Technika cvičení 16. 04. 2024 PDF Tisk

Vyhrajte nad špatnou náladou!

Známe to všichni, snažíme se být stále usměvaví, spokojení a šťastní, ale ne vždy realita odpovídá tomu, co bychom si přáli. Pokud už vás přepadne špatná nálada, nevěste hlavu, cvičte!

Vyhrajte nad špatnou náladou!

Jóga je totiž dokonalá zbraň proti špatné náladě, s kterou navždy zatočí. A stačí k tomu docela málo! Špatný den neznamená, že to špatné zůstane už napořád. Místo abyste své chmury zaháněli jídlem nebo hloubáním, co všechno se ještě může pokazit, zkuste to vzít tentokrát za opačný konec. Udělejte něco pro sebe! 

Ásany, které zaručeně pomohou:


Pozice kola
Když máte špatnou náladu, musíte se zhluboka nadechnout, abyste dodali tělu dostatek kyslíku. Tato ásana patří navíc mezi záklonové, které pracují nejen s otevřením hrudního koše, jež je pro dech zásadní, ale také aktivují srdeční čakru, která má na svědomí naše emoce. A pokud ji aktivujeme správně, náš emoční život bude v rovnováze.

Pozice kola patří mezi ty náročnější, i proto je dobré se předem trochu rozehřát a rozhýbat páteř. Plně postačí pozice můstku s oporou, která vám dá kvalitní základ.

Lehněte si na zem a pokrčte kolena. Položte dlaně na podlahu podél hlavy. Nyní vyvíjejte tlak na chodidla a dlaně a zvedněte dolní a horní část těla, abyste vytvořili půlkruhové kolo.

Zkuste vydržet několik dechů a hlavně na dýchání nezapomínejte, zklidní a uvolní nejen vaše tělo, ale také vás. Po pravidelné praxi této pozice navíc ucítíte dostatečný přísun nové energie a síly!

Stoj na hlavě 
Pozice, která umí transformovat jakýsi spínač v mozku tím, že hlavu plně prokrví. Aby ne, jedná se přece o inverzní ásanu. 

Lehněte si na břicho, lokty položte vedle hlavy. Pomalu se stočte a zvedněte záda a chodidla ze země. Přesuňte váhu na lokty a temeno hlavy, zvedejte tělo, dokud nebudete kolmo k zemi. Nebojte se využít stěny za sebou, než získáte jistotu a oporu už nebudete potřebovat.

Stoj na hlavě má ale ještě jednu skvělou výhodu. Tím, že díky němu prokrvíme hlavu, mládneme, protože plně prokrvíme také obličej. 

Vrána
Získat potřebné sebevědomí a sílu v pažích nám pomůže vrána. Slouží také jako vzdor negativnímu myšlení.

Začněte pozicí žáby, držte dlaně pevně přilepené k podložce. Opřete jedno a hned druhé koleno o horní část paže a pomaličku se učte jistotě, kterou vám vrána dává. Dýchejte a užívejte si pocit, při kterém máte nohy doslova a do písmene nahoře. Stojí to za to! 

Předklon vsedě s nohama doširoka
Protahování má jistě svůj smysl. Co by totiž byly zpevněné svaly bez řádné relaxace? Jedno bez druhého nefunguje tak, jak má. Pozice má silně relaxační účinky pro vaši mysl, ačkoliv se vám zprvu může zdát, že vás to víc bolí, než uklidňuje. Proto je důležité dát tomu čas a netlačit. Pracovat s dechem a sledovat, jak na to tělo bude reagovat.

Sedněte si na zem s nohama co nejdál od sebe. Paže nechte volně před sebou. Nadechněte se a s výdechem se předkloňte, ale myslete na to, aby vaše páteř zůstala protáhlá do dálky. S každým výdechem pak zkuste jít o malý kousek níž.

Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné