čtvrtek 30. 3. 2023
Novoluní a temný měsíc jsou časem k uzemnění a napojení se sám/sama na sebe a svou intuici. Časem, kdy všechny naše sny, cíle a přání mohou přejít z našich myslí do našich životů, pokud se zvládneme naladit na silnou a krásnou energii růstu a vzestupu, kterou nám luna ve své fázi přináší.
Věděli jste, že při vstupu do jakékoli místnosti si jako první všímáme barev? Až teprve potom tvarů, materiálů, vůní. Síla barev ovlivňuje naši náladu v místnosti. Nervový systém člověka reaguje na barvy silně.
Mnoho žen má obecně strach z fyzické aktivity během těhotenství. Pravdou však zůstává, že cvičení přináší spoustu zdravotních výhod.
Rychlý recept na svěží zelenou polévku, která zahřeje a dodá tělu plno výživných látek. Pustíme se do toho?
Přemýšleli jste někdy o tom, jak naše tělo funguje? Jak je vše do detailu vymyšlené, jednoduše geniální? Již od studií na vysoké škole se nad jeho inteligencí s obdivem pozastavuji každý den. Přesně ví, co a kdy má dělat, jak se regenerovat, ale také jak si práci zjednodušit. Bohužel. Další bohužel je gravitace a samozřejmě náš životní styl. Dlouhé sezení u počítače, nošení tašky na jednom rameni, úraz či chronická bolest nás často přimějí měnit pohybové stereotypy. Začneme nesprávně zapojovat svaly, přetěžovat jednotlivé svalové skupiny, vazy, šlachy, fascie… a tělo se začne pomalu měnit.
S lehkostí plout na podložce, přeskakovat z jednoho loktu na druhý nebo rovnou do stoje na hlavě a ještě se u toho usmívat. Jak prosté, že? :) Lehkost spojená s jógou však nemusí být akrobacií...
Ačkoliv jóga klade přesný důraz na to, jak má každá pozice vypadat, je důležité zapojit především střed těla, jakousi výchozí část pro všechny ásany. Není to pouze o koncentraci na svůj pupík, ale o síle, kterou nám střed těla může poskytnout.
Osmého března je den, kdy se oslavuje ženství. Ženy od svých mužů většinou dostávají květiny. Jedna květina je i symbolem, který má velký význam v józe. Je jako dech, jako tělo, jako svět a život, jako člověk, jako ženství. Lotos je jemný, houževnatý a silný zároveň. Jak v sobě své ženství hýčkat a pěstovat?
Poněkud krkolomný název polohy sestává ze dvou sanskrtských výrazů – „džathara“ – břicho a parivartásana – otočení, obrácení. Do češtiny můžeme tedy volně přeložit jako břišní zkrut. Jak pojmenování polohy napovídá, dochází při ní k otáčení břicha do stran.
Dnes vám trochu přiblížím svůj příběh. Už od dětství jsem byl vedený ke sportu. Ne kolektivnímu, ale takovému, kde rozhoduje start a cíl. Já miloval vybíhání ze startovních bloků po výstřelu rozhodčího. Běžel jsem a překážkám se nevyhýbal. Jednu za druhou jsem překonával a nebál se jich. Před cílem mé 110 m dlouhé rovinky jsem věděl, že na to mám, a tak jsem se o prsa naklonil více vpřed než můj soupeř, a protrhnul jsem cílovou pásku jako ten, kdo bere vše!