sobota 23. 1. 2021
Jóga je cvičení těla i mysli. Daří-li se současně propojit praxi fyzickou s praxí vnitřní, dochází k navození harmonie, klidu a spokojenosti. Je třeba současně vnímat signály, které z těla vycházejí, a reagovat na ně. Mnohé nám přitom napovídá chování svalů. Jak se jejich práce liší od práce kloubů?
Počátkem života hledáme cesty a učíme se pracovat se všemi svaly, které v těle máme. Postupem času na tyto kroky zapomínáme a spolu s nimi i na to, co jsme dříve uměli. Stáváme se sami sobě cizí a trpíme psychickými i fyzickými problémy. Jednou z takových svalových skupin jsou i svaly pánevního dna. Jak s jejich opětovným uvědoměním pomůže jóga?
Sezením dnes velká část z nás tráví většinu svého času – ať už v práci na židli před monitorem počítače nebo doma na pohovce před obrazovkou televize. Kam v těchto chvílích putuje naše pozornost? Jsme si vědomi těla, polohy, dechu? Meditační sedy jsou polohy, které nás vrací do dětských let a připomínají, jak přirozené pro nás bylo sedět, ale na zemi – uvolněně a bez bolesti.
V dnešní době je populárních mnoho druhů jógy, ale všechny mají jedno společné: přes ásany nám pomáhají „poznat“ naše nitro. Tělo a to, jak se k němu chováme, je při tomto procesu důležité. Respektováním těla v ásanách a dodržováním základních principů z pohledu fyzioterapie si jógovou cestu poznávání těla i nitra usnadníme a dostaneme se blíže k jednomu ze základních popisů jógy – „spojení dechu a meditace v pohybu“.
Pravidelná jógová praxe prokazatelně prospívá našemu tělu i mysli. Existuje ovšem mnoho rušivých vlivů, které její pozitivní dopady mohou hatit. Stejně tak existují určité zásady, které nám pomohou je eliminovat.
Mnohé praktikující věří, že provádění obrácených poloh během menstruace je nezdravé a nebezpečné a že by se mu tedy měly vyhýbat. Na druhé straně existuje spousta učitelů, kteří tvrdí, že praxe během menstruace nečiní pražádný problém. Čemu tedy věřit a čím se řídit?
Chodidla hrají nejen v józe, ale v celém našem životě nezastupitelnou roli. Jejich špatný stav se odráží na celkovém držení těla, může se projevit kdekoliv na těle různými nesrovnalostmi, bolestmi a asymetriemi, může dokonce zapříčinit bolesti hlavy nebo i beder. Proč jsou vlastně chodidla tak důležitá?
Proč se tedy i v józe stává, že kvalita střídá kvantitu? Tlačíme se mnohdy do pozic, které nám až tak dobře nedělají, či srovnáváme se s ostatními? To je ovšem opak jógy...
Trápí vás bolest v zadní části stehen? Cítíte se stažení a svaly vám nedovolí se ohnout? I v tomto případě může jóga pomoci a vrátit vás zpátky do normálního pohybu.
Říká se, že člověk je tak mladý, jak funkční je jeho páteř. A jóga toto rčení potvrzuje. Právě páteř ale často bývá vlivem sedavého životního stylu nepřirozeně zkroucená, čímž trpí nejen držení těla, ale celkové zdraví.