Ásany 10. 05. 2023 PDF Tisk

Supta virásana - pozice ležící hrdiny

Jedna z meditačních poloh, která prohlubuje koncentraci na dech. Pojmenování vychází ze sanskrtského výrazu víra, což znamená statečný muž, hrdina, náčelník.

Supta virásana - pozice ležící hrdiny

Cílem vírasány je dosažení pevnosti, výdrže a uvolnění (sthira a sukha), tedy základních kvalit definujících všechny ásany tak, jak je popsal Pataňdžali v knize Jóga Sútry.

Podobně jako další meditační polohy v sedě (sukhásana, siddhásana, padmásana) umožňuje i virásana ponoření do dechových cvičení a meditace. Oproti nim má ale jednu významnou výhodu, pro niž ji mohou upřednostnit jedinci trpící zatuhlostí v kyčelní oblasti. Kromě toho, že virásana perfektně podporuje páteř a týl, může být na provedení výrazně snazší, protože v jejím případe v kyčelních kloubech nedochází k vnější rotaci a přitažení, jak je tomu u poloh se zkříženýma nohama.

Laskavější pro kyčle

Z hlediska klasifikace se jedná o symetrickou polohu v kleku, která, jak sám název napovídá, je výrazně symetričtější než její meditační kolegyně se zkříženýma nohama. Obě nohy zde vykonávají stejnou činnost a ani jedna z nich není překřížena přes tu druhou. Právě ono křížení vytváří asymetrickou činnost v oblasti pánve a kyčlí, která může mít dlouhodobé následky. Ve virásaně dochází k neutrálnímu nebo podélnému natažení páteře a k ohybu v kolenou, kotníku a kyčlích, kde se ještě přidává vnitřní rotace a přitažení.

Výchozím postavením je klek

Do polohy se dostanete z polohy kleku. Kolena mírně oddálíte, napnete špičky, nárty necháte volně ležet a posadíte se mezi paty, pokud možno až na zem. Případně lze hýždě podložit polštářkem. Paže položte volně dlaněmi na kolena. Dýchejte klidně, volně, přirozeně.

Pro lepší trávení

Poloha hrdiny je jednou z mála ásan, kterou je možné zaujmout hned po jídle. Napomáhá totiž trávení a zmírňuje přetížení žaludku. Dalším terapeutickým účinkem je, že pomáhá zmírnit bolesti v nohou pocházející z revmatu. Napětí, k němuž zde dochází zejména v oblasti nártů a kotníků, pomáhá k vyklenutí většího oblouku a v léčbě plochých nohou. Pozitivní výsledek si však vyžaduje pravidelnou praxi, to znamená denní provádění až po několik měsíců. Diamantová poloha se doporučuje i těm, kteří trpí tvorbou ostruh.

Variace procvičující zádové svalstvo

Pro variaci diamantové polohy spojte ruce, propleťte prsty a zvedněte je nad hlavu s dlaněmi obrácenými vzhůru. Setrvejte tak přibližně minutu a soustřeďte se na dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Poté uvolněte ruce a dlaně položte na chodidla. Po výdechu se pomalu začněte sklánět dolů, až dokud se čelo nedotkne země. Dýchejte volně. Paže s propletenými prsty nyní položte na záda. Zvedněte je nahoru, dokud se nedostanou vůči zemi do pravého úhle. Potom s nimi začněte jemně pohybovat ze strany na stranu. Pohyb proveďte na každou stranu 5×. Po nádechu se vraťte do výchozí polohy. Poté se přesuňte na záda a zaujměte polohu šavásany.

 

Literatura

Jóga – anatomie, Leslie Kaminoff a Amy Matthews

Jóga od staré Indie až k dnešku, kolektiv autorů

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné