Meditace 10. 05. 2023 PDF Tisk

Mindfulness a jóga - 2.díl

V prvním díle jsme se dozvěděli více o šesti základních pilířích mindfulness, které nám pomáhají najít vnitřní klid a stabilitu. V tomto díle se budeme inspirovat jogínskými tradicemi, které nám nabízejí přesný návod, pravidla pro každodenní bytí v přítomném okamžiku, tedy znovu mindfulness.

 

Mindfulness a jóga - 2.díl

Většina z nás již nějakou lekci jógy ve svém životě absolvovala, a tedy vnímala její pozitivní účinky na fyzické tělo, možná i zklidnění mysli. To je však jen opravdu malinká část toho, co nám nabízí. Jógová tradice je cestou vnitřní transformace, pomáhá měnit naše špatné návyky, mění i naše životní rozhodnutí, naši cestu.

Během své praxe jógové terapie jsem se setkala s mnoha lidmi, kterým jóga změnila život. Nerada toto říkám před těmi, kterým se cesta otevírá, abych je nevyděsila, protože většina z nás se změn přirozeně bojí. Zkusím tedy na následujících řádcích zopakovat to, co jste možná již slyšeli během jógových lekcí, workshopů nebo četli v knihách. Já osobně se nikdy nebráním vracet se k tomu, co jsem již slyšela třeba i stokrát, praktikuji pozice, které jsou označovány „pro začátečníky“, protože právě v tom, co děláme pravidelně a opakovaně, můžeme najít nové poznání, odpovědi. Na známé se pokaždé díváme z jiné perspektivy a vždy nás to obohatí. Nebudu zde podrobně popisovat Pataňdžaliho Jógasútry, jen zmíním jejich části, které můžeme využít v mindfulness, na cestě ke šťastnějšímu bytí.

První, co se dočtete a poznáte v této knize, je náš přístup a vztah ke světu okolo nás. Tomu se říká jama. Druhým krokem je chování sám k sobě neboli nijama. U těchto dvou se na chvilku zastavíme, protože právě tato „pravidla“ nám mohou pomoci si mnohé uvědomit. Není nutné je slepě následovat, ale zamyslet se. Každá akce má svoji reakci a vliv na svět okolo nás i na nás samotné.

Jama:

  • Ahimsa – nenásilí, neubližování
  • Satja – pravdomluvnost, upřímnost
  • Astéja – nekradení
  • Brahmačarja – neplýtvání, abstinence
  • Aparigraha – hrabivost, chamtivost

Proč právě dodržování výše zmíněného nám pomůže k mindfulness? Pokud cítíme jakýkoliv nesoulad se světem okolo nás, pak naše mysl jen velmi těžko dosáhne klidu.

Jak tedy praktikovat výše zmíněnou jamu v běžném životě? Toto je stručný popis a návod, jak ji zařadit do svého života, přeměnit negativní energii a poznat vnitřní klid a harmonii.

  1. Ahimsa

Je velmi důležitou součástí našich životů a spojení se světem okolo nás. Každý zná přísloví, že násilí vždy plodí jen násilí. Pokud tedy změníme své chování, jednání, pak nás bude méně naplňovat pocit vnitřní zloby a agrese.

TIP NA PRAXI:

Zkuste změnit své běžné reakce na věci, které ve vás vyvolávají agresivní chování. Příkladem je jízda v autě. Kolikrát vás někdo naštve při řízení a vy mu oplácíte stejnou cestou? Zkuste příště zvolit úsměv, mávnout rukou a uvidíte, jak se změní vaše vnitřní pocity.

Vzpomínám si, jak jsem toto poprvé vyzkoušela a pocit byl naprosto úžasný.

  1. Satja

Tato jama vyžaduje delší popis, uvedu tedy jen jeden citát, který jsem použila ve své knize, kde vysvětluji podrobně, jak žít život podle Pataňdžaliho Jógasúter v 21. století. „Pravda vás osvobodí, ale nejdříve přináší utrpení.“ Pravdu je třeba přijmout a akceptovat, což přináší velké zkoušky. Jak tedy jednoduše začít dodržovat satju? Nelhat.

TIP NA PRAXI:

Dobré je začít sám u sebe, tedy nelhat sám sobě. Zkuste si přiznat své stinné stránky, vyslovte je nahlas a akceptujte je. Jak začít s praxí ve světě okolo nás? Neříkejte nepravdu, mluvte s laskavostí a pochopením.

  1. Astéja

Většinu z nás ihned napadne nebrat si cizí věci, avšak tato jama jde daleko hlouběji. Je myšleno nepřivlastňovat si cizí práci, myšlenky nebo neplýtvat časem a energií lidí okolo nás.

TIP NA PRAXI:

Protože potřeba přivlastňovat si věci, které nám nepatří, vychází z pocitů neuspokojení, nenávisti, nejistoty, neštěstí, zkuste tedy tyto pocity změnit, otočit. Dejte někomu jídlo, darujte peníze nebo jen trochu svého času, pár hezkých slov a ucítíte vnitřní proměnu.

  1. Brahmačarja

Slovo abstinence ve většině z nás vyvolává asociaci s alkoholem, kofeinem, drogami nebo sexem. Tato jama však říká a učí nás, jak správně nakládat s kreativní, sexuální, fyzickou či mentální energií. Jak si užívat pocit vnitřní radosti, harmonizovat smysly.

TIP NA PRAXI:

Zkuste se zamyslet a pečlivě vybírejte články, časopisy, knihy, které čtete, filmy, které sledujete, i společnost, ve které trávíte čas, ať už na sociálních médiích nebo i ve společné domácnosti. Zamyslete se nad tím, jak často sledujete a kontrolujete mobilní telefon. Řekněte si, že hodinu denně se ho nedotknete.

