BLESKOVĚ
Ásany 27. 06. 2024 PDF Tisk

Páščimottanásana (pozice kleští)

Pozice kleští patří do kategorie pozic v sedu. Tyto pozice uvolňují tělo, zbavují ho napětí a pomáhají znovu najít ztracenou rovnováhu. Předklony posilují vnitřní orgány a zklidňují nervy, vyrovnávají nepříznivé důsledky stresu.

Páščimottanásana (pozice kleští)

páščima – západ, západní
uttána – intenzivní protažení

Popis provádění
V pozici hole s nádechem zvedněte ruce do vzpažení. S výdechem se rovně předklánějte. (Pozor! Abyste se rovně předkláněli, je třeba dívat se šikmo nahoru. Pokud oči jdou směrem dolů, i tělo jde podle nich). Provádějte předklon co nejdéle s rovnými zády. Až budete na konci, s výdechem uchopte prsty na nohách. S nádechem se ostřeji přitáhněte rukama a zvedněte pokrčené paže v loktech nahoru (zvýšíte intenzitu) a ještě jednou zvednutím pohledu a hrudníku ho protlačte dopředu. S výdechem se přibližte k nohám co nejblíže. Buď směřujte pohledem přes prsty nohou do dálky, nebo na konci pohybu zkuste spojit hlavu a nohama. 

Benefity: protažení zadní strany těla, masáž břišních orgánů, podpora vylučování a metabolismu, silná stimulace endokrinního systému. Pozice je vhodná pro ledviny, jejichž činnost harmonizuje. Díky poloze pánve dochází k silné stimulaci pohlavních orgánů, může dojít k zlepšení problémů s impotencí a podpoře libida. 

Kontraindikace: problémy s břišními orgány, příliš zkrácené svaly na zadní straně těla, těhotenství. 

Tip! Pokud není možné dosáhnout na chodidla, nechte si pokrčené dolní končetiny v kolenech, použijte pásek, nebo rukama uchopte holeně. 

Skrytá tajemství páščimóttanásany
Tělo i hlava se dotýkají, spojují svou sílu a vytvářejí hluboký vnitřní klid. Dochází k propojení duše, mysli i těla v jeden celek. Splynutí je důležitá lekce, kterou nám ásana předává. Z hlubokého nitra vychází zjemnění, ale zároveň sílí expanze. Dualita je základem západního přemýšlení a vnímání, vnímání celistvosti je směr východu. Co tedy existuje – dualita, nebo jednota? 

Při praxi vnímáme své tělo v rovině jeho pohybu. Pokud se tělo špatně ohýbá, nechce se sklonit, nenaznačuje nám, že někde existují jistá mentální omezení. Není projev bytosti – ego – zapojeno do těla a neomezuje ho? Pozice kleští protahuje svaly, zároveň ale uvolňuje limity lidského myšlení, pocity a porozumění. Splynutí horní a dolní poloviny těla je velmi dobře vyjádřeno faktem nemožnosti ohlédnout se zpět, nahoru nebo za sebe. Hluboký sklon hlavy je vyjádřením a přijetím situací života s pokorou. V trpělivosti a splynutí následně zůstáváme po protažení a uvolnění.

TIP
Cítíte se po celém tydnu unaveně? Vyzkoušejte Večerní jógové uvolnění s Danou Walker na Jóga Virtual! Předplatitelé JÓGA DNES mají přístup do Jóga Virtual zdarma.

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné