Životní styl 04. 04. 2022 PDF Tisk

Přineste si jaro domů

Jaro je ve znamení úklidu a smejčení. Vyháníme zimu, těšíme se na sluníčko a pučící přírodu. Pereme zimní bundy, větráme peřiny a myjeme okna. Zapomenout bychom neměli ani na naše pokojové květiny, které si obzvlášť na jaře zaslouží zvýšenou péči. 

Přineste si jaro domů

Rostliny osprchujte vlažnou vodou, zkontrolujte, zda nepotřebují přesadit do větších květináčů, případně jen odeberte část staré zeminy a přidejte čerstvou. Dopřejte svým rostlinám nějakou tu výživu v podobě hnojiva, ať mají z čeho růst. A protože jaro, to jsou především květy, pořiďte si některé z kvetoucích trvalek, jako je africká fialka, nebo jen na přechodnou dobu oblíbené jarní cibuloviny, případně primulky. Ať se máte na co koukat.

Africká fialka
Tato fialka se do našich domácností dostala z břehů východní Afriky relativně nedávno – ve dvacátých letech. Jde o velmi rozšířenou a oblíbenou kvetoucí pokojovou rostlinu. Vyznačuje se masitými sametovými listy a záplavou půvabných květů jasných barev se zářivými tyčinkami. Vyskytuje se v mnoha barvách od temně fialové přes červenou, bílou, růžovou a modrou až po dvoubarevné varianty. Původní druhy se pěstovaly poměrně obtížně, dnešní hybridy jsou mnohem odolnější a snáze kvetou, často i několikrát do roka. Nejraději má teploty mezi 15–20 stupni Celsia, světlé, ale před přímým sluncem chráněné místo. Nesnáší průvan ani náhlé změny teplot. Zálivka se má provádět vždy spodem vlažnou vodou, a to jen v případě, že se zemina jeví jako suchá. Blednoucí listy, případně hnědožluté skvrny na listech jsou výsledkem vody odstřikující při zalévání. Vadnoucí listy obvykle ukazují na přelití a následuje uhnívání spodní části řapíků. Přesazujeme ji nejlépe na jaře, když kořeny začínají růst, nebo po odkvětu do směsi vhodné pro pokojové rostliny s větším obsahem rašeliny.

Primule a její kultivary (PRIMULA VULGARIS)
Začátkem jara se obchody zaplní předpěstovanými primulkami v květináčích a každá z nás si chce trochu toho jara donést domů. Z těchto sladce vonících květin bylo pro naše potěšení vyšlechtěno mnoho kultivarů. V zimě se primule hodí jako kvetoucí pokojové rostliny, na jaře a na podzim je můžete vysadit do venkovních nádob a rozzářit jimi terasu nebo dvůr. Sázet je můžete také přímo do zahrady, kde se rychle rozmnožují. Primulky kvetou snad v celém spektru barev včetně bílé, indigové, růžové, modré, cihlové, zlaté a mohou být i dvoubarevné. Zakoupené rostliny s poupaty bývají někdy předpěstovány ve sklenicích a ty vůči mrazu nejsou odolné. Proto je přesuňte ven, až když nebezpečí mrazíků pomine. Přes léto se zaklimatizují a otuží. Jinak primulky mají raději nižší teploty, pokud je pěstujete v místnosti, neměla by teplota přesáhnout 13 stupňů.

Hyacint
Hyacint se také pyšní velkým výběrem druhů a barev. Chcete-li si hyacint vypěstovat od cibulek, sázejte nové cibule do vlhké zemní směsi a umístěte je do tmy a chladu. Ihned po zasazení je dobře zalijte. Pokud jste použili nádobu bez drenážního otvoru, zvolte mělký květináč, abyste se vyvarovali přelití. Jakmile hyacinty přemístíte zpět na světlo, znovu je zalijte a do rozkvětu byste měli další zálivku vynechat. Kvetoucí rostliny zalévejte jen tehdy, když povrch zeminy vyschne. Nemají zvláštní požadavky na vzdušnou vlhkost, rostou v normálních pokojových podmínkách. Jestliže vám rostliny kvetou málo nebo vůbec, bývají na vině špatné či příliš malé cibulky. Zakrslý vzrůst bývá způsoben krátkou první fází pěstování v chladnu a temnu nebo přemokřenou zeminou.

Narcis
Narcisy rozdělujeme do několika skupin podle květů. Skupin je asi deset a pro nás nejznámější Narcissus cyclamineus patří do šesté skupiny. Ta se vyznačuje těmito znaky: na stonku je pouze jediný květ, střední kalich má zvlněné okraje a okvětní lístky směřují od kalichu dozadu.

Předpěstování je stejné jako u ostatních cibulovin (viz hyacint). Při vývoji kořenového systému je důležité, aby byla zemina stále vlhká. Zalévejte méně, ale častěji, vyvarujte se přelití. Kvetoucí rostliny chraňte před přímým sluncem. Po odkvětu pokračujte v zálivce, dokud nezačnou listy žloutnout. Zálivku postupně omezte a nechte listy zvadnout a zaschnout. Přes léto uskladněte cibulky na suchém chladném místě. Na podzim je vysaďte do zahrady. Pro pěstování v květináči si kupte cibulky nové. Cibule sázejte do mělkých květináčů nebo nádob. Používejte vlhký rašelinný substrát s hrubým pískem. Nedostatečný květ může být zaviněn malým množstvím vláhy v kořenovém systému.

Tulipán
Mezi ozdobné cibuloviny patří i oblíbené tulipány. Můžete je pěstovat na zahradě nebo jako hrnkové rostliny na terase či dvorku. Venku rozkvétají koncem jara. Jako pokojové rostliny vám sice nevydrží tak dlouho, ale rozkvetou o měsíc dřív. Ve specializovaných obchodech a zahradnictvích si začátkem jara můžete koupit již zasazené tulipány s poupaty. Na výběr je několik stovek kultivarů různých barev (bílé, smetanové, žluté, růžové, fialové, červené, oranžové i vícebarevné). Jejich květy mohou být jednoduché nebo plnokvěté a liší se také tvarem.

Pokud chcete cibule uchovat pro příští sadbu, odřízněte stonky s květy, jakmile uvadnou. Listy nechte volně růst, to prospívá zesílení cibule. Když listy zavadnou, cibule vyjměte ze země. Rozložte je na dřevěné lísky a na teplém suchém místě je nechte zaschnout. Suché listy odřízněte a cibule uskladněte v chladu až do podzimu, kdy je můžete vysadit do zahrady.

Řekni to květinou
Darovaný
tulipán znamená dokonalou lásku a říká: „Bez tebe se cítím osaměle. S tebou je mi lépe.“

Červený tulipán šeptá: „Věř mi.“ Žlutý: „Jsi pro mě vším.“ Bílým tulipánem se prosí za odpuštění a žíhaný říká: „Máš krásné oči, vidím jen tebe.“

Dostat narcis značí galantnost, pozornost a někdy také neopětovanou lásku a nejistotu. Darovaným narcisem sdělujete: „Zůstaň pořád tak milý/á.“

Jarní fialka: „Celé mé srdce patří jen tobě.“

A podobně je na tom hyacint: „Miluji tě. Mé srdce je tvé.“

Použitá literatura: Kouzlo rostlin, praktický průvodce

Objednat předplatné