Zdravá strava 02. 09. 2020 PDF Tisk

Jóga jídla – strava podle vašeho typu

Jóga respektuje každého člověka jako jedinečnou bytost, z čehož vycházejí i její doporučení a přístup. To se týká cvičení ásan, dechových cvičení, meditačních technik i životního stylu, včetně stravování. Každý typ člověka potřebuje něco jiného, na základě jednoduchého ájurvédského principu – eliminovat to, čeho je nadbytek, a doplnit to, co chybí.

Jóga jídla – strava podle vašeho typu

Sattvická strava jako základ zdraví
„Potravu, která podporuje životnost, přímost, sílu, zdraví, bodrost a chuť, která je lahodná a olejnatá, výživná a příjemná, má rád ten, kdo přísluší do panství pravdy.“ (Bhagavadgíta, XVII, 8)

Sattva je jednou ze tří gun, základních vlastností všech věcí v Univerzu. Reprezentuje harmonii, vyrovnanost, jasnost a čistotu. Sattvická strava je taková, která v člověku podporuje tyto kvality. Je zdravá, chutná, málo kořeněná a lehce stravitelná. Vyživuje fyzické tělo, očišťuje mysl a přináší energii a vitalitu. Jóga jako prostředek očištění souvisí přímo se stravou, a především také se zažíváním. V dávných časech jogíni během pečlivého pozorování zjistili, že potraviny a koření utvářejí lidské tělo, stejně tak jako do určité míry naše vlastní bytí. Jednotlivé vlastnosti rostlin a rostlinných produktů přecházejí na toho, kdo se jimi živí. Určité složky ve stravě způsobují v lidském těle určité účinky – některé jej vyživují a posilují, jiné zatěžují a poškozují. A tak doslova platí, že se stáváme tím, co jíme.

Zásady jogínského stravování

 • Plnohodnotná čerstvá strava s vysokým podílem zeleniny, ovoce, obilnin a ořechů
 • Luštěniny a produkty jako tofu, seitan a tempeh
 • Čerstvé bylinky a výhonky
 • Kvalitní rostlinné oleje a ghí
 • Pitný režim – čistá voda, bylinkové čaje
 • Málo mléčných produktů, a když, tak v bio kvalitě (čerstvý sýr, smetana a jogurt)
 • Méně vajec a méně nebo žádné maso
 • Méně soli a více koření vhodného pro váš typ
 • Méně alkoholu

Strava pro každý typ
Hatha jóga vychází z konceptu, že všechno, co je stvořeno – také lidské tělo i potrava, která ho živí – je projevem božské tvůrčí síly šaktí. Každá forma jídla je tak vnímána jako něco božského, a měla by se proto připravovat a jíst s respektem a úctou. Staré texty o józe přinášejí konkrétní rady a návody, jak má správný jogín žít a jíst, aby jeho tělo bylo zdravé a mysl bdělá. V knize Hathajóga pradípiká, která byla sepsána v polovině čtrnáctého století, se píše, že jogínská strava by měla být čerstvá, pestrá a přírodní.

Jóga respektuje každého člověka jako jedinečnou bytost, z čehož vycházejí i její doporučení a přístup. To se týká cvičení ásan, dechových cvičení, meditačních technik i životního stylu, včetně stravování. Každý typ člověka potřebuje něco jiného, na základě jednoduchého ájurvédského principu – eliminovat to, čeho je nadbytek, a doplnit to, co chybí. Kdo je spíše klidný typ a chtěl by být pohyblivější, měl by jíst lehčí jídla a menší porce. Kdo má naopak příliš mnoho energie a touží po uklidnění, měl by zajistit, aby jeho trávení probíhalo nerušeně, to znamená vyhýbat se potravinám s kvalitou radžas – příliš ostrá a kořeněná jídla, nezdravá strava typu fast food, příliš mnoho cukru a sladkostí, kofein v kávě a čaji.

Energetický typ
Máte hodně energie, jste stále v pohybu a neumíte se zastavit? V tom případě patříte mezi energetické typy lidí, kteří upřednostňují dynamické a aktivní formy sportu, jóga vám naopak většinou připadá příliš pomalá. Pokud se přece jen rozhodnete s ní začít, je to proto, že vaše nitro volá po klidu, uvolnění a relaxaci. Pokud jste neustále na pochodu, potřebujete odpočinek, speciální cvičení a stravu, které vám pomůžou ovládnout vaši velkou činorodost a uspěchaného ducha.

Strava pro energetický typ
Nejvhodnější je strava s převahou elementu země, která je uklidňující a výživná – mrkev, červená řepa, brambory, dýně, cuketa a koření jako zázvor a kurkuma. Vybírejte si, pokud možno, vařená nebo dušená jídla z čerstvých surovin v bio kvalitě, vyhýbejte se studené kuchyni, salátům, ostrému koření, smaženým pokrmům, polotovarům, fast foodu a nezdravým potravinám obecně. Samotný proces vaření vám pomůže uzemnit se a „zapustit kořeny“. Teplé jídlo byste neměli jen tak zhltnout, ale pomalu a vědomě si ho vychutnávat.

Tipy pro každý den:

 • Ráno hned po probuzení vypijte velkou sklenici horké vody s citrónem a medem. Pak si dejte bohatou, teplou snídani.
 • Teplé hlavní jídlo jezte pokud možno v poledne, kdy je trávicí oheň agni nejsilnější. Oběd můžete zakončit dezertem.
 • Jezte v klidu a bez stresu, v příjemném harmonickém prostředí.
 • Po obědě choďte na krátkou procházku, která pomůže vašemu trávení.
 • V průběhu dne pijte hodně teplé vody, která podporuje metabolismus a očišťuje buňky od nahromaděných toxinů.
 • Večer jezte spíše lehká jídla v menším množství, které nezatíží organismus.
 • Teplý nápoj, jako například mléko s medem, podpoří dobrý spánek.

Klidný typ
Pokud máte sedavé zaměstnání, během dne se hýbete jen minimálně, vaše tělo je stále více ztuhlé a kondice také není to, co kdysi, jste klidný typ člověka. Rádi byste se rozhýbali a získali více energie, ale většina sportů se vám zdá příliš aktivní? Vyzkoušejte dynamickou formu jógy, která správně nastartuje váš metabolismus, procvičí celé tělo a dodá vám chuť do života. Podle ájurvédy je vaší převládající dóšou kapha, takže máte výdrž a vysokou míru koncentrace. Potřebujete jen dostatek motivace začít s pravidelným cvičením. Pozor si také musíte dávat na správné množství a složení stravy, která by měla být lehká a povzbuzující pro váš trávicí oheň agni.

Strava pro klidný typ
Klidné typy by měly upřednostňovat stravu, která rozpohybuje trávení, vnitřně zahřeje celé tělo a pomůže mu s očistou a prokrvením jednotlivých tkání. Správně zvolené druhy zeleniny, ovoce, obilovin, luštěnin a koření vyživí tělo, aniž by jej zatěžovaly. Obzvláště vhodné jsou silně kořeněné indické luštěninové pokrmy (dály), obilniny jako proso, špalda, quinoa, kuskus a brambory. Ze zeleniny je vhodná většina druhů, především různé druhy zelí. Které je možné připravit různými způsoby. Také jsou vhodné aromatické druhy listové zeleniny a bylinek jako řeřicha, petržel, máta, bazalka, koriandr, radicchio nebo rukola.

Tipy pro každý den

 • Každý den začněte velkou sklenicí horké citrónové vody s medem, čímž aktivujete látkovou výměnu a očistíte se zevnitř. Snídaně by měla být jen lehká – ovoce, zelenina, celozrnné obilniny.
 • Připravujte si své jídlo, pokud možno, vždy čerstvé a používejte co nejméně zpracovaných potravin.
 • Dopřejte si na jídlo dostatek času, abyste si mohli každý kousek vychutnat.
 • Teplé hlavní jídlo snězte v poledne, doplňte jej salátem z čerstvé zeleniny. Jídlo připravujte se zahřívajícími druhy kořenin a čerstvými bylinkami.
 • Vyhýbejte se cukru, příliš kyselým a slaným potravinám, které zvyšují kaphu. Volte raději jídla hořké, trpké a pálivé chuti.
 • Po každém jídle si naplánujte krátkou procházku. Stačí i pět minut, vašemu trávení to rozhodně prospěje.
 • Večer jezte méně a jen lehká jídla. Dopřejte si nějaký teplý nápoj – bylinkový čaj nebo zázvorovou vodu s medem.

Jóga a koření
Koření bylo odjakživa velmi důležitou součástí každé kultury, ať už jako rituální kadidlo, aromatické ochucovadlo, účinný konzervant, nebo léčebný prostředek. Účinky aromatických bylin na tělo a duši jsou také různé, některé povzbudí, jiné uvolní, osvěží nebo zahřejí. Pro jogíny může být vhodně zvolené koření nápomocné v jejich jógové praxi. Pomocí něj mohou své tělo a mysl povzbudit a aktivizovat, nebo naopak uvolnit, uklidnit a připravit na meditaci.

Koření pro energetický typ
Lidé tohoto typu potřebují koření, která spíše uzemňují a uklidňují. Vhodný je koriandr, římský kmín, kardamom, zázvor, kurkuma, skořice, šafrán a vanilka. Tyto druhy koření jsou také vhodné pro meditaci.

Koření pro klidný typ
Pro klidný typ je ideální veškeré koření, které podporuje látkovou výměnu. Patří sem ostré koření jako čili, pepř a hořčice, dále kořenicí přísady jako wasabi a mořské řasy a povzbuzující koření jako hřebíček, muškátový oříšek a květ. Zažívání podpoří zázvor a kurkuma, stejně jako u energetického typu.

 

Objednat předplatné