Roční období 02. 09. 2023 PDF Tisk

Září: měsíc ve znamení uzemnění a laskavosti

Léto je v plném proudu a pomalu, ale jistě dosahuje svého vrcholu. Dny začínají být kratší a tma z nich pomalu ukusuje svůj díl. V druhé polovině září se příroda začíná uklidňovat a vybízí nás učinit to samé. Dle čínské medicíny jsou v zářijových dnech nejvíce oslabeny dva orgány a jsou jimi slezina a slinivka břišní. Jakou úlohu hrají v našem těle a co je dobré udělat pro jejich posílení?

 Září: měsíc ve znamení uzemnění a laskavosti

Slinivka, slezina a prvek země
Hlavní čas působení slinivky a sleziny je mezi 9.–11. hodinou dopolední a řadí se k nim prvek země, která je symbolem stability, vyrovnanosti, a to jak tělesné, tak duševní. Prvek země nám do života přináší různé kvality jako například trpělivost, schopnost dotahovat věci do konce, tvrdě pracovat, mít disciplínu, ale také stát si za svým, být v přítomnosti, uzemnění a koncentrování. Je čas se navracet do svého středu, znovu a znovu se sebe sama ptát: „Kdo jsem? Odkud pocházím? Jaká je má cesta zde na zemi?“

Kde se nachází a co pro nás slezina a slinivka břišní dělají?
Slezinu nalezneme na levé straně hrudního koše pod žaludkem. Jejím hlavním úkolem je filtrovat a čistit krev v našem těle. Je také orgánem lymfatického systému a podporuje naši imunitu. 

Slinivka se nachází za žaludkem a je propojená s tenkým střevem. Pomáhá udržovat rovnováhu hladiny krevního cukru, patří k hormonálnímu systému a produkuje hormony inzulín a glukagon.

Jak se projevuje nerovnováha sleziny a slinivky?

  • vysoká únava
  • nedostatek energie jak fyzické, tak spirituální a duševní
  • nafouklé břicho – pocity plnosti
  • hromadění hlenu a vlhka
  • zadržování vody
  • snížení imunity
  • tupé bolesti hlavy
  • pocity chladu
  • extrémní, nebo naopak nulová chuť k jídlu – zvláště na sladké
  • utíkání myšlenkami od sebe sama, neschopnost se soustředit
  • mohou se objevit obavy, nejistoty, velké přemýšlení nad negativními událostmi z minulosti i představ budoucnosti

Psychosomatická stránka slinivky a sleziny
Slinivka symbolizuje lásku k našemu životu, dalo by se říci, že je orgánem lásky. Kdo má problém se slinivkou, mívá problémy i s láskou a nedokáže ji bezpodmínečně přijímat ani dávat. A to jak druhým, tak sám sobě. Se slezinou bývá spojená neschopnost bránit se negativním emocím a ty nás následně převálcují. Je potřebné na sobě pracovat, přijímat se takoví, jací jsme, poznávat se, zdokonalovat, vzdělávat, posouvat v životě dál, na tom špatném vidět to dobré a pracovat se svou myslí. Nezapomeňte, že mysl máme ovládat my, nikoliv ona nás.

Element země má ve znaku sladkou chuť, ale pozor, není to o tom se celý den cpát cukrem. Sladká chuť je v józe také přisuzována sattvické stravě, která je přirozeně sladká, jemná a výživná.

Co zařadit do jídelníčku
Jednou z nejvhodnějších potravin pro září jsou jáhly, dále kořenová zelenina, sladké brambory, cukety, fazole mungo, cizrna, rýže, oves, dýně, houby, kopr, celer, červená řepa, vlašské ořechy, petržel, jablka, hrušky, švestky, meruňky, datle, maliny či jahody. 

Vyhněte se kávě, cukru, umělým potravinám, které matku Zemi nikdy neviděly, alkoholu a přílišnému množství lepku, mléka a mléčných výrobků.

Aromaterapie
Majoránka – má uklidňující a zahřívací účinek na tělo i mysl
Kmín, zázvor, fenykl – posilují slezinu a slinivku
Kadidlo – čistí prostor od negací a je vhodné pro meditační praxi
Pomeranč – dodá energii, uvolní a pomáhá navracet radost do života
Levandule – uklidní
Eukalyptus – provětrá naši mysl

Ásany
Pozice žáby (mandukásana)
Působí na meridiány jater, ledvin a sleziny. Protahuje vnitřní stranu stehen. 

Indický podřep (malásana)
Zajišťuje dobré trávení a působí na meridiány jater, ledvin a sleziny.

Úklon v sedu ke koleni (džánušíršásana)
Protažení hamstringů a zadní části zad. Působí na meridiány močového měchýře, jater a ledvin.

Pozice předklonu v roznožném sedu (upavišta konásana)
Nevtáčejte dolní končetiny dovnitř, prsty směřují vzhůru, předklon provádějte vždy s rovnými zády. 

Ležící motýl (supta baddha konásana)
Chodidla spojená k sobě, kolena necháme uvolnit do stran. Jeden blok umístíme pod ramena a druhý pod hlavu, nalezneme stabilní umístění. 

Pozice motýla – vsedě (baddha konásana)
Kolena necháváme klesnout každé na svou stranu – lze je podložit bloky. S rovnými zády můžeme jít do předklonu. 

Meditace 
Usaďte se pohodlně na příjemné místo, může to být prostor u vás doma nebo v přírodě. Jemně vnímejte své tělo s nádechem a výdechem. Svůj dech neřiďte, nechte ho plynout a jen vnímejte, kudy prochází. Prociťte své tělo, jak se cítí? Jaké zvuky a vůně jsou kolem vás, jak vnímáte dotek oblečení na kůži, je vám teplo nebo zima? Nic nehodnoťte, jen to nechte přijít, zvědomit a odejít. A nyní si představte, jak s každým výdechem zapouštíte přes sedací kosti kořeny do matky Země. Vnímejte uzemnění, stabilitu, oporu, jistotu, výživu a klid, které vám toto spojení přináší. Nechávejte odejít vše těžké a negativní, co stahuje vaše vibrace, a vnímejte lehkost, laskavost a jednotu. Jedno je vším a vše je jedním.

Naše tělo je chytřejší a dokonalejší, než si sami dokážeme uvědomit. Pokud ho podpoříme v jeho činnosti a naladíme se na rytmus jak těla, tak změn na zemi, roční a denní doby, dokážeme své tělo uzdravit, vyživit a podpořit ve zdraví a harmonii.

Přeji vám, abyste si září co nejvíce užili, abyste se začali pomalinku uklidňovat z rozverného léta a navracet se do svého středu, k zemi, laskavosti a jednotě.

S přáním nádherných a šťastných dní

LP Angel

  • autorka: Lenka Petrikovičová
  • @lp_angel_soul
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné