Trávení dle ájurvédy

16. 08. 2010


V ájurvédě se trávící síla nazývá „agni“ – trávící oheň. Agni je současně jméno indického boha ohně, který vládne a transformuje. Jeho síle je nutné přinášet oběti v podobě potravy a současně je ...

V ájurvédě se trávící síla nazývá „agni“ – trávící oheň. Agni je současně jméno indického boha ohně, který vládne a transformuje. Jeho síle je nutné přinášet oběti v podobě potravy a současně je také potřeba dbát na vnitřní obětní oheň, který musí správně hořet. Oběť pak tento oheň promění v drahocenné živiny, které jsou nutné pro správné fungování organismu. Agni přemění každou molekulu sousta na součást nás a donutí ji, aby se vzdala své dřívější identity, vdechne do ní zcela novou totožnost, kterou se stane součástí nového celku.

Hoří-li trávící oheň agni správně, dochází ke vstřebávání živin a současně ke spalování sebeagresivnějších patogenů v těle. Oheň agni se nachází v oblasti solárního plexu v dolní části žaludku a tenkého střeva. Pokud střeva obsahují mnoho odpadních látek, které vznikají při natrávení potravy, jež z těla neodchází, dostávají se tyto toxické látky do krevního řečiště a způsobují toxicitu vnitřního prostředí. Ani správná peristaltika a pravidelná stolice však nejsou zárukou, že ze střev do těla nepronikne otrava.

Střevní trakt je komplikovaný, plný záhybů, které se špatně pročišťují. V mnohých ohybech a kapsách dochází ke zpomalování průchodu střevního obsahu, a tím i k usazování sedimentů na střevní sliznici, které přilnou k její stěně a časem tuhnou. Stávají se zdrojem hnilobných pochodů, které vytrvale zevnitř organismu škodí.

Více se dočtete v podzimním čísle časopisu JÓGA DNES, kde naleznete 10 stránkovou přílohu DETOXIKACE.

K textu byly použity: přednášky ájurvédy MUDr. Freje a knihy Očistné jogínské techniky (Simon D., Makowski I.: Fontána 2006).

Autor: Václav Krejčík

Zdroj fotografie: www.chilicake.com


Jóga Dnes Konference
Mala Collective
Energy Studio jd
JógaMarket