Než začnete cvičit 10. 10. 2023 PDF Tisk

Jak poskládat praxi pro podzimní dny

S měnící se energií v přírodě se mění i naše vnitřní rozpoložení a společně s ním se mění i naše pravidelná jógová praxe. Podzim přicházející po výbušném létě plném divoké radžasické energie evokuje spíše zvolnění, zpomalení, zklidnění.

Jak poskládat praxi pro podzimní dny

Dlouhé letní dny, kdy slunce brzy vychází a pozdě zapadá, vybízejí k aktivitě – cítíme se nabití sluneční energií, míváme pocit, že stihneme všechno, co si zamaneme, plní nás euforie a radost z čerstvého vzduchu a intenzivního denního světla. S podzimem začíná příroda zpomalovat, dny se zkracují, rána i večery se stávají chladnějšími, přichází s nimi mlha, která vybízí k zachumlání se, usebrání, stažení se dovnitř (domů i do sebe sama).

S měnící se přírodní energií se přirozeně mění i naše energie, ladíme se na přicházející zimu, toužíme trávit více času v teple a pohodlí domova, přestáváme toužit trávit celé dny venku, vrací se chuť posedět, poležet, studovat, nabrat síly a připravit se na zimu, při čekání na jaro a léto, na světlejší polovinu roku.

Jak se toto rozpoložení může projevit v naší jógové praxi?

Zatímco v létě si rádi přivstaneme, abychom pozdravili slunce, nebo nám nevadí jít večer spát o něco později, abychom jemnou sekvencí pozdravili také měsíc, na podzim se situace může změnit, což v nás může vyvolat rozčarování. Zvykli jsme si na jógový rituál, jenže najednou cítíme, že pro nás není tolik příjemné ukrajovat si z času ráno nebo večer, který můžeme trávit zachumlaní v teplých peřinách. Možná, že si něco takového vyčítáme, možná, že se snažíme sami sebe přemlouvat v domnění, že pěstujeme tapas, možná, že se na jógu přestáváme těšit a začínáme ji vnímat jako povinnost, která nás spíše tíží než povznáší.

Jóga je svobodná

Pokud jsme se dostali do takové situace, je důležité si připomenout, že jóga je svobodná – nikoho k ničemu nenutí, pouze učí, navádí, ukazuje, nastavuje zrcadlo. Učí nás vnímavosti vůči nám samým, učí nás rozpoznávat jemné nuance dlící uvnitř nás a ladit se na sebe sama tak, abychom byli schopni objevit světlo, hlubokou vnitřní spokojenost, klid, a ty posléze vyzařovat, šířit, inspirovat.

Příroda zpomaluje, naše těla vyžadují totéž

Nebojme se zaposlouchat do tichého hlásku vlastního nitra, řídit se tím, co nám radí tak, abychom žili v souladu se sebou. Nebojujme, ale naslouchejme, respektujme, přijímejme, plyňme. Cítíme-li, že nám nastavená praxe nyní přestává vyhovovat, změňme ji tak, aby nám zase dávala, a ne brala. Inspirujme se podzimem a přijměme pocity, které jeho nástup přináší. Podzim je obdobím pro sbírání a upevňování energie, příroda zpomaluje a připravuje se na zimní spánek, naše těla mají tendenci dělat totéž.

Jak si naslouchat a praxi uzpůsobit

Příroda na podzim energií šetří, aby jí vystačila na dlouhou zimu. Stejné tendence mívají naše těla. Podvolme se tomuto principu, vnesme jej do praxe a sledujme, jak na nás bude působit. Zpomalme, abychom mohli šetřit dechem sledujme jej, pozorujme, věnujme se dechovým cvičením. Dech umí krásně zahřát, což se hodí zejména po ránu, kdy se nám nechce z vyhřátého pelechu (jako zvířectvu venku).

Zahájit praxi můžeme vleže, pod dekou, s rukama na břiše, hrudníku, sledováním dechu a dráhy, kterou v těle vykonává. Jakmile pocítíme, jak naším tělem proudí životadárná energie, jež nás zahřívá, možná sami pocítíme nutkání přesunout se na podložku a pozdravit slunce. A pokud ne, pokračujme v jemné restorativní praxi pod dekou. Večer zase můžeme zahájit praxi na podložce, v pohodlné sedové poloze vhodné k meditaci, a užít si čas, který po dlouhém dni můžeme prožít jen sami se sebou a se svým dechem.

Nechme promluvit vlastní nitro a nastavme praxi podle toho, co z něj během úvodního zastavení se vyplyne. Pro uzemnění a relaxaci jsou vhodné polohy jako je hora (tadásana), dítě (balásana), diamantový spánek (supta vadžra ásana), blaženost (supta baddhakonásana), věnec (malásana).

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné