BLESKOVĚ
Než začnete cvičit 04. 10. 2023 PDF Tisk

Jak se orientovat v „jógovém rozvrhu“

Po dlouhých letních prázdninách, které vždy utečou jak voda, se zase pomalu dostáváme do zajetých kolejí a snažíme se ve svém životě opětovně nastolit pravidelnost a rovnováhu. Děti již jsou ve školách a kroužcích a my tedy začínáme myslet i na sebe. V našich studiích se toto období trochu podobá začátku nového kalendářního roku, kdy si dáváme různá předsevzetí, vždyť všichni chceme žít lépe a zdravěji. Nyní se Vás pokusím trochu namotivovat a přesvědčit, že jóga je pro Vás to pravé nebo alespoň Vám trochu pomohu s orientací v rozvrhu většiny jógových studií.

Jak se orientovat v „jógovém rozvrhu“

Nabídka je široká, položte si tedy otázku: Co konkrétně očekáváte?

Nejste si jistí, jestli je to to pravé pro Vás, nejste moc ohební a bojíte se, abyste se na lekcích neztrapnili?

Začněte Jógou pro začátečníky. V některých studiích najdete v rozvrhu dokonce i Jógu pro věčné začátečníky. Budete mít jistotu, že lidé okolo Vás jsou na tom přibližně stejně. Lektor Vás nebude nutit do žádných složitých kreací, pomalu vysvětlí, jak má určitá ásana pozice vypadat, poradí, která varianta je pro Vás nejlepší, řekne Vám, proč děláte, co děláte, zkrátka dá Vám čas na rozkoukání a nikdo rozhodně nebude řešit, že Vám něco nejde. To ostatně platí pro všechny lekce, jen Vy to ještě nevíte.

Už od rána jste ve stresu, jak vlastně ten den zvládnete, budíte se unavení a nic se Vám nechce?

Zajděte si na Ranní jógu. Možná mou radu vnímáte jako paradox, jste přeci unavení, nechce se Vám vstávat a já radím, ať vstanete ještě dřív a jdete cvičit? Prostě to zkuste. Budete se nejspíš zpočátku přemlouvat, ale uvidíte, že to stojí za to. Ranní lekce Vám úžasně nastartuje den, rozproudí energii a co víc, už máte odcvičeno, odpoledne a večer se můžete věnovat zas něčemu jinému.

Máte za sebou těžký pracovní den, rozčílil Vás kolega, doma po Vás neustále někdo něco chce a Vy si už opravdu potřebujete odpočinout?

Dávám Vám na výběr Jemnou jógu, Jin jógu případně Restorativní jógu. Pod všemi těmito pojmy najdete vnitřní klid, jemnou uvolňující praxi, hlubokou relaxaci, aktivitu, při které se budete sobecky soustředit jen sami na sebe. Snažte se při vstupu na podložku odložit problémy a starosti z celého dne, myšlenky nechte plynout, nic neřešte, jen si užívejte, že jste sami se sebou tady a teď.

Chcete zhubnout, dobít baterky a dát si do těla?

Zaručeně Vás nezklamou lekce jako je Hatha jóga, Power jóga, Vinjása jóga, Fit jóga, Dynamická jóga nebo dokonce Aštánga jóga. Půjde o fyzicky náročnější cvičení, kdy na Vás kolikrát nezůstane nit suchá (u Hot jógy to platí stoprocentně). Poznáte, že jóga opravdu není jen sezení v jedné poloze. Posílíte a protáhnete svaly, o kterých jste vůbec nevěděli, že je máte. Poznáte náročnější sestavy, půjdete do náročnějších poloh, ale začátečníci žádný strach, i tady platí, že každý podle svých možností. Hledejte si lektora, který Vám nejvíc sedne. Co je pro jednoho klidná lehká praxe, může u druhého znamenat vrchol dynamiky a obtížnosti.

Necítíte se úplně fit a po celodenním sezení v práci Vás bolí záda?

Je tady Jóga pro zdravá záda. Nejprve si ujasněme, že tato lekce nenahrazuje lékaře a nejde ani o rehabilitaci po nedávném úrazu páteře, na to jsou specializovaná rehabilitační zařízení. Jde spíše o prevenci běžných problémů se zády z celodenního sezení, nošení miminek, příp. těžkých nákupů. Lekce se zaměřují na cílené posílení i protažení zádového svalstva, zpevnění břišní stěny, na správné držení těla, včetně odstranění svalových dysbalancí, které si každý z nás nesprávnými pohybovými návyky vytváří. K Vaší páteři bude cvičení ohleduplné a uvidíte, že se po pár hodinách budete cítit jako vyměnění.

Máte problémy s hormonální nerovnováhou, nedaří se Vám otěhotnět, trpíte bolestivou menstruací, špatně snášíte menopauzu nebo Vám správně nefunguje štítná žláza?

Pomůže Vám Hormonální jógová terapie. V průběhu sestavy postupně stlačujeme jednotlivé žlázy s vnitřní sekrecí, které se významně podílejí na hladině hormonů v těle. Ale tato terapie není zaměřená pouze na ženy. Existují i sestavy pro muže, které jim pomáhají s problémy s prostatou, nespavostí nebo stresem. Hormonální terapie může fungovat i jako prevence pro lidi s předpokladem k diabetu. Během této praxe zaktivujete především vnitřní orgány jako jsou slinivka, játra a slezina.

Čekáte miminko a nechcete se vzdát pohybu?

Těhotenství není nemoc, a tak pokud Vám lékař neradí jinak, není důvod se jógy vzdávat. Ideální je samozřejmě specializovaná Těhotenská jóga, která zohledňuje Vaše momentální potřeby. Navíc setkání se a vyměňování si zkušeností s dalšími nastávajícími maminkami může být pro Vás inspirativní a příjemné. Pokud takovou lekci ve Vašem okolí nenajdete, vybírejte spíše z těch klidnějších, ale ani tak nezapomeňte lektora o svém stavu informovat. Poradí Vám, na co si dát pozor, co vynechat případně jak pozici změnit a přizpůsobit si.

Jste puntičkář? Potrpíte si na detailech, přesnosti a chcete se něco dozvědět o fungování Vašeho těla?

Doporučuji Iyengar jógu. Liší se zejména důrazem na detail a precizním provedením. Více než jinde se setkáte s individuální korekcí ze strany lektora. Budete rozvíjet sílu, flexibilitu i výdrž, budete své hranice v jógových pozicích posouvat pomalu, systematicky a bezpečně, to vše s ohledem na Vaše individuální potřeby.

Chcete vyzkoušet něco opravdu speciálního?

I ve světě jógy můžete zažít něco výjimečného a bláznivého. V nabídce je například Jóga s domácími mazlíčky nebo dokonce Vinná jóga, kde si v každé poloze můžete dopřát doušek vína. A jistě se najdou i další bizarnosti.

Ale chcete znát můj názor? Já se s tím moc neztotožňuji. Jediný vliv, který to na Vaší praxi může mít je, že Vás budou kočičky, příp. kozy na podložkách poněkud rozptylovat. Ale zase si určitě užijete legraci, takže proti gustu.

A víno? To bych zařadila spíše do kategorie silvestrovské zábavy

 

 

Objednat předplatné