Zdravá strava 25. 09. 2021 PDF Tisk

Kombucha – chutný nápoj a lék v jednom

Název kombucha pro vás patrně nebude zcela neznámým. Blahodárné účinky na lidský organismus jsou kombuchové kultuře připisovány již tisíce let a obliby dosáhla také v Českých zemích, zejména počátkem 20. století.

Kombucha – chutný nápoj a lék v jednom

Pod označením kombucha se skrývá kultura octových bakterií Gluconacetobacter a Lactobacillus a několika druhů kvasinek. Nejedná se tedy o houbu v pravém slova smyslu, jak se v některých starších zdrojích uvádí. Tato symbiotická kultura je běžně označována zkratkou SCOBY. Kombuchová kultura potřebuje pro přežití vodu a cukr, proto se s ní v přírodě setkáváme vzácně, avšak lidé si ji mohou v domácích podmínkách vypěstovat velmi jednoduše. Nápoj kombucha, připravený ze zeleného či černého čaje, je popisován v tradiční čínské, japonské či ruské medicíně již 2 tisíce let a bývá označován také jako nápoj dlouhověkosti. Nápoje s kombuchovou kulturou obsahují řadu zdraví prospěšných látek. Za zmínku stojí jistě kyselina glukuronová, která je významným činitelem podporujícím obranyschopnost organismu. Kyselina glukuronová je na sebe schopna vázat nežádoucí odpadní látky a odvádět je močí z těla ven, čímž čistí organismus a podporuje správnou látkovou výměnu. Kombucha obsahuje také spektrum vitamínů skupiny B, vitamín C, aminokyseliny, kyselinu listovou, kyselinu mléčnou, kyselinu jablečnou a další. Komplex nutrientů obsažených ve fermentovaném nápoji kombucha je tak pravděpodobně zodpovědný za pozitivní účinky popisované pravidelnými konzumenty, mezi než patří posílení imunitního systému, kvalitnější spánek, zlepšení trávení, zmírnění projevů alergií a kožních chorob a mnoho dalších.

Zcela objektivně je však potřeba říci, že ačkoliv je kombucha pro své pozitivní účinky známa tisíce let, nebyly zatím publikovány žádné recenzované medicínské studie, které by tyto účinky potvrzovaly. Je také potřeba zmínit, že při výrobě kombuchy dochází k fermentaci a tím ke vzniku oxidu uhličitého, který vytváří typickou jemnou perlivost, a rovněž alkoholu, jenž je v kombuchových nápojích obsažen v množství 0,5–1 %. Proto není konzumace kombuchového nápoje doporučena malým dětem, a to i z důvodu obsahu kofeinu, který je přirozenou součástí čaje, jenž je využíván k výrobě nápoje. Abychom se vyvarovali případných nežádoucích účinků, které se mohou ojediněle u některých osob po požití nápoje vyskytnout, je vhodné první konzumaci omezit na maximálně 1 dl za den, následující den je možné dávku navýšit na 2 dl, další na 4 dl. Doporučená dávka kombuchy pro zdravého dospělého člověka jsou 2 dl nápoje ráno a 2 dl večer. Stejně tak jako u jiných doplňků stravy, ani u kombuchy se nedoporučuje překračovat denní doporučené množství (4 dl). Pokud jako konzument kombuchy vypozorujete alergické reakce, nevolnost či pálení žáhy, snižte dávku, případně tento doplněk ze svého jídelníčku vyřaďte. I zde totiž platí pravidlo, že ne každý lék je vhodný pro všechny.

Domácí příprava kombuchy
Pro přípravu domácího kombuchového nápoje budete potřebovat kombuchovou kulturu. Pokud se ve vašem okolí nachází někdo, kdo si již kombuchu připravuje, můžete jej poprosit o mateční „houbu“ a 2 až 4 dl kombuchového nápoje (v závislosti na připravovaném množství). Mateční kulturu lze také zakoupit v obchodech se zdravou výživou či některých lékárnách, tam však jejich kvalita může kolísat. Je také dobré obstarat si vhodnou nádobu (ideálně skleněnou) na přípravu nápoje a také uzavíratelnou nádobu na jeho uskladnění. Zde pozor, kombucha nesmí přijít do styku s kovem! Nejkvalitnější kombuchovou kulturu vypěstujete z nálevu kvalitního černého čaje, pokud však máte rádi čaj zelený, je možné připravit nálev například z poloviny čaje černého a z poloviny zeleného.

Na 1 l nápoje bude potřeba:

  • mateční „houba“
  • 2 dl kombuchového nápoje
  • 1 l vody
  • 8 g čaje
  • 80 g cukru (je možné použít také cca 100 g medu)

Připravte si silnější čajový nálev, který oslaďte připraveným množstvím cukru či medu. Nálev nechte následně vychladnout (minimálně na 40 stupňů, protože při vyšší teplotě bychom kombuchu zahubili). Do vymyté nádoby vlijte kombuchový nápoj a dolijte jej oslazeným čajem. Poté na hladinu položte mateční „houbu“ světlejší stranou nahoru a nádobu přikryjte plátýnkem nebo ubrouskem, aby se do nápoje nedostal hmyz. Nádobu umístěte na místo, kam nedopadá přímé sluneční záření. Doba, za jak dlouho je nápoj hotový, se odvíjí od pokojové teploty, při teplotě 20 stupňů bude hotový zhruba za 7 až 10 dní. Čím je doba fermentace kratší, tím je nápoj sladší, postupně se stává perlivější a nakyslejší. Můžete jej v průběhu ochutnávat, měl by mít chuť připomínající burčák. Hotový nápoj přeceďte do lahví a uložte jej do lednice, abyste zastavili fermentaci. V lednici v uzavřené lahvi vydrží několik dní. Opakovaná příprava je zcela totožná. S každou přípravou se bude na povrchu vytvářet nová „houba“, kterou je možné následně využít pro přípravu dalších nápojů.

TIP
Zajímá vás kombucha a téma fermentace? Více o něm se dozvíte v novém čísle časopisu JÓGA DNES Speciál, které vychází již 1. října! A kromě toho je přímo nabité zdravými recepty.

  • autor: Tomáš Ulč
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné