BLESKOVĚ

Podzimní rovnodennost – čas rovnováhy a harmonie

Máme tu období babího nebo také indiánského léta. Listy se začínají barvit a ve vzduchu je cítit energie, která nám našeptává, že podzimní dny jsou již za dveřmi. Mabon je časem vděčnosti, kdy děkujeme zemi, bohům a předkům za vše, co máme. Den i noc mají stejnou délku a nastává rovnováha. Ovšem ne nadlouho.

Očistné techniky šatkarma/šatkrija

V dnešní době se jednoho večera rozhodneme a druhý den skočíme do praxe jógy rovnýma nohama a bez větších příprav. Kdysi byly očistné techniky prvním stupněm před samotným praktikováním jógy. Proč tomu tak bylo a mělo by tomu tak být i dnes?

Nootropika aneb Povolený hack pro náš mozek

Ve filmu Všemocný objeví Bradley Cooper zázračnou pilulku, která mu umožní fungovat na úplně jiných dimenzích mozku než u normálních lidí. Dokáže si vše zapamatovat, není téměř unavený, je sebevědomý, pohotový a úspěšný.

Plody podzimu plné vitamínů

Máme tu období pošmourné oblohy, plískanic, větrů, méně sluníčka, více deště a nám nezbývá než se začít o svůj organismus lépe starat, doplňovat vitamíny, posilovat imunitu. Jen tak se dokážeme chránit před hrozícími virózami a dalším respiračním onemocněním.

Den, kdy končí léto a začíná podzim: Podzimní rovnodennost

Když se den i noc dostanou do dokonalé rovnováhy, nastane rovnodennost. Ačkoliv září většinou vnímáme již jako podzimní měsíc, jeho převážná část ještě patří do léta. Právě s podzimní rovnodenností totiž léto dosahuje svého vrcholu. Tento den letos připadá na 22. září.

Proč potřebujeme ego?

Ego potřebujeme stejně jako mysl, jako intelekt, stejně jako fyzické tělo. Ega se nepotřebujeme zbavit, nepotřebujeme ho zničit, vymazat nebo rozpustit. Jediné, co potřebujeme, je naučit se zvládat jeho projevy, aby se nestalo naším pánem.

Úplněk ve znamení Kozoroha, cílevědomosti a práce

Během úplňku v kozorohu je dobré si stanovat řád, naplánovat kalendáře, To Do listy, akce, rozvrhy, pracovní i soukromé aktivity. Rozvrhnout si čas klidu, práce a aktivního žití po práci.

Úplněk nastává: 21. července 2024 v 12:16 hodin.

Denní režim podle jógy a ájurvédy

V ájurvédě jsou dvě cesty, kterými se můžete vydat. První je léčebná. Druhá ovlivňuje životní styl. My se společně v tomto článku budeme věnovat té druhé – ájurvédskému a jogínskému zdravému životnímu stylu. Zařazení jeho principů do běžného života je skvělou prevencí proti nejrůznějším onemocněním.

S ájurvédou i v létě

A je to tady… Dlouhé, pohodové letní dny. Usrkáváte limonádu někde u bazénu? Balíte se na piknik? Sledujete západ slunce na pláži? Snad ano. Jen pozor na vedlejší účinky tohoto období!

Červenec: Měsíc sklizně, pomoci a putování

Pro nás dnes červenec představuje začátek letních prázdnin a dobu, kdy se vyráží na dovolené. Nese se tedy ve znamení odpočinku. Pro naše předky ale červenec odpočinkový rozhodně nebyl: právě tehdy se totiž nejvíce pracovalo na poli a děti měly prázdniny proto, aby mohly pomáhat rodičům a prarodičům.