sobota 3. 6. 2023
Už jste někdy absolvovali jógovou lekci, při níž jste se z nějakého důvodu necítili vůbec dobře? Určitě nejste sami. Jen jste nejspíš nenatrefili na učitele, s nímž byste souzněli. Jak ale najít toho pravého a je to v józe vlastně potřeba?
Když se rozhodneme začít s jógou a začneme se rozhlížet po možnostech, které se v našem okolí nabízejí, můžeme se setkat s dvěma možnostmi. Jsou to otevřené lekce jógy či uzavřené kurzy. Pro co se rozhodnout a jaká jsou vlastně specifika těchto nabídek?
Domácí praxe je mnohem náročnější než návštěva lekcí ve studiu. Když na vás nikdo nedohlíží, je lehké sklouznout k zanedbávání se a s takovým přístupem se jógová praxe buduje a prohlubuje jen velmi těžko. Jak nechat jógu, aby se stala součástí vašeho života?
Občas se to prostě stane – vplutí do lekce nebo její zakončení neproběhne tak jak bychom chtěli. Někdy je to nekonečná výmluvnost kolegy před odchodem z práce, zlý pohled kyselé paní v tramvaji, které vadí vaše jóga matka přes rameno, jindy zapnutý telefon.
Příznivé teploty, vůně čerstvého vzduchu a vánek ve vlasech… Jóga venku může otevřít zcela nový prostor, který vás nadchne svou otevřeností a svobodou. I když může být těžší udržet v obklopení tolika zvuky, vůněmi a vjemy koncentraci, někteří nedají na venkovní praxi dopustit. Na co pamatovat, abyste si ji skutečně užili?
Z hinduistické tradice a podle ájurvédy, cokoliv má být odvedeno z těla, není důvodu tomu bránit. A co tedy krev při menstruaci?
Ten, kdo cvičí jógu, ví, že domácí praxe je nutný krok k tomu proniknout hlouběji nejen do ásany, ale především sám k sobě. Ten, kdo ještě jógu necvičí a chtěl by, by měl vědět, že cvičit doma je zkrátka fajn!
Když se cvičením jógy začínáte, musíte se zorientovat v mnoha pokynech, které během lekcí jógy dostáváte. Postupnou praxí a pravidelným cvičením se prvotní nápor informací mění a postupně si vše sedá...
Proč dodržovat jisté zásady před praktikováním, při praktikování i po něm? „Kéž jsou všechny bytosti šťastny,“ je hlavním mottem jógy. Abychom mohli přát štěstí všem bytostem, potřebujeme jej pocítit sami, a to nám jisté zásady, pilíře pomáhají zvědomit.
Trávení času v přírodě prospívá člověku ve všech ohledech. Jedná se o přirozené prostředí, z něhož jsme vzešli, které nás revitalizuje a přibližuje k účelu jógy, jímž je dosažení jednoty. Praxe venku nás spojí nejen s přírodou, ale také s vlastním nitrem – vystaveni mnoha zvukům a vůním se učíme pěstovat soustředěnost, vědomě dýchat a cvičit klid a vyrovnanost.