  1. Aparigraha

V dnešní době, kdy si můžeme koupit cokoliv, kdykoliv a v jakémkoliv množství, je velmi obtížné nepodlehnout a zabránit tomu, abychom měli jen to, co skutečně potřebujeme. Často nakupujeme, protože si tím léčíme smutek, neúspěch, psychické problémy. Bohužel toto funguje jen na velmi krátký čas a my toužíme po novém, dalším, lepším. Dostáváme se pak do bludného kruhu. Jak z něho ven?

TIP NA PRAXI:

Zamyslete se nad tím, zda se vás netýkají návyky spojené se slovy výše uvedenými. Pokud ano, zkuste si říct, že si koupíte novou věc jen a pouze v případě, že ji skutečně budete potřebovat. Začít můžete také tím, že budete kupovat pouze jídlo, které skutečně sníte, a teprve poté půjdete znovu nakoupit. Zabraňte plýtvání a zařaďte do svého života pravidlo dávám = přijímám.

Každá praxe je těžká a občas je složité ji dodržet. Netrestejte se za to, když něco porušíte. Když se rozhodnete začít, vyberte si jednu věc, teprve když budete mít pocit, že je vaší nedílnou součástí, přidejte další. Není dobré zařazovat více nových věcí, příliš by to narušilo vaše stereotypy a můžete se pak cítit v pasti, pak by se jednalo o násilí sám na sobě, porušení jamy.

Jóga v akci

Druhý stupeň popsaný v Pataňdžaliho Jógasútrách je nijama – chování k sobě samému.

Pět doporučení, která nám v denní praxi přináší klidnou mysl:

  • Sauča – čistota
  • Santóša – spokojenost
  • Tapas – disciplína
  • Svadhjája – samostudium
  • Íšvarapranidhána – víra

Nijama jsou nástroje, které pomáhají k vnitřnímu štěstí, sebevědomí. Zde je jen jejich krátký popis a varianty, jak je zařadit do běžných dnů.

  1. Sauča

Očista. Jóga přesně popisuje očistné techniky (šatkarmy) pro tělo, ducha i mysl. Sauča je jakousi předsíní pro hlubší klidnou meditaci.

TIP NA PRAXI:

Vybírejte a přemýšlejte o tom, co do těla posíláte. Nejen co jíte, pijete, ale i co prožíváte. Pokud začnete své tělo očišťovat od věcí, které ho zanášejí, blokují, objevíte povznášející pocity lehkosti a vnitřní čistoty.

  1. Santóša

Spokojenost, ale i radost, pocity štěstí. Určitě jste slyšeli, že „štěstí vychází z nitra“. Ano, pocit štěstí a radosti je naší volbou. Pokud se utápíme v minulosti a naše myšlenky jsou negativní, pak nás nenaplní pocit radosti, štěstí a spokojenosti.

TIP NA PRAXI:

Zapomeňte na minulost a zřekněte se očekávání. Zkuste neplánovat příliš daleko a podrobně, žijte více přítomným okamžikem. Buddha řekl, že ve svých životech máme pět dukha – utrpení – a ty nejtěžší jsou naše očekávání a plány, které se neplní. Tedy, zkusme tyto strasti zmírnit či omezit. Zbavíme se tím zklamání a naplní nás více radosti.

  1. Tapas

Přesná definice je „teplo“, neboť v něm se pálí vše nepotřebné. Lepší překlad je disciplína, která dává našim životům řád. To pak zlepšuje zdraví, soustředění, sílu, sebedůvěru. Praxe pozic je formou tapas pro naše tělo a meditace je tapas přinášející očistu a koncentraci mysli.

TIP NA PRAXI:

Tapas jde ruku v ruce s úkoly, které si dáváme nebo dostáváme. Zkuste se zaměřit na plnění úkolů bez ohledu na to, jaký vám přinesou prospěch. I malý úkol, který přinese užitek, má smysl. Zkuste si říct, že nahradíte úkoly, které jsou nesmyslné, nepřinášejí užitek. Vyberte pouze jeden, po splnění pokračujte. :-)

  1. Svadhjája

Samostudium asi není třeba více přibližovat. Již čtením tohoto časopisu se vzděláváme, posouváme a obohacujeme.

TIP NA PRAXI:

Někdy se zdá těžké najít si čas na samostudium, tedy zkuste začít tím, že si každý večer napíšete, jaké jamě a nijamě jste se během dne věnovali. Jak vám šla praxe pozic a meditace. Začněte každodenním studiem sebe sama.

  1. Íšvarapranidhána

Tato nijama je určitě nejtěžší pro většinu studentů jógy. Nejde o víru v konkrétní náboženství, boha, ale o víru v lásku, dobro lidí i víru v sebe sama. Jde o poznání a určení si vyššího cíle.

TIP NA PRAXI:

Zkuste se věnovat meditaci a nenechte se rušit myšlenkami a touhami, které přicházejí. Poté vás začne naplňovat pocit vnitřního klidu vycházející z bytí v přítomném okamžiku, kdy je mysl klidná, nerušená.

To, co nás učí jógová praxe, je určitě trpělivost. Výše zmíněná jama a nijama, součást Pataňdžaliho Jógasúter, je práce a poznání trvající celý život. Vše, co se na začátku může zdát obtížné, se postupem času stává jednodušší, až je naší nedílnou součástí, přirozeností. Toto je princip vnitřního růstu a bytí.

 

 

Objednat předplatné