Technika cvičení 22. 02. 2022 PDF Tisk

Jak na lekcích jógy reagovat na zvuky vycházející z pohybujících se těl?

Mnozí z nás jsme jistě zažili na lekcích jógy momenty, ve kterých jsme se mohli cítit trapně, a pokud ne, můžeme se na to tímto článkem připravit.

Jak na lekcích jógy reagovat na zvuky vycházející z pohybujících se těl?

Kdo přichází na lekce jógy nově a potkává se s těmi, co již praktikují, může být překvapen různými zvuky. Například hlasitým dechem, někteří nováčci mohou být zaskočeni dlouhým ooooomem a zpěvem manter.

Zkrátka lekce jógy nemusí přinášet pouze pohyb a změny pozic fyzického těla. Jógová praxe je praxí duchovní, kde se snažíme naladit na sebe sama, a případné zvuky ostatních pomáhají tuto praxi prohlubovat, přijmout sdílený prostor a zároveň nás testují, jak moc jsme u sebe.

Hlasitý nádech a výdech je také skvělou praxí pro uvědomění si svého dechu a jeho prohloubení. U otevřených jedinců to může strhnout takzvanou lavinu, kdy se celá skupinka noří do hlubokého hlasitého dýchání, a taková lekce může být uvolněním starých emocí a má velmi léčivý potenciál. Také může přejít do orgastického prožitku. I o tom je jóga a hlubší prožívání svého já.

Co potom, když zazní od lektora věta: „Uvolněte se, prosím,“ a doslova se někdo uvolní hlasitým prděním. Je to praxe pro mé já i pro dotyčného aktéra.

Víme, že při přechodu z ásany do ásany pohybujeme tělem, rozhýbáváme střeva a doslovné uvolnění přichází v různých formách. Jóga nás může tímto překrásně učit přijmout naše těla. I prostřednictvím hmotných těl a vyluzování zvuků ze všech možných částí těla dochází k prozření, tělo je posvátnou a živou schránkou pro duši a jeho součástí jsou i přirozené potřeby.

Přijetí těla, které je zemské a má své potřeby, jež v každodennosti vykonává, je naprosto v pořádku a při sdílení těchto témat a jistého detabuizování se nám daří prožít lekci jógy v přítomnosti.

Co z toho, že se stydím, jaké zvuky ze mne vychází?
Obývám lidské tělo a pro jeho bytí je tento stav přirozený. Přijmu-li své tělo, přijmu i těla ostatních a přestávám mít problém s jejich zvuky. Každý z nás má projevy, které nemusejí být vždy příjemné či pohodlné, a jóga nás samozřejmě učí se sebou vědomě pracovat nejen na podložce, ale i mimo ni.

Doporučení, že bychom neměli jíst těsně před lekcí, dávají smysl. Tělo potřebuje určitý prostor na trávení a odpočinek a s jídlem bychom neměli vykonávat aktivitu, ať již jde o jógu, nebo například kardio. Trávicí systém vždy ocení nutnou pauzu pro trávení. Toto by mohlo být radou, jak omezit případné plyny vycházející z našich střev při lekci.

Ženy se často trápí kvůli vyluzování vzduchu z vagín při lekci jógy a ráda bych zde rozebrala, proč nemusí
Veškeré reverze, tj. obrácené ásany, například svíčka, stoj na hlavě, halásana, způsobí to, že se do našich těl dostane vzduch a při návratu z pozice často dochází k jeho vyloučení – zvuku. Je to přirozené a také to znamená, že je v našem těle vše v pořádku. V jógových pozicích se může leccos uvolňovat, ale také doplňovat. Jaká další životní aktivita dostane vzduch do vagíny?

Oslavme jógu jako cestu nových možností, volbu, pohled na život, prožívání přítomnosti, praxi, vědomí, radost a veselí každodennosti.

Nechme drama a tabu stranou
Drama se tvoří z konceptů mysli, cítíme-li své tělo, cítíme také skutečnost a dovolíme si se prožívat, bez studu, strachu, omezení a stresu. Dáváme průchod svobodnému prožívání sebe sama. Jsme uvolnění v těle i mysli. Dýcháme nahlas, vyluzujeme zvuky, jsme v souladu s přítomností a užíváme si maličkosti v každodenním světě.

Na lekci jógy tedy zažijeme kdeco – pro co si přicházíme, to si odnášíme. Stále se učíme, posouváme, vnímáme. Prožít nepohodlné je součástí praxe.

Jóga nás učí odejít z komfortní zóny, opustit domněnky vlastní dokonalosti (vycházející z ega) a ponořit se do skutečnosti. „Obyčejné“ lidské potřeby nejsou oddělené od orgastických prožitků, naše těla nejsou oddělena od země a božství. Dovolme si vnímat veškerenstvo ve své celistvosti, nalezneme humor v každodennosti a lépe se nám žije.

Objednat předplatné