Jóga zdraví 26. 08. 2012 PDF Tisk

Jóga, powerjóga a podzim.

Jóga a podzim Čas dovolených je téměř u konce a tak se postupně všichni vracíme do svých domovů a ke svým povinnostem, které každý znás máme. Během léta jsme načerpali potřebnou energii, se kte...
Jóga, powerjóga a podzim.

Jóga a podzim

Čas dovolených je téměř u konce a tak se postupně všichni vracíme do svých domovů a ke svým povinnostem, které každý znás máme. Během léta jsme načerpali potřebnou energii, se kterou nyní, na podzim, musíme šetřit, aby nám vydržela delší čas, než jen týden po návratu zdovolené. Vpodzimních dnech se rapidně zkracuje den a tak si postupně musíme zvyknout na snížený příjem sluneční energie, stejně jako na chladnější a proměnlivé počasí. Stouto změnou souvisí častější změna nálad a zhoršení imunity organismu. Tyto poslední zmíněné problémy lze řešit (nejenom během podzimu) pravidelným cvičením jógy. Cvičení jógy udržuje fyzické tělo vkondici a podporuje imunitu organismu, stimuluje vnitřní procesy a nastavuje jejich rovnováhu. Tato rovnováha je důležitá pro zdraví a správné fungování každého znás. Řízeným dýcháním, během cvičení jógy, rozpouštíme negativní emoce a psychické stavy a tak by bylo vhodné nastolit podzimu pravidelný režim, rytmus, nebo chcete-li rituály.

1. Pravidelně cvičte jógu vjakékoliv formě. Pro ty, kteří se chtějí více věnovat mentální oblasti, bude vhodná hathajóga, pro ty, kteří potřebují cítit práci svalů, doporučuji powerjógu, nebo vinyasa styl jógy (dynamické cvičení ruku vruce sdechem).

2. Kdykoliv se budete cítit unavení, nebo se nebudete moci „probudit, probrat“, zacvičte si pozdravy slunci. Jako inspiraci doporučuji podívat se na www.powerjoga.tv, kde naleznete sekvence pozdravu slunci.

3. Každé ráno, jakmile vstanete, nechte si chvilku času pro dýchání. Tím navodíte organismu klid a uvolnění a nebudete po ránu spěchat. Postupem času, možná raději i vstanete dříve, abyste tuto pravidelnou ranní očistu mohli před celodenními povinnostmi vykonat. Můžete si i krátce zacvičit, klidně se po ránu postavit na hlavu a uvidíte, jak energie těla bude najednou proudit.

4. Každý večer, před spaním, věnujte čas mentální očistě. Sedněte si, srovnejte tělo a nechte plynout svůj dech tak, abyste si ho byli stále vědomi. Zpětnou rekapitulací celého dne se vraťte zpět kpodstatným, i nepodstatným lidem, slovům, činům, se kterými jste během dne přišli do styku. Uvědomte si své pocity a rozpoložení, do jakého vás přivedly. Postupujte až ke chvíli, kdy sedíte, jste vklidu a sami a dýcháte. Pročistěte takto svoji hlavu, ať je na noc prázdná a čistá a Váš spánek je tak kvalitnější.

5. Zkuste jíst spát okolo 22. Hodiny a vstávejte raději dříve. Pro spánek stačí 7-8 hodin. Spěte ve vyvětrané místnosti a pokud možno spřístupem čerstvého vzduchu. Nepřetápějte místa, kde se pohybujete.

6. Během dne pijte čistou vodu, nejezte těžká jídla a myslete na pravidelné přestávky během pracovního procesu. Ráno si naplánujte, co musíte udělat a vzhledem kprioritám si práci rozložte do celého dne tak, abyste, když odcházíte zpráce, mohli ve svém diáři škrtnout to, co jste zVašeho plánu zpracovali. Nenoste si práci domů. Zachovejte si pro sebe volno! Volný čas je důležitým prostředkem pro reálné vnímání sebe sama a uvolnění se. Volný čas je důležitý pro regeneraci organismu.

7. Pro každé ráno si pořiďte škrabku na jazyk, abyste po noci očistili nánosy na jazyce. 7x stáhněte povrch jazyka, až postupem bude lehce růžový. Vyhněte se potravinám, které po konzumaci zanechají na jazyku bílý až našedlo-žlutý povlak. Pozorujte, jak Vaše tělo reaguje na potraviny, které sníte. Jste nafouklí? Chce se Vám po jídle spát? Říháte? Máte zácpu, nebo průjem? Řešte to a upravte svůj jídelníček!

8. V sychravém období mějte po ruce také konvičku na výplach nosu. Pročistit sliznice nosu vobdobí chřipek a různých viróz je dobrou prevencí. Navíc se Vám bude dobře dýchat. Podívejte se kolonky jóga a zdraví, kde je vočistných technikách popsáno džala nétí. Průplach nosu slanou vodu, ale můžete použít i olej!

9. Pro prohřátí organismu, stejně jako pro prevenci, popíjejte zázvorový čaj. Kupte si čerstvý kořen zázvoru (vydrží dlouho), nakrájejte část a spařte ho horkou vodou. Nechte chvíli vylouhovat a popíjejte. Příjemně prohřeje organismus a jeho funkce je přírodní antibiotikum. Působí preventivně proti nachlazení. (Stejně, jako když si dáte ráno „šťopičku“ pravé slivovice).

10. Otužujte se a alespoň 1x za měsíc si odpočiňte na nějaké masáži. Pro podzim a zimu doporučuji aromaterapii a masáž lávovými kameny. Nebo můžete zvolit různé ájurvédské masáže.

11. Máte-li chuť udělat něco pro své zdraví, podzim je vhodný pro očistu organismu. Pročištění organismu se Vám odmění přívalem energie! Projděte si podzimní číslo časopisu JÓGA DNES, kde naleznete nejrůznější tipy na jemnou, ale důkladnou detoxikaci organismu.

Mějte krásný podzim plný energie.

Autor: Václav Krejčík

Objednat předplatné