Symboly a rituály 11. 03. 2021 PDF Tisk

Posvátné číslo 108

108 kol pozdravu slunci odráží hlubokou tradici a spiritualismus. Význam počtu je stále otevřený výkladu a je mnoho teorií, proč právě toto číslo...

Posvátné číslo 108

Oddejte se rytmům vesmíru a slunce a dostaňte se do klidu a hluboké meditace díky praktikování 108 kol pozdravu slunci. Je to silný zážitek, který bude trvat a dokáže vaše cvičení jógy změnit. Jedná se o neuvěřitelný způsob, jak detoxikovat fyzicky i psychicky a praxi zvládne i ne dlouho praktikující člověk. Program většinou trvá od 90 do 120 minut. Pokud cvičíte alespoň jednou týdně jógy, zvládnete tuto oslavu slunce. Tradičně se 108 pozdravů slunci provádí při změně ročních období. V den rovnodennosti a slunovratu cvičíte 108 kol pozdravu slunci s cílem oslavit sílu slunce, otevřít své vnitřní slunce a společně je spojit dohromady.

108 kol pozdravu slunci odráží hlubokou tradici a spiritualismus. Význam počtu je stále otevřený výkladu a je mnoho teorií, proč právě toto číslo. 108 bylo dlouho považováno za posvátné číslo v hinduismu, buddhismu a józe. Tradičně Mála, nebo girlanda z růžence, se spojují do řetězce 108 kuliček (plus jeden pro „gurua“, kolem kterého se ostatních 108 korálků otáčí jako planety kolem Slunce). Mála se používá pro počítání, zapamatování a připomenutí si mantry stejně jako se používají katolické růžence.

Renomovaní matematici védské kultury označují 108 jako číslo celistvosti bytí. Toto číslo také spojuje Slunce, Měsíc a Zemi: průměrná vzdálenost Slunce a Měsíce k Zemi je 108 krát jejich příslušné průměry. Tyto přírodní jevy vedly k mnoha příkladům rituálního významu.

Podle jógové tradice je po celé Indii 108 tvz. pithas, neboli posvátných míst. Je to také 108 Upanišad a 108 marma bodů (posvátných míst v těle).

108 čaker, které se spojují v srdečním pletenci, 54 písmen sanskrtské abecedy, kdy každé písmeno má mužský a ženský princip, čímž znásobeno dvěma opět dojdeme k číslu 108. Stoosmička se prolíná celým vesmírem. Spojuje minulost, přítomnost a budoucnost do jednoho celku, kdy číslo 1 je Brahma, Bůh, vyšší pravda, 0 symbolizuje nevědomost a 8 celistvost, nekonečno a věčnost.

108 je posvátné číslo, které se prolíná celou historií a mytologiemi celého vesmíru, nejenom jógy.

TIP
Prohlédněte si mály na YogaMarketu: jsou ručně vyrobeny na Bali, kde jim také bylo požehnáno a teprve poté ostrov opustily. Korálků na mále je právě 108.

Objednat předplatné