čtvrtek 3. 10. 2024
Bolesti dolní části zad jsou nepříjemnou součástí života mnoha lidí. Řada z nich je zapříčiněna stavem známým jako výhřez bederní ploténky. Jóga může v takovém případě zafungovat jako účinná terapie. Je ovšem třeba dbát na její správné provádění a nehnat se do praktikování extrémních verzí ásan.
Ploténky si můžeme představit jako pružné destičky, které od sebe oddělují jednotlivé obratle a zároveň tlumí nárazy, k nimž mezi nimi dochází při pohybu těla. Když se destička dostane do prostoru mezi obratli, hovoříme o jejím výhřezu. Ten se projevuje různě, buď „pouhou“ bolestí zad v místě výhřezu, nebo může bolest vystřelovat až do končetin (při výhřezu bederní ploténky do končetin dolních) a způsobovat brnění v případě, že výhřezem zároveň dochází k útlaku kořenového nervu. Ke zhoršení bolesti může docházet při smíchu, kýchnutí, zatlačení (v situacích, kdy je zapojen břišní lis), nebo při pohybech páteře (jako jsou předklony nebo rotace).
Jaká bývá příčina
K vlastnímu vyhřeznutí ploténky často dochází po provedení výrazného pohybu, třeba předklonu nebo rotace, onen pohyb však sám o sobě příčinou bývá málokdy. Většinou se problém hlásí třeba i měsíce dopředu stupňující se bolestí. Na vině bývá opakovaná činnost působící zprvu mírné obtíže, ty se však při neřešení stupňují a mohou vést až k vyhřeznutí. Mnohdy jde o sedavý životní styl nekompenzovaný sportovní aktivitou, o špatné pohybové stereotypy (ohýbání zad, hrbení se, nevhodné sezení), případně o nárazovou intenzivní aktivitu. Určitou roli může hrát i genetika.
Co může pomoci
Výhřez sám o sobě nemusí nutně znamenat kompletní vyřazení z provozu, operaci a dlouhou rehabilitaci. Záleží na jeho umístění a velikosti, faktem ovšem je, že mnoho lidí žije s menším výhřezem třeba i na více místech a nevykazují žádné příznaky, netrpí bolestmi a fungují, jako kdyby žádný výhřez ploténky neměli. Výhřezy působící příznaky se dají často dostat pod kontrolu správnými režimovými opatřeními, revizí pohybových stereotypů, pravidelným cvičením a rehabilitací, které by měly probíhat pod odborným dohledem.
Na co je nutné pamatovat
Jedním z prostředků rehabilitace se může stát i správně praktikovaná jóga, v níž mohou jedinci s výhřezem ploténky najít úlevu od bolesti. Do doby, než si osvojí správné provádění ásan a pohybových stereotypů, je ovšem nutné praktikovat ji pod dohledem zkušeného učitele, případně fyzioterapeuta. Ten může posléze doporučit vhodná domácí cvičení, nicméně je dobré docházet na pravidelné „kontroly“ a zůstávat s takovým člověkem ve spojení dlouhodobě.
Proč zrovna jóga
Jógové cvičení má užasnou vlastnost – tělo protahuje a posiluje zároveň, u toho rozvíjí vědomí vlastního těla, což je trojice skutečností, které jedinci s výhřezem ploténky potřebují jako sůl. Při jógové praxi jsou využívány pomalé a kontrolované pohyby zahrnující jemné protahovací a posilovací polohy podporující nejen správné držení těla, ale také sílu středu těla. Obojí je potřeba jednak pro dostání výhřezu pod kontrolu, případně pro jeho redukci či eliminaci, jednak pro udržení nově nastoleného obnoveného přirozeného stavu páteře. Udržování pomocí jógy může tak zafungovat jako prevence dalšího výhřezu. Je ovšem nutné praktikovat vytrvale a neustále.
Jak jógu (ne)praktikovat
Bolesti zad způsobené výhřezem bederní ploténky mohou zmírnit zejména jógové polohy pracující s bederní částí zad. Zvyšují totiž průtok krve do postižené oblasti, čímž mohou významně zkrátit dobu hojení. Během praxe jógy si více uvědomujeme své tělo a to, jak se při různých polohách cítí, což je velmi důležité pro osvojení si umění svému tělu naslouchat a volit takovou intenzitu cvičení, která pomáhá a ulevuje, ale nepřetěžuje. Na to je při jógové praxi prováděné s výhřezem bederní ploténky nutné stále pamatovat.
Na které polohy se zaměřit
V rámci jógové praxe při výhřezu bederní ploténky je vhodné začít polohou hory, která umožní zapojit svalstvo správným způsobem skrze kontakt chodidel s podložkou. Zároveň se učíme spojit koncentraci svalstva s koncentrací mysli, soustředěním se na dech, a spojit praxi fyzickou s praxí vnitřní, vnímat, jak se cítíme a praktikovat opatrně, abychom si neublížili, ale pomohli. Vše je ovšem třeba praktikovat s ohledem ke svému tělu, stavu a ideálně pod dohledem zkušeného učitele či fyzioterapeuta.
TIP: Chcete-li správně porozumět cvičení jógy při výhřezu? Přihlaste se na specializovaný seminář s MUDr. Anetou Sládkovou Královou od 27.9.2024.
Více o semináři: Když se jóga potká s rehabilitací.