Trápí vás obtíže s usínáním?

01. 09. 2017


Od potíží vám může pomoci metoda feng-šuej. Označení „feng-šuej“ pochází z čínštiny a jednotlivé znaky znamenají „vítr“ a „voda“ – odráží způsoby, kterými se energie čchi přenáší. Energie, která na vás v určitém okamžiku působí, ovlivňuje vaše myšlení, fyzický stav i pocity...

Podstatou této metody je působení neviditelné energie, známé jako čchi, která prostupuje lidským tělem i okolním prostředím. Přenáší se větrem, vodou, světlem, zvukem a prostřednictvím sluneční energie.

Spánek slouží k regeneraci, načerpání nových sil, oproštění od starostí uplynulého dne. Aby organismus nevyplýtval vaši osobní čchi na trávení na úkor odpočinku a regenerace sil během spánku, dejte si poslední jídlo nejdéle tři hodiny před spaním. Prostředí vaší ložnice má výrazný vliv na kvalitu spánku. Čím je proudění čchi mírnější a klidnější, tím snáze se před spaním uvolníte a lépe usnete. Aby energie čchi získala tyto vlastnosti, je třeba v ložnici posílit vliv prvku jin a „vodní“ čchi, která se pojí s nocí.

Pohodlnou ložnici s převahou prvku jin vám pomohou vytvořit měkké, jemné materiály, doplňky a čalouněný nábytek. Použít můžete také menší vlněný koberec nebo přehoz, vzdušné závěsy, velké polštáře. Z barev nejvíce uklidňuje krémová, která posiluje prvek jin, proto se hodí právě do ložnice, kde může pozitivně působit při nespavosti. Krémová barva se dobře doplňuje s pastelovými odstíny zelené a modré. Tyto barvy mají uvolňující účinek.

Vliv východní čchi můžete posílit otočením postele čelem k východu. Ideální je spát v místnosti, která leží ve východní části domu a má alespoň jedno okno orientované na východ. Východní energii též vyzařují dřevěné plochy a zelené vertikální předměty. Proto se vám bude možná lépe spát v ložnici se zelenými stěnami nebo zeleným povlečením, s vysokými olistěnými rostlinami a dřevěnou podlahou nebo postelí. Spánek v takové ložnici přináší osvěžení a odpočinek.

Proudění energie v nočních hodinách také zpomalují velké, bohatě olistěné rostliny, rozmístěné po ložnici, které svou měrou přispívají k hlubokému, vydatnému spánku. Aby bylo v ložnici opravdu ticho a klid, zavírejte před spaním dveře a zatahujte závěsy. Zrcadla odrážejí energii čchi zpět do místnosti a urychlují její průtok. Pokud se bez zrcadla v ložnici neobejdete, alespoň ho na noc zakrývejte.

Pečlivě vybírejte i své povlečení – mělo by být z čisté bavlny nebo jiných přírodních materiálů, protože syntetická vlákna vytvářejí výboje statické elektřiny, která nežádoucím způsobem ovlivňuje osobní čchi a narušuje klidný spánek. Nejklidnější energie proudí v severní a severozápadní části domu. Vliv klidné „vodní“ čchi posílíte otočením postele čelem k severu.

Aby mohla vaše osobní čchi dobře prostupovat od hlavy celým tělem dolů, což uklidňuje, namočte si přibližně deset minut před spaním nohy do horké vody. Pozdě odpoledne a večer vynechte kávu, snažte se ji uklidnit nápoji, které mají uklidňující účinek, třeba heřmánkovým čajem nebo teplou jablečnou šťávou.

Po probuzení je dobré otevřít několik oken a pustit dovnitř čerstvý vzduch. Jakmile vstanete, pořádně se protáhněte a několikrát se zhluboka nadechněte. Aby vám pocit svěžesti vydržel i poté, co vstanete z postele, zkuste projíždět pokožku horkou, vlhkou bavlněnou žínkou, uvidíte, jak se vám rozproudí krev. Při snídani seďte čelem k východu či jihovýchodu, aby mohla energie posilující pocit svěžesti lépe působit.

 

Literatura: Feng-šuej pro každý den, 2005

 

  • autor: Eva Učňová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com 

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket