BLESKOVĚ
Technika cvičení 29. 05. 2024 PDF Tisk

60minutová lekce jógy: výhody a nevýhody

Je to standard. 60minutová jóga. Leckdo by řekl, že ji zvládne a že to bude takříkajíc hračka, jenže opak mnohdy bývá pravdou a i u takové lekce se můžete pořádně zapotit.

60minutová lekce jógy: výhody a nevýhody

Pro učitele jógy je výzva předat během 60 minut studentům vše potřebné – plnost potenciálu jógy, správné provádění ásan, dech, práci s myslí – a zároveň to podat jako ucelený systém, léčivou sílu, která má každého dobít tolik potřebnou energií. Existuje mnoho různě dlouhých jógových lekcí. Někdo má raději ty delší, protože má pocit, že se o józe dozví více, a jiný zase dává přednost kratšímu trvání pro nedostatek času, s kterým se potýká.

60 minut – málo, nebo moc?
60minutové lekce byly od pradávna navrhovány tak, aby přinášely praktikujícímu vše, co je třeba. Kvalitní lekci zahrnující všechny aspekty, které jóga nabízí a obsahuje. Nikdo ale neříká, že se během 60 minut nemůžete zpotit tak, že budete odcházet s pocitem, že vaše tělo je jako vyždímaný ručník po vyprání. Jóga je neustále se vyvíjející obor a tato tradice prošla od příchodu  k nám na Západ již mnohými změnami. Jedním z nejvýraznějších posunů v posledních letech bylo právě zkrácení veřejných lekcí jógy. Pokud cvičíte jógu déle než 5 let, pravděpodobně jste začínali v době 90minutových kurzů, což byla standardní délka hodin jógy po celém světě. Rychlý posun vpřed a neustále se zrychlující doba jako taková ovlivnily jógu natolik, že mnoho studií začalo nabízet 60minutové lekce, které se staly tak běžnými, že si většina lidí dnes jógu spojuje právě s tímto časovým úsekem. Ve stále více rušném a propojeném světě má takový posun velký smysl, ale jaký dopad má na jógu jako celek a, co je důležitější, na studenty jógy? 

Zde jsou některé výhody i nevýhody, které 60minutovou jógu provázejí:

 Výhody:

  1. Přiláká nové zájemce na jógovou podložku!

V dnešní době, kdy máme smartphony a spoustu dalších technologií, které nás zaměstnávají, je velmi náročné přesvědčit někoho, kdo je v józe naprostý elév, aby navštívil 90minutovou lekci. Samo o sobě to může být náročné, ba co víc, dokonce odstrašující. V tomto má 60minutová lekce velkou výhodu a nikdo netvrdí, že ti, kteří začínají s hodinovou jógou, nemohou být v budoucnu těmi nejvášnivějšími jogíny.

  1. Trocha jógy je lepší než vůbec žádná!

Ve světě, kdy se tolik lidí cítí tlačeno časem, je dobré jakékoli množství jógy. Nejen že jsou kratší lekce ideální pro všechny potýkající se s nedostatkem času, ale také pro ty, kteří se zotavují ze zranění nebo nemoci či se aklimatizují na fyzické požadavky jógové praxe. Kratší kurzy jsou skvělý způsob, jak si lidé mohou vybudovat vytrvalost a sebevědomí před přechodem na delší kurzy, workshopy nebo jógové retreaty.

  1. Udržuje studia jógy naživu!

Pro studia jógy, bohužel, není právě typická dlouhodobá udržitelnost na trhu a na 60minutových lekcích je skvělé, že díky nim jsou studia stále v provozu. Je úžasné sledovat, kolik studií denně naláká nové studenty právě na 60minutové lekce.

Nevýhody:

  1. Hlavní jsou ásany!

V mnoha částech světa se jóga stala módou, fitness trendem a zábavným životním stylem. Důraz na fyzickou jógu ve spojení s kratšími hodinami vyučování znamená, že mnoho učitelů nemá dostatek času naučit své studenty podrobné filozofii jógy, dýchání nebo meditaci a věnuje převážnou část lekce výuce jógových ásan.

  1. Méně času na jógu, menší pokrok!

Studenti, kteří chodí na delší hodiny, mají tendenci v průběhu času více pokročit ve své praxi. Potíž u 60minutových lekcí spočívá v tom, že není dost času na rozcvičení se pro pokročilé pozice. Hodinové lekce jsou skvělé pro dobře zaběhnuté studenty, kteří již vědí, co a jak.

60minutová lekce jógy má jako v jakékoliv jiné zájmové oblasti své výhody a nevýhody, pokud jde o délku trvání. Není to ale důvod ke znepokojení. Je potřeba dodržet jednu základní věc, a tou je naslouchání svému tělu. Cvičte tak, abyste vy sami měli z jógy dobrý pocit, aby vás provázel dech, a myslete na to, že je dobré občas na nic nemyslet a jen plynout na vlně jemných jógových ásan.

  • autorka: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné