďme si dneska říci něco o tom, jak nás ovlivňují samotné měsíce. Na jaké orgány působí, jakou stravu je vhodné volit a jaké ásany zařadit do své praxe.
Pro nás dnes červenec představuje začátek letních prázdnin a dobu, kdy se vyráží na dovolené. Nese se tedy ve znamení odpočinku. Pro naše předky ale červenec odpočinkový rozhodně nebyl: právě tehdy se totiž nejvíce pracovalo na poli a děti měly prázdniny proto, aby mohly pomáhat rodičům a prarodičům.
Doba magických zaříkávání a zvyklostí, kdy se příroda ocitá na prahu nejhojnějšího času. Oslavujeme vrcholící sílu slunce a jeho životadárnou energii, bez které by nebyl život na zemi možný. Přivítejme čas zrání, hojnosti a sklizně. Jaké rituály se používaly v čase nejdelšího dne a nejkratší noci?
Novoluní bylo časem zasazování semínek našich plánů a snů a úplněk nám posvítí na to, kam jsme došli a co jsme pro to udělali. Je to také velmi dynamické období, které nás svou silou dokáže občas pěkně rozhodit.
Jak se postupně vynořujeme ze zimního spánku a první jarní den máme už více než měsíc za sebou, zdá se příchod teplejších dnů o trochu více na dosah. Jaro je časem, kdy vše začíná rozkvétat a pocit, že dochází k jakémusi znovuzrození, je přímo hmatatelný. Čas pro očistu a odlehčení zátěže ve fyzickém i emocionálním smyslu. Jaro je plné energie už tím, že odlehčení začíná všude kolem. Dny jsou lehčí, protože jsou více prosvětlené, my se cítíme lehčeji, protože pomaličku odhazujeme vrstvy oblečení, a příroda začíná vzkvétat. Nastává čas, kdy je třeba se hýbat!
Nejenom leden je období, které cítíme jako nový začátek. Dobu, kdy se příroda probouzí, často vnímáme podobně. Bývá takovým druhým nádechem nás i našeho fyzického těla. Naše vnitřní energie jde ruku v ruce s přírodou, která se po zimě probouzí. Jaro jakožto začátek nového přírodního cyklu je ohromnou silou, která někoho úplně uzemní únavou a někoho doslova zasáhne pozitivní vlnou endorfinů. Pojďme se na tyto dva „jevy“ podívat pod lupou.