pondělí 29. 5. 2023
Již v pradávných dobách považovali naši předkové oheň za posvátný a byl pro ně symbolem transformace. Ať už během tradičních rituálních cest životem nebo při různých slavnostech a přechodech. Jeho síla spočívá převážně v transformačním potenciálu. Je jedním z pěti elementů.
Jaké jsou tedy základní zásady bezpečného provádění pozic v józe? S čím se můžete na lekcích setkat? Jak cvičit, abyste si neublížili?
Zasej myšlenku a sklidíš čin. Zasej čin a sklidíš zvyk. Zasej zvyk a sklidíš charakter. Zasej charakter a sklidíš osud.
(indický filosof Svámi Šivananda)
Filosofie jógy se opírá o důležitý ideový pilíř nebo tezi, která říká: Vše je energie. Energie nepodléhá zániku, neustále se mění. Má různé formy a kvality projevu či latence (nezjevného působení). Platí to pro energii těla, dechu, mysli i „esence“ (átman)....
Nechte svou duši potěšit slovy starých mudrců...ať jste šťastní a spokojení.
Pro název tohoto článku mě inspiroval jeden můj kamarád. V „civilu“ byl velmi pokorný a o józe byl schopen zasvěceně hovořit dlouhé hodiny. Ve svých jógových promluvách neopomínal ani ahimsu jako základ jógového přístupu. Co bylo ale zvláštní, v okamžiku, kdy se postavil na podložku, jako by se přeladil do módu „berserk“.
Staré texty jsou plné moudra a poučení....nechte se inspirovat, vstřebávejte a nechte uvnitř sebe sama rezonovat....nechte všemu čas....
Pravidelná jógová praxe prokazatelně prospívá našemu tělu i mysli. Existuje ovšem mnoho rušivých vlivů, které její pozitivní dopady mohou hatit. Stejně tak existují určité zásady, které nám pomohou je eliminovat.
Strukturovaný a precizní průvodce jógou - krok za krokem, to je speciální balíček obsahující 2 díly knihy Žijte jógu, dvou CD Žijte jógu, rozkládací plán lekce jógy, špendlík a bavlněnou tašku #jogunecvicimaleziju a také 6 měsíců přístup k videím Jóga Virtual.
Termín „udždžají“ v sanskrtu sestává z kombinace slov jako je „vítězství“, „otroctví“, „svázání“, „vzhůru“ a „rozšiřování“. Jejich celek naznačuje pocit moci a povznesení, vypovídá o vítězství, úspěchu, dobytí nebo o získání dobytím. Doslova znamená „ten, kdo vítězí“, jedná se tedy o „dech vítězství“.