Roční období 05. 11. 2023 PDF Tisk

Listopad: měsíc ve znamení hlubokého nádechu

Listopad je měsícem, kdy se nám nejvíce vyplatí starat se o své plíce. S nimi nedílně přichází prvek kovu a položení si otázek: „Co nemohu rozdýchat? Kde jsem na sebe moc přísný?“ A tak se pojďme společně podívat na to, čím můžeme své tělo podpořit, jaké bylinky a jídlo zvolit a jakou praxi do měsíce listopadu zařadit.

Listopad: měsíc ve znamení hlubokého nádechu

V listopadu dominují plíce a prvek kovu
Plicím náleží element kovu, který je nedílně svázán s obdobím konce podzimu, kdy listí padá k zemi a my na obloze vyhlížíme první sněhové vločky. Je-li prvek kovu v našem životě vyvážený, projevuje se tím, že jednáme čestně a spravedlivě, ve svém životě a ve svých věcech máme pořádek a dokážeme se soustředit a posouvat v oblasti, která je nám blízká. Pokud je prvek nevyrovnaný, může se projevit „tvrdostí“ v jednání a postojích, pokrytectvím, pochybnostmi a pocity zklamání. 

Kov dovede naše tělo detoxikovat fyzicky i psychicky. Zbavujeme se toho nepotřebného jak na hmotné rovině, tak na té duchovní.

V listopadu se staráme o své plíce
Plíce patří do listopadových dní a s nimi se nedílně pojí také tlusté střevo – neboť element kovu je elementem detoxikace – je nutné se zaměřit i na něj. 

Psychosomatika
Emocí kovu je smutek a truchlení, což je velmi příznačné pro tento čas, kdy 2. 11. slavíme Dušičky a vzpomínáme s láskou a odpuštěním na své blízké. Je důležité se do vod smutku a žalu nepustit moc hluboko, aby nás proud slz nevtáhl do svých hlubin. Je také možné, že emoce smutku se projeví proto, že podzim je znakem životní etapy známé jako „podzim života“, kde se může mnohým jevit, že to „nejlepší“ již mají za sebou. 

Plíce oslabují emoce jako dlouho přetrvávající smutek, stres a deprese, objevit se mohou úzkosti, pesimismus, nuda a přichází neschopnost „něco rozdýchat“ či pocit, že se nemůžeme nadechnout z plných plic. Pokud emoce nejsou zpracované, tak dochází k projevům na našem těle v podobě bolesti hrudníku, kašle, zánětu krku a průdušek. A stejně jako dýchají plíce, tak dýchá i naše kůže, jejíž nerovnováha se může projevit ekzémy či lupénkou.

Plíce – seznamte se
Plíce jsou párovým orgánem, jsou uložené v hrudníku a zásobí buňky v těle kyslíkem, který jim je dodán správným průtokem krve. Plíce nemají rády sucho, přetopené a klimatizované místnosti. Potěší je ostrá, pálivá či kyselá chuť, která dovede do těla rozvést správnou a potřebnou energii. Ostrá chuť rozptýlí stagnaci krve, která se bude moci krásně pročistit a roznést teplo do celého těla.

Jaké potraviny v listopadu zařadit?
Tofu, tempeh, špaldu, ječmen, květák, bílou ředkev, cibuli, pórek, jablka, hrušky, sezam, mandle, vejce, králičí maso, shiitake, mrkev, vlašské ořechy, jedlé kaštany, čínské zelí, řeřichu. 

Jídla jíme nejlépe tepelně upravená a vyhýbáme se pokrmům, které mají ochlazující účinek.

Brambora – léčivá, chutná i hojivá. Věděli jste, že při zánětu horních cest dýchacích je dobré „inhalovat brambory“? Neoloupané brambory uvaříme s petrželí a inhalujeme páru. Pokud se kovový prvek negativně projevil na kůži a vyskočila vám vyrážka, tak může pomoci kašovitý obklad ze syrových brambor.

Vyhnout bychom se měli uměle doslazeným potravinám, černému čaji, červenému vínu a nadměrnému pití kávy.

Vhodné bylinky
Máta, saturejka, anýz, fenykl, hřebíček, zázvor, římský kmín, majoránka, rozmarýn, černý pepř, kardamom 

Uvařte si čaj z mateřídoušky, slézu, divizny, tužebníku, šalvěje či zázvoru. 

Aromaterapie pro listopadové dny

  • Cypřiš – reguluje krevní oběh, napomáhá při revmatismu a infekcích močových cest
  • Eukalyptus – podporuje zdravé dýchání a uvolňuje zahlenění, zahání špatné myšlenky
  • Borovice – vhodná při dýchacích obtížích, astmatu, nachlazení a uvolňuje dutiny
  • Tymián – protiinfekční, antibakteriální a protiplísňový, působí proti křečím

Ásany
Než přejdete do ásanové praxe, tak se nezapomeňte naladit na svůj dech. Praktikujte oblíbená i nová dechová cvičení. Probudíte a rozproudíte energii v těle a plíce vám poděkují. 

Pozice ryby (matsjásana)
Protáhneme přední stranu trupu, otvíráme srdce a podporujeme dech a funkci plic. 

Pozice mostu (setu bandhásana)
Otvíráme hrudník, oblast srdce a ramena. 

Rotace vleže
Ležíme na podložce s pokrčenými koleny. S výdechem pokládáme nohy na levou stranu a na pět nádechů a výdechů zůstáváme. 

Pozice mírumilovného psa (anahatásana)
Protahujeme přední část těla, stimulujeme břišní orgány, rozšiřujeme plicní laloky a tím umožňujeme prodloužení dechu. 

Pozice velblouda (uštrásana)
Vytvoříme prostor pro srdce a plíce a protáhneme přední stranu dolních končetin. Podporujeme trávení. 

Pozice kobylky (šalabhásana)
Zvýšíme pružnost páteře, a to hlavně v bederní oblasti, posílíme zažívací systém, činnost slinivky, jater a střev. 

Pozice obráceného prkna (púrvóttanásana)
Protahujeme přední a posilujeme zadní část těla. Aktivujeme ramena a otvíráme hrudník. 

Pár slov závěrem
Listopad je zklidnění před zimou, kdy je čas dokončit urovnávání vztahů a věcí. Čas, kdy má být vše nepotřebné odstraněno, abychom se mohli v klidu a s lehkostí ponořit do zimních dní. 

Padá listí, objevují se první mrazíky, z lesů vystupují ranní mlhy, povalují se na polích a občas nám připomínají, jak moc rádi bychom se povalovali také místo té ranní temné cesty do práce. A sem tam nás v listopadu překvapí i první sníh. A třeba ho 11. 11. přiveze Martin na bílém koni, kdo ví? Nenechte se vtáhnout do temnoty dní. Užívejte si horkých nápojů, teploučkých dek, svěžího vzduchu a posledního barevného listí. Vydechněte vše těžké tak jako příroda a hledejte klid ve svém nitru, ten totiž nikde venku nenaleznete. Je čas odpočívat.

S přáním klidných listopadových dní

  • autorka: Lenka Eliška Petrikovičová
  • @lp_angel_soul
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné