Jóga Zprávy 25. 09. 2023 PDF Tisk

Online jóga aneb dovolte mi vstoupit


V posledních třech letech se mnoho změnilo. Pandemie ovlivnila nějakým způsobem život každého z nás. Zásah dostala i jógová studia. Některá se přizpůsobila době a některá naopak velkou změnu i úbytek lidí nepřežila. Velkou změnou v nabídce jógových studií, ale i u samotných lektorů jógy bylo hlubší proniknutí do světa elektromagnetického vlnění a přenosu signálu, technologií natáčení videí a jejich editace i samotné jógové praxe – online. Najednou stačilo stisknout nebo se dotknout tlačítka „play“ a instruktor jógy vstoupil do vaší domácnosti.

Online jóga aneb dovolte mi vstoupit


Je nemožné a nepotřebné hodnotit, zdali je masivní vstup jógy do online světa dobře, nebo špatně. Jestli jóga nabízená online má energii, nebo nemá. Názorů je mnoho a každý má svou váhu. Je to velice individuální a každý by mohl odpovědět podle svého pocitu a vnímání jinak. Jednomu online jóga naprosto vyhovuje, druhý ji kategoricky odmítá. To je v pořádku. Ten, kdo v ní našel zalíbení nebo ji přijal jako způsob praxe jógy v podmínkách, které nyní panují (home office, strach, péče o nemocné příslušníky rodiny, pohodlí, logistika rodiny, ekonomika), objevil novou možnost, jak zůstat v kontaktu a kvalitně si zacvičit pod dohledem lektora jógy.

Potřebujete „appku“ a techniku
Samotný účastník online lekcí, stejně jako instruktor jógy se museli naučit využívat techniku ve svůj prospěch. Stačilo jen nakoupit potřebné vybavení nebo využít to, co nebylo doma nijak zvlášť používáno, rozhlédnout se po návodech na internetu, jak vše zprovoznit, nainstalovat si aplikace jako ZOOM, Teams nebo Skype a v domácím prostředí najít kout, kde si člověk vytvořil svoji „jógovnu“. Online lektor jógy tak pronikl do mnoha obývacích pokojů, ložnic a pokojíčků, viděl nespočet defilujících účastníků domácnosti, často i v negližé, domácích mazlíčků a dětí, které mamince přijdou jógovou praxi zpestřit (překazit) – to prostě k domácímu prostředí patří. Je to úžasný nový svět, ve kterém se mohou ti, co se potkávat chtějí, spojit a realizovat svůj cíl – lekce jógy. Ale ani toto není jen tak. Přeci jen, kdy jindy se lektor jógy dostane domů k těm, co praktikují? Je to celkem silný zážitek, když si na obrazovkách prohlížíte různé domácnosti a jejich příběhy. Tato lehce odkrytá intimita života – jak lektora, tak účastníka – s sebou také nese určitou důvěru a „dovolení“ vstoupit. Já si toho třeba velice vážím, protože jsem opravdu vkročil do mnoha domovů.

Online svět s sebou přináší mnohá překvapení a současně i možnosti
A že online jóga není to „pravé ořechové“? Ano, někdo to může tvrdit, ale vesměs to je jen o způsobu přijímání a respektování změny, vybočení ze stereotypu a učení se novému – přizpůsobení se. Je to něco jiného, na co člověk nebyl zvyklý, a v začátku je s tím konfrontován. Jsou to však jen první seznámení, než člověk pochopí, že i online jóga má svou kvalitu. Někdy bohužel zde roli hraje i věk cvičícího – ne každý senior zvládne bezproblémově nastavit připojení s lektorem. Pak už je to otázka podpory od rodiny či přátel, kteří ochotně se spojením pomohou.

Kdo to tam vzadu chodí…?
Lektor jógy velice dobře vidí účastníky online lekce – je schopný je opravovat a korigovat stejně jako při jógové lekci. Pokud máte kvalitní připojení, můžete se s ním spojit doslova odkudkoliv. A když náhodou lekci nestihnete, organizátor vám ji zašle. No, co víc si přát! Stačí se jen připojit, zapnout nebo nezapnout kameru a cvičit. Z mé zkušenosti bych však doporučil, aby i když člověk cvičí doma, tomu uzpůsobil prostředí a taky trochu sám sebe. V místnosti, kde cvičíte, je vhodné mít dostatek prostoru. Stačí prostor podložky a trochu místa okolo a taky nad sebou (např. když zvedáte nohu z pozice psa hlavou dolů). Je dobré se připravit, vhodně se na jógu obléknout (kromě případu, když někdo vypíná kameru z důvodu, že rád cvičí nahý) a dbát na sebe… i když je kamera vypnutá. Člověk tím nabyde pocitu změny prostředí. Stejně jako kdyby šel na svou lekci do jógového studia.

Slyším i ty, kteří říkají, že online jóga není ono. Ano, pro někoho to je tak a preferuje osobní kontakt. Já, světe, div se, jsem si lekce online zamiloval i z důvodu, který slyším od svých klientů – šetří mi čas a navíc mohu být připojený odkudkoliv. Zapnu a vypnu, mám odcvičeno a mohu se věnovat bez ztráty času rodině, koníčkům nebo práci.

Objednat předplatné