Než začnete cvičit 13. 07. 2021 PDF Tisk

Praktikujeme venku: Řekněte ano józe pod širým nebem!

Trávení času v přírodě prospívá člověku ve všech ohledech. Jedná se o přirozené prostředí, z něhož jsme vzešli, které nás revitalizuje a přibližuje k účelu jógy, jímž je dosažení jednoty. Praxe venku nás spojí nejen s přírodou, ale také s vlastním nitrem – vystaveni mnoha zvukům a vůním se učíme pěstovat soustředěnost, vědomě dýchat a cvičit klid a vyrovnanost.

Praktikujeme venku: Řekněte ano józe pod širým nebem!

Venku nás obklopuje čerstvý vzduch, který okysličí celé tělo, podpoří krevní oběh a zlepší náladu. Kromě něj jsou tu i přírodní scenérie, za nimiž nemusíme chodit daleko: nemusíme vystoupat na vrchol nejvyšší hory, nemusíme odletět za oceán, abychom se kochali výhledem na východ nebo západ slunce. Ta nejkrásnější místa se často nachází na dosah ruky, stačí otevřít srdce a dívat se. Jak využít možnosti praktikovat venku a na co bychom u toho neměli zapomínat?

  1. Vyberme místo, které je nám milé

Místo, kde se rozhodneme praktikovat, může mít vliv na ráz a charakter této praxe. Vůně vzduchu, pocit větru, zpěv ptáků nebo šumění vln, to všechno se může promítnout do našich pocitů a toho, jakou náladu bude naše praxe mít. Vyberme proto místo, kde se cítíme dobře, uvolněně, svobodně, pohodlně. Pokud nám vadí pohledy kolemjdoucích, neroztahujme podložku v parku, ale běžme na louku nebo na zahradu. Možná máme oblíbený strom, místo, na něž odpoledne svítí slunce, nebo prostor, z něhož lze ráno sledovat, jak slunce vychází. Využijme klidu, který v nás prostor vyvolává, a vychutnejme si zde svou venkovní praxi.

  1. Využijme toho, co příroda nabízí

Když už se vydáme ven, zkusme čerpat z toho, co příroda dává k dispozici. Podložku rozhodně doma nenechávejte, vezměte ji s sebou, ale přizpůsobte praxi prostředí, v němž se praktikovat rozhodnete. Cítit písek pod nohama, nechat si chodidla hladit měkoučkou trávou, zkrátka užívat si kontakt bosé nohy s autentickým přírodním povrchem je velmi intenzivní a příjemné. Sledujte, jak se mění praktikované polohy v závislosti na tom, kde a jak je provádíte, všímejte si, jak se cítíte, nechoďte proti sobě, praktikujte jemně, v souladu s ahinsou, a otevřeně, v souladu se satjou.

  1. Vítr jako přítel

Vítr může často působit nepříjemně, když jej ale nebudeme vnímat jako vyrušení, nýbrž jako přítele, může nám v praxi vlastně pomoci. Je těžké ustálit se, když nás obklopuje neustálý pohyb (v případě větru pohyb vzduchu), a to jak fyzicky, tak mentálně. To vyžaduje vyšší úsilí při udržení poloh, silnější koncentraci pro navození vnitřního klidu a spokojenosti. Taková praxe nás v konečném důsledku může velmi posílit.

  1. Začleňme jógu do jiných aktivit

K dosažení relaxačních výhod jógy se nemusíme omezovat pouze na praxi na podložce. Krátké dechové cvičení nebo meditace pomáhají ulevit od stresu a rozhostit v nitru klid, s pomocí jógových ásan se zase můžeme příjemně protáhnout před jakoukoliv jinou aktivitou i po ní, a to ať už v případě turistiky a lezení, tak třeba i u běhu nebo cyklistiky.

Na co nezapomínat
I když se při jógové praxi nedoporučuje pít, aby vám voda nepřekážela v žaludku, pokud se za praxí vydáváte ven mimo domov, nezapomeňte s sebou vzít láhev s vodou – tělo potřebuje hydrataci, napít byste se měli před praxí (ale ne bezprostředně ani ne moc, aby voda nežbluňkala v břiše) i po ní. Pokud plánujete praktikovat na slunku, vezměte s sebou opalovací krém, případně brýle, pokud v trávě, nastříkejte se předtím přípravkem proti klíšťatům. Chránit se můžete i repelentem proti jinému hmyzu, zejména komárům.

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné