BLESKOVĚ
Než začnete cvičit 16. 02. 2024 PDF Tisk

Obrácené pozice a menstruace

Z hinduistické tradice a podle ájurvédy, cokoliv má být odvedeno z těla, není důvodu tomu bránit. A co tedy krev při menstruaci? 

Obrácené pozice a menstruace

O cvičení jógy v období menstruace panují diskuze. Proti sobě stojí různé názory i zkušenosti. Jednu pravdu nenajdete. Ale zkuste se zamyslet nad doporučením Greety Iyengar.

Odpad z těla, jako stolice, moč, hleny, sliz mají být odvedeny a stejně tak to je i s krví při menstruaci. Abychom nezatěžovali organismus, je třeba nechat všechno odcházet tak, jak má.

Obrácené pozice zastavují tuto přirozenou cestu, protože při obrácení těla vzhůru nohama dochází ke vzrůstajícímu tlaku gravitace na dělohu, která klesá k hlavě. S tím se natahují děložní vazy, kterými vedou žíly a cévy. Cévy stále pumpují krev a prokrvují daleko intenzivněji pánev a žilní krev nemá jak odcházet. To může vést ke zdravotním komplikacím a mohou vzniknout různé zdravotní obtíže. Greeta Iyengar, učitelka jógy v Puně v Iyengarově institutu, se problematikou obrácených pozic v období menstruace zabývá již dlouho. V období, kdy v ženském těle dochází k menstruačnímu cyklu, doporučuje obrácené pozice vynechat.  

Během menstruace se doporučuje, aby žena nebyla příliš aktivní a její pohybové aktivity byly mírné, nebo žádné. Aby se nezahřívala. Jakmile skončí menstruační cyklus, přestane krvácení, je možné opět pokračovat v pravidelné praxi jógy a obrácených ásan. Tyto pozice výborným způsobem působí na reprodukční systém a hormonální rovnováhu.

 

  • -jd-
  • zdroj: The Practice of Women during The Whole Month, Dr. Greeta S. Iyengar
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné