BLESKOVĚ
Zdraví 04. 05. 2023 PDF Tisk

Zdravotní benefity jógy potvrzuje i věda

Ti, kteří pravidelně praktikují jógu, sami na sobě cítí, že významně zlepšuje jejich psychické i fyzické rozpoložení. Ovšem skutečnost, že právě pravidelná praxe jógy nabízí zlepšení kvality života lidem všech věkových kategorií, potvrzují i výsledky četných odborných studií.

Zdravotní benefity jógy potvrzuje i věda

Stále více odborníků se shoduje v tom, že jóga nejen, že obecně zvyšuje kvalitu života, vedle toho může pomoci i se zotavením se po více či méně vážné fyzické či duševní nemoci, s rekonvalescencí po operaci nebo ulehčit život s chronickým onemocněním. Jako taková se může stát nedílnou součástí léčby a potenciálně urychlit uzdravení – podporuje procesy hojení a pomáhá prožívat symptomy klidněji, s menší úzkostí a vyšším klidem. Díky čemu všemu může jóga něco takového dokázat?

1. Zlepšuje sílu, rovnováhu a flexibilitu

Pomalé pohyby prováděné v souladu s hlubokým dechem zvyšují průtok krve, zahřívají svaly a v kombinaci s výdržemi pomáhají budovat vnitřní sílu (svalovou, mentální i duchovní).

2. Pomáhá při bolestech zad

Zlepšuje mobilitu, posiluje a zároveň protahuje, čímž pomáhá zbavit se bolestí dolní části zad, jež bývá často nevědomky přetěžovaná.

3. Může mírnit příznaky artritidy

Bylo prokázáno, že jemná jóga (například hatha nebo restorativní) může mírnit některé příznaky typické pro artritidu. Jde zejména o citlivost a otoky postižených kloubů.

4. Prospívá srdci

Pravidelná praxe jógy může snížit hladinu stresu a zánětů v celém těle, což přispívá k lepší činnosti a vyšší odolnosti srdce. Pomocí jógy lze navíc dostat pod kontrolu některé faktory zvyšující riziko onemocnění a selhání srdce, jako jsou například nadváha a vysoký krevní tlak.

5. Zlepšuje spánek

Nejen zkušenosti praktikujících, ale také výsledky různých studií potvrzují, že zavedení pravidelné předspánkové jógové rutiny pomáhá zklidnit roztěkanou mysl a připravit tělo na zklidnění a spánek.

6. Dodává energii

Jakmile se jógová praxe stane součástí vašeho každodenního života, začnete si všímat nenápadných signálů hovořících o příchodu celkové životní pohody a vnitřní spokojenosti – můžete se cítit lépe na mysli, těle i duchu; mít více energie a chuti do života; všímat si menší ospalosti, snížení negativních myšlenek a pocitů.

7. Pomáhá zvládat stres

Jóga podporuje zvládání stresu, duševní zdraví a pohodu, všímavost vůči sobě i celému světu, zdravé stravování, ideální váhu i kvalitní spánek.

8. Zbavuje osamělosti

Účast na lekcích jógy může zmírnit osamělost a zajistit pravidelné setkávání se s podobně smýšlejícími lidmi a jejich podporou, jejíž vědomí může významně uklidnit, posílit a pozvednout na duchu. Kromě toho si osvojíte způsob, jak si sebe vážit, jak sebe milovat, a jak zdroj síly a pozitivity hledat uvnitř sebe.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné