Roční období 21. 08. 2023 PDF Tisk

Slunce – dvě strany jedné mince

Když se po ránu za oknem objeví slunce, hned se nám lépe vstává, a vstaneme-li s úsměvem, pozitivně naladěni, máme hned větší elán pustit se do pravidelné denní rutiny a možná i nových výzev.

Slunce – dvě strany jedné mince

„Buď pozdraveno, staré dobré slunce,

už dlouhý čas se na nás díváš ze svých nekonečných výšin

a neúnavně posíláš svoje hřejivé paprsky na matičku zemi…“ (Sun of Jamaica)

Bohové slunce
Na naší planetě bylo uctívání slunce jakožto zdroje života jednou z prvních forem uctívání vůbec. Připomeňme si Apollona, řeckého boha slunce, nejmocnějšího egyptského boha slunce Re nebo slovanského boha Dažboga. Také buddhismus má svůj panteon slunečních a kosmických božstev, včetně slunečního boha Mithry, který se v buddhismu nazývá Maitreja. Symboly uctívání slunce, jako sluneční kotouč (v buddhismu se nazývá dharma čakra), svastika a svatozáře, jsou běžné. Súrja je zase védský a hinduistický sluneční bůh. Pozdrav slunci – súrja namaskár – se stal nejběžnější a nejznámější jógovou sestavou. Symbol slunce, díky kterému je život na zemi možný a kterému vyjadřujeme úctu ve svém pozdravu, je názornou ukázkou přesahu jógy do vyšších aspektů bytí. Známých 108 pozdravů slunci se obvykle cvičí v den letního slunovratu, tedy první letní den.

A proč 108×?
108 je ve starých jógových textech považováno za posvátné číslo vyjadřující celistvost

108 v sobě spojuje Slunce, Měsíc i Zemi, neboť průměrná vzdálenost Slunce i Měsíce od Země je 108× jejich poloměr

108 je jmen pro boha Šivu

108 je jmen pro Buddhu

108 je čínské číslo znamenající člověka

108 je korálků v křesťanském růženci

108 je korálků na tibetském modlitebním řetízku „mala“

108 je 2 × 54, což je číslo vyjadřující v sanskrtu zvuk

108 je 6 × 18, což je židovské šťastné číslo

108 je 12 × 9, což je počet vinjás (pohybů spojených s dechem) v pozdravu slunci
108 je 18 × 6, což je počet dnů v týdnu, kdy se tradičně jóga praktikuje (sedmý den se odpočívá)

Sluneční světlo
Sluneční světlo bereme jako samozřejmost a často si ani neuvědomujeme, jak zásadní vliv na náš organismus má. Naše emoce, energie jsou na něm přímo závislé. Světlo je jednou ze základních podmínek existence buněk a je nezbytné pro přežití rostlin i živočichů. Ovlivňuje spoustu fyziologických procesů v kůži i organismu. Spousta lidí čelí během určitých ročních období depresím – podzimním, jarním – a na vině je často právě nedostatek slunečního svituVšichni přeci známe to výstižné rčení – „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař.“ Již staří Řekové si byli dobře vědomi, jak světlo působí na lidské zdraví, a proto budovali lázně využívající blahodárné účinky slunečních paprsků, a tím i „slunečního vitamínu“ – vitamínu D.

Ovšem každá mince má dvě strany, přemíra slunce nám naopak škodí. Ve spektru slunečního záření, které dopadá na zemský povrch, se vyskytují paprsky UVA (krátké UV záření, to je odpovědné za získání barvy po opalování), UVB (střední UV záření, aktivuje syntézu vitamínu D a vstřebávání vápníku a dalších minerálů, ovšem ve větší míře může již poškodit kůži zčervenáním, případně puchýři) a UVC (dlouhé UV záření, které zabíjí mikroby, bakterie a viry). Pro nás nejškodlivější UVC záření by mělo být filtrováno ve stratosféře ozónovou vrstvou. Bohužel, spolu s rozvojem civilizace dochází vlivem špatného životního prostředí ke zhoršování ovzduší, a tím i ke ztenčování ochranné ozónové vrstvy. Čím déle je kůže vystavena působení těchto paprsků, tím více roste riziko jejího poškození. Poškození může být okamžité, ale může se objevit až po letech opakovaného dlouhodobého vystavování se paprskům. Nepodceňujme tedy vliv slunce na naši kůži a chraňme se účinnými krémy proti všem UV paprskům slunečního záření. Jak dlouho může být člověk na slunci a za jak dlouho se projeví příznaky spálení, je velmi individuální. Vše závisí na tloušťce a typu kůže, kolik ochranných pigmentů kůže obsahuje, a proto by se lidé se světlejší pokožkou měli více chránit.

Pokud je ovšem slunečních paprsků málo, např. v zimě, dodáváme je organismu uměle. Fototerapie, light therapy, fotonyx léčba světlem, světelná terapie, léčba polarizovaným světlem, bioptronová lampa nebo prostě jen biolampa, to vše jsou často používané pojmy pro využití polarizovaného světla, které je nejpřirozenějším zdrojem životadárné energie. Terapie světlem je pro svou jedinečnou schopnost přirozeně aktivovat samoléčebný potenciál dnes všeobecně uznávanou léčebnou metodou. Řada odborných prací prokázala, že včasná a správná aplikace léčebného polarizovaného světla dokáže snížit celkovou spotřebu léků a posílit imunitní systém. Je také dokázáno, že pocit tepla se zvyšuje v reakci na jasné světlo a mění se například i naše chutě. Důležité je ovšem vědět, že světlo dokáže zintenzivnit naše emoce nejen pozitivním, ale i negativním směrem. Se sluncem je to jako se vším, nejlépe jít s rozumem zlatou střední cestou.

Objednat předplatné