Technika cvičení 30. 04. 2024 PDF Tisk

Ranní předklony a záklony aneb jak protáhnout své tělo

Ranní protažení je základ kvalitního dne. Je třeba brát v potaz zatuhlost, která se po spánku objevuje. Pozorujeme-li přírodu, všímáme si, že zvířata se přirozeně protahují při každém probuzení nebo povstání z lehu či sedu, a tak se k ranní praxi vydejte i vy. 

Ranní předklony a záklony aneb jak protáhnout své tělo

Každodenní praxe tělu dodává pružnost a ohebnost. Většina bolestí páteře (také mysli) souvisí s nedostatkem protažení. Pokud praktikujeme každý den, tělo je připravené po krátkém prohřátí na předklony i záklony všeho druhu. Posloucháme své tělo a limity. Pozice předklonu nás učí pokoře. Pozice záklonu nám dovoluje ohlédnutí zpět a tvoří prostor pro kontemplaci.

Každá řádně prodýchaná pozice s opatrností k vlastnímu tělu přináší ovoce.

Předklonové pozice uvolňují tělo, odvádějí stagnující a pomalou energii. Oběhový systém se připravuje na další sekvenci pozic. Opatrné záklony podporují prokrvení celé páteře, uvolňují somatické bloky v oblasti krční páteře a dávají nám možnost introspekce stability – bederní páteř a oblast první čakry, potažmo ukotvení v chodidlech. Předklony i záklony jsou součástí praxe, a pokud si nechceme ublížit, je dobré dodržovat posloupnost pozic. Protahovat se po ránu je nádechem. Ranní pozdravy slunce krásně naladí a rozehřejí tělo. Po probuzení s pozdravy slunce se cítíme lépe, přichází příval energie a máme chuť aplikovat i náročnější ásany. Nastartování a pořádné protažení je jakýsi warm up, který nám pomůže připravit a zároveň ochránit tělo, abychom si neublížili. 

Předklonové pozice jsou poklonou tomu, co nás přesahuje. S pokorou se klaníme přesahu, ať již pro nás symbolizuje cokoliv. Plné oddání se praxi. Praxe se záměrem, s vědomím přesahu je plnou oddaností přítomnému okamžiku. Nádech i výdech s pokorou. Pokud býváme po ránu emočně rozladění či přichází nespokojenost s vlastní praxí, je dobré setrvat na pár dechů v předklonu.

Pozice pádahastásana pomáhá odplavit skrze ruce, nohy, hlavu a trup vše těžké do podložky a učí nás úctě k zemi, pokloně a také aktivuje naši první čakru, múladháru. Zůstat na pár dechů v této pozici pomáhá uvolnit ztuhlost v oblasti beder, aktivuje krevní oběh a odlehčuje bytí. Spojení s první čakrou v této pozici nás učí stabilitě, vytrvalosti a spojuje nás se zemí, tedy materiálním světem.

 shutterstock_752461576_736149430976.jpeg 

Prasarita padottanásana pracuje jak s první čakrou, tak s čakrou sedmou, sahasrárou.

Tato pozice krásně propojuje a uvolňuje vše ztuhlé z první čakry a pokračuje přes celou páteř k uvolnění a napojení na náš vesmírný zdroj. Zároveň je to pozice sublimace, tedy uvolňuje těžké tamas energie a přeměňuje je ve vyšší potenciál, ve spojení se zdrojem. Pozice uvolňuje páteř, protahuje nohy, hýžďové svaly a také hamstringy. Její alternativa ve výdrži je stimulací a odlehčením, prodýcháváme zhluboka. Pozornost dechu směřuje do břicha. Nádech, břicho se nafoukne jako balon, výdech, břicho kontrakcí stlačím dovnitř.

 shutterstock_2210287119_736149486370.jpeg 

Jako první pozici záklonu si volím bhudžangásanu neboli pozici kobry. Tělo je již aktivované a připravené. Záklon hlavy do plného uvolnění pomáhá léčit krční páteř a protahuje celou páteř od kostrče nahoru. V této pozici pracuji s krajinou srdce a léčím srdeční čakru, anahátu. Pozice náramně otevírá hrudník a čistí celou páteř. Dýchám zhluboka do břicha a tím také stimuluji bederní krajinu. 

 shutterstock_370521650_736149558680.jpeg 

Následuje pozice předklonu vsedě – paščimottanásana. Je to jedna z nejvíce uvolňujících pozic, říká se o ní, že prodlužuje život. V této pozici dochází k celkovému nervovému uvolnění, uvolňuje těžkosti první čakry. Ovlivňuje cirkulaci krve a proudění energie do celého těla. Pracuje s múladhárou, kořenovou čakrou, prostřednictvím kontaktu se zemí. Uvolňuje bederní páteř, řádně prodýchaná s výdrží uvolňuje hluboké úrovně bytí, odplavuje stres, léčí nervový systém, zbavuje nás napětí. Je vhodná večer při potížích se spánkem.

 shutterstock_2355038881_736149648624.jpeg 

Sekvenci mohu zakončit krásnou otevírající záklonovou pozicí, čakrásanou neboli mostem. Pozice pracuje se všemi čakrami a doslova energizuje celý systém. Je vhodnou alternativou při ranní praxi. Probouzí systém, vnáší energii a otevírá srdeční oblast, uvolňuje emoční bloky a dodává pružnost celé páteři.

 shutterstock_1314554516_736149440294.jpeg 

Tělo po aplikaci mostu uvolním mardžariásanou, pozicí kočky/krávy, a sekvenci zakončuji obrácenou pozicí – sarvangásanou, svíčkou, či šíršásanou, stojem na hlavě.

 shutterstock_619047908_736149709404.jpeg 

Přistupuji-li k józe jako k duchovní praxi vycházející ze srdce a mým záměrem je úleva bytí, poslouchám-li své tělo, procítím, která pozice si pro mne přichází. Vhodná je meditace nad záměry osobní praxe.

  • autor: Kateřina Kostková
  • @kace.yogaforlife
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné