Teplo v zimě s Bikram a Corepower jógou - 2. díl Colorado, USA

14. 02. 2012


Je velice příjemné si zvyknout na teplo, které doprovází každou hodinu dynamické jógy, zde v Avonu a Denveru. Někde je teplo vyšší, někde nižší. V obou případech teplo pomáhá zahřívat a cvičit. Člov...


Je velice příjemné si zvyknout na teplo, které doprovází každou hodinu dynamické jógy, zde v Avonu a Denveru. Někde je teplo vyšší, někde nižší. V obou případech teplo pomáhá zahřívat a cvičit. Člověk se cítí svobodný a čistý, když odchází z hodiny dynamické powerjógy, nebo vinyasy. Doma jsem z určitých důvodů nikdy Bikram yogu nevyzkoušel. Po, téměř již dvou týdenním jógovém tréninku a zkoušení dalších stylů, cestování jsem byl kamarádkou dotažen na Bikram yogu v Avonu. Měl jsem strach. Nechtěl jsem být v takovém teple a ještě v tom cvičit. Nechtěl jsem poslouchat příkazy, že něco musím a když už nemůžu mám ještě přidat. Po rozhovoru s ní mi říkala, že Bikram yoga, na kterou chodí, je příjemná, milá a že mám vždycky možnost odpočinout si, zastavit se a třeba přestat cvičit, když se mi v nadmořské výšce 2900 m a ve 42 stupních bude špatně dýchat. A že mám občas pocit, že mi plíce vyskočí z těla. 90 minut lekce uteklo jak voda. Tekl ze mě pot proudem, šortky už ani nechtěly sát a podložka byla zcela mokrá. Jemná, zábavná a krásně vysvětlující byla Ame, majitelka studia, která lekci vedla, dávala možnosti těm, kteří měli ztuhlé svaly, těm, které bolely kolena a upozorňovala na niance, které se v učení jógy vyskytují. Lekce měla energii a uvolnění. Když přišla závěrečná šavásana, otevřely se dveře do recepce a dveře na ulici, kde bylo minut 19 stupňů. Najdnou byla všude mlha, z těla se kouřilo a štiplavý mráz krásně bodal do mého těla. Bylo to velice příjemné. Tady je to asi zvykem. Přímo u sjezdovky najdete vyhřívané bazény a lidi, kteří se koupou. Strašně mě to lákalo, a tak jsem to ve SPA hotelu Ritz vyzkoušel. Nejdřív se mi nechtělo v -10 vyjít jen v županu k bazénu, ale když jsem viděl ty spousty lidí, jak si lebedí v jacuzzi rozesetých v zahradě, tak jsem se osmělil. Po sněhu jsem doběhl k jacuzzi, shodil župan a skočil dovnitř. Bylo to jako v pohádce. Horká, bublající voda, kolem jezdili po svahu lyžaři a já si lebedil v plavkách ve vodě. Teď už mi to nepřijde ani divné a občas se jdu vykoupat ven do blizkého hotelu. Na ulici i v mrazech chodí lidi v „korkáčích“ na boso, nebo v šorktkách a čepicích. 
Jógový trénink v Corepower yoga centru v Denveru byl obdobný. Jenom s tím rozdílem, že hodiny běžely jak na běžícím páse a všechny hodny byly totálně narvané. Pozoroval jsem to z vedlejšího sálu, kde jsem měl jógový trénink a měl chuť jít také do akce. Lidi spocení, trochu smradlaví, ale šťastní, protože dostali do těla. Výborný trénink dynamickou powerjógou, mladí lidé, kluci do půl těla, protože v sále bylo horko. Na jedné hodině, bylo v sálu pro 40 lidí asi 60 lidí a nikomu to nevadilo. Poskládali se. Nedělali si z toho problém, ale dobře si zacvičili. 
Vnímání jógy, tady v Coloradu, je pro mně velice příjemné. Nikdo vám neříká, jenom tent styl je nejlepší, že musíte být duchovní, že musíte věřit ve všeobjímající lásku a že s každým předklonem do vás vstupuje....kdo vi co. Nemusíte prostě nic a právě proto vám vzniká prostor, být daleko bliž sobě sama. Užíváte si každý nádech a výdech. Jdete si zacvičit a i přesto je tam tolik spirituality, kolik ji tam chcete mít. Nejvíce navštěvované lekce jsou ráno v 6 a odpoledne v 16 hodin. Před prací, nebo po lyžování, či práci se jdou lidi protáhnout. Nabít se energií a odreagovat se. 
Václav Krejčík

Jóga Dnes Konference
Mala Collective
Energy Studio jd
JógaMarket