V zajetí manipulace 22. 04. 2022 PDF Tisk

Citové vydírání: Vyhrožování smrtí

Jak se může z obyčejného učitele a otce rodiny stát během pár měsíců náboženský fanatik? Fotograf a výtvarník Dušan Štraus to zažil na vlastní kůži. Těsně po třicítce vstoupil do sekty Sri Chinmoy Centrum v Bratislavě a setrval v ní více než dvacet let. Ve snaze po nalezení vnitřního klidu, objevování meditace, jógy a zdravého životního stylu podlehl destruktivním praktikám vůdce sekty – gurua Sri Chinmoya, odcizil se vlastní rodině a přátelům. Ve svém románu So slonom na pleciach popisuje, jak snadné může být podlehnout manipulaci a jak těžké je vymanit se z ní.

Citové vydírání: Vyhrožování smrtí

Kniha vyšla 19. dubna 2022 na Slovensku ve vydavatelství IKAR a je k dostání v knihkupectvích jak na Slovensku (IKAR, Panta Rei, Martinus) tak v Čechách (Knihy Dobrovský, Martinus apod.)

Otázka: Vyhrožování smrtí může být myšleno vážně, anebo jen naoko jako nástroj citového vydírání. Děje se i v prostředí sekt?

Dušan Štraus:
Ano, rozhodně. Vůdce sekty Sri Chinmoy Centrum, ve které jsem byl 23 let aktivním členem a především lídrem na Slovensku, používal různé taktiky, techniky, které mu pomáhaly udržet si své žáky v poslušnosti a loajálnosti. Jeden z jeho nejvíce rezonujících výroků byl: „Pokud se rozhodnete ode mě odejít, já vám odpustím, protože vás mám rád. I bůh vám odpustí, protože vás má raději, než vy se sami máte rádi. Ale vaše duše vám to nikdy neodpustí, protože ví, že pokud odejdete, promeškáte největší šanci, zlatou příležitost svého života. Když ode mě odejdete, vaše duše vás potrestá a vy vážně onemocníte. Dostanete rakovinu a umřete.“

Jakkoli tento výrok zní téměř neuvěřitelně, měl na žáky velký účinek. Totiž hned si uvědomíte, že vaše duše je s vámi neustále a nedá se před ní ujít. Takže jinými slovy případnému „zaslouženému trestu“ neujdeme.

Když jsem ze sekty nakonec odešel, na manipulativní taktiky svého bývalého vůdce jsem se snažil zapomenout a k výše uvedenému výroku jsem se už nevracel. Jenže uplynulo něco více než dva roky a mně diagnostikovali rakovinu. Nikdy jsem to nebral jako důkaz tvrzení „gurua“, jakéhosi prokletí nebo trestu ze strany mé duše, to už vůbec ne, ale určitě to byla bizarní náhoda. Naštěstí po úspěšné operaci a následné léčbě jsem tuto záludnou nemoc překonal a vyléčil se.

Co si o tom myslíte?
Alexandra Hrouzková:
„Negativní manipulace využívá mnohých technik, jejichž cílem je zajistit si ‚spolupráci‘ či jednoduše poslušnost manipulovaného člověka. Vyhrožování je klasická metoda, jak přimět druhé k poslušnosti, přičemž v oblasti manipulace nebývá vždy na první pohled zřejmé, že se jedná vlastně o výhrůžku. Zkušený manipulátor ví, že nemůže vyhrožovat napřímo, a má propracovaný systém slovních obratů tak, aby v prohlášení byla přímá výhrůžka maximálně skryta. A ano, jistě, sugestivní manipulace z úst charismatického manipulátora může na člověka působit jako sebenaplňující proroctví – klasicky když člověk v rámci manipulativního vztahu slýchá například ‚beze mě to a to stejně nezvládneš‘, může se v první fázi vyvazování se z tohoto vztahu potýkat s problémy, kdy v různých oblastech selhává, čímž jakoby potvrzuje manipulátorova slova. Je to nejtěžší období, kdy člověk buď poleví a navrátí se zpět do vztahu s manipulátorem, nebo vydrží, nabyde postupně sebedůvěry, ověří si své schopnosti a podaří se mu jednou provždy ze škodlivého vztahu vyváznout.“

Vyhrožování smrtí jsem zažil i v mojí rodině.
Když jsem chodil s mojí první manželkou, neviděl jsem nic špatného na tom, když jednou třesoucím se hlasem a se slzami v očích prohlásila, že pokud se ji někdy pokusím opustit, spáchá sebevraždu. Byli jsme oba zamilovaní, a možná i proto jsem věřil, že to myslí vážně. Když jsem po několika letech, po mnoha neshodách a manželských krizích, požádal o rozvod, který nakonec i proběhl, na sebevraždu samozřejmě nedošlo.

Dnes vím, že šlo o sugestivní manipulaci, způsob, jak mě ovládat a udržet v poslušnosti.

Alexandra Hrouzková:
„Pokud se ve vztahu objeví vyhrožování smrtí – ať už vlastní, či směrem k partnerovi – jedná se o formu komunikace, kdy je namístě se začít zamýšlet nad kvalitou takového vztahu. Ano, pro jedince určitým způsobem ‚zvyklé‘ (často například z původní rodiny) na podobnou formu komunikace nebývá vůbec snadné rozpoznat – či spíše vůbec nějak zjistit – zda se taková slova a věty ve funkčních a bezpečných vztazích objevují. I proto bývá často tak náročné se z manipulativních vztahů vymanit a následně se učit vztahům zdravějším a zdravější vztahy navazovat.“

Objednat předplatné