středa 6. 12. 2023
Nauli je další z šesti hlavních jógových očistných technik („šatkarmy“). Technika nauli spočívá v masírování břišní stěny pomocí kontrakce a rolování břišních svalů (přímého svalu břišního). Jak na to?
„Jó, ty sbíráš na ulici odpadky, co?“ slyšela jsem párkrát s úšklebkem. „A není to trochu zbytečný?“ ptá se mě číšník, když objednávám ledovou kávu bez brčka. Jsou zkrátka situace, kdy bych se nejraději zakuklila do své ekobubliny a nemusela už nikdy nikomu nic vysvětlovat. Jenže když chceme chránit životní prostředí, je potřeba o tom otevřeně komunikovat. Nikoliv zarytým monologem, ale s úsměvem a dávkou pochopení.
Dnes se podíváme na to, jak se starat o pleť a vlasy. V této roční době, na podzim a v zimě, je naše tělo vystaveno větší zátěži způsobené větrem, chladem, někdy vyšší vlhkostí, ale častěji suchým vzduchem ve vnitřních prostorách. Trávíme více času vevnitř a tím trpí i naše tělo. Proto je kromě vyvážené stravy dobré pečovat i o svůj zevnějšek. K tomu jsou výborné suché oleje.
Představte si, že váš domov je kniha. Jaký příběh vypráví?
Během podzimních dní nám často může připadat, že počasí je – takříkajíc – na draka. Inspirujte se tímto lidovým rčením! Až bude větrno, vyrazte v rámci podzimní procházky na louku pustit draka. Vůbec nevadí, pokud už uběhly roky od té doby, co jste ho pouštěli naposledy – uvidíte, že zaručeně zafunguje jako lék proti trudnomyslnosti.
Naše schopnost intuitivně a mimosmyslově být a tvořit svou cestu je velká. Vyžaduje jen klid a pokoj. Vyžaduje zapomenutí na individualitu, podmínky, které nás obklopují, a upřednostnění celku. Jde o celek, který každý z nás tvoří, a jeden bez druhého nejsme schopni přežít.
Smrt dříve byla přirozenou součástí života, se kterou se počítalo. Dnes ji vnímáme jako něco děsivého a cizího, podobně jako stárnutí a stáří. Dušičkový čas je dobrou dobou pro vzpomínání a zamýšlení se nad životem na zemi i mimo ni…
Během lekcí jógy se dozvídáme, že pozice pomáhají na to či ono. Ano, jóga má terapeutické účinky, ale ne každá jóga je jógovou terapií. Co tedy je jógová terapie? Je to speciální aplikace nástrojů z jógy – pozic, dechových technik, pránájámy, meditace – ale také z ájurvédy a psychologie.
Podzim patří k nejkrásnějším ročním obdobím, je barevný a proměnlivý. Venku vidíme širokou paletu barev, jeden den je sluníčko a druhý prší, třetí je ráno mlha a nám se chce zalézt zpátky do teplé postele. Jak si s touto proměnou poradit a zůstat pozitivně naladěný? Mám pro vás pár tipů, jak bojovat s podzimním nečasem.
Jógový mistr a učitel Yogacharya B. K. S. Iyengar trpěl již v dětství tuberkulózou, malárií a tyfickou horečkou. Jak jóga napomáhá k lepšímu zdraví?