Pozice prkna (vašisthásana)

25. 02. 2018


Síla vznikající ve středu těla se projeví celistvostí ásany. I mysl získává pevnost pozice prkna a současně dochází k vyrovnávání pólu, vymizení dualit. Na jedné straně se můžeme setkat s extrémností stejně jako na straně druhé.

vašistha – mudrc, nejbohatší, výborný

Provedení pozice
Výchozí pozicí je vzpor na čtyřech končetinách (vysoké prkno). Zpevněte celé tělo a protáhněte ho ve směru za temenem hlavy a za chodidly. S nádechem se přetočte jednou stranou těla dolů a s výdechem zaujměte stabilitu v pozici prkna na straně.

Pozor! Nezvedejte ramena k uším a nenechte viset bok dolů. Vytvářejte rovinu těla.

Benefity
Zlepšuje sílu středu těla a mysli, posiluje paže, rozvíjí vědomí rovnováhy.

Kontraindikace
Problémy se zápěstími, rameny, syndrom karpálního tunelu, vysoký krevní tlak.

Jaká tajemství skrývá pozice?

Síla vznikající ve středu těla se projeví celistvostí ásany. I mysl získává pevnost pozice prkna a současně dochází k vyrovnávání pólu, vymizení dualit. Na jedné straně se můžeme setkat s extrémností stejně jako na straně druhé. Tyto výkyvy se pravidelnou praxí zjemňují, až dojde k harmonizaci. Tělo bude pevné a silné od svého středu až do periferií, dech bude souměrně rozváděn a k ustálení dojde i v mysli praktikujícího. Je-li jedna strana těla, jedna mozková hemisféra v převaze, souměrným a pravidelným cvičením pozice prkna dojde k vyrovnání.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